بلاک و آنبلاک کردن شخص در اینستاگرام

هدف اینستاگرام ارتقای ارتباط مجازی و تعامل اجتماعی بیشتر افراد با هم است. اما گاه و بیگاه، همه ما با کاربرانی مواجه می‌شویم که ترجیح می‌دهیم که آنها را در فیدهای خود نداشته باشیم. به همین منظور با ما در این مقاله همراه شوید تا با نحوه بلاک و آنبلاک کردن شخص در اینستاگرام آشنا شوید.  


عملکرد بلاک (Block) در اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام تنظیماتی دارد که به شما امکان می‌دهد کاربرانی که باعث آزار و اذیت شما شده‌اند و یا اینکه دیگر دوست ندارید آنها شما را فالوو کنند را مسدود کنید. اگر می‌خواهید پروفایل خود را خصوصی نگه دارید، اما نمی‌خواهید آن‌ها این را بدانند، این کار مفید است. به این ترتیب می‌توانید شخص را به عنوان دوست اضافه کنید، اما سپس حساب کاربری او را مسدود کنید. یک حساب بلاک یا مسدود شده نمی‌تواند پست‌ها یا داستان‌های ارسال شده‌ از حساب شما را مشاهده کند.

با این حال، حساب مسدود شده می‌تواند تعداد پست‌ها، دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان شما را در پروفایل شما مشاهده کند. وقتی کاربر را بلاک می‌کنید اینستاگرام به او اطلاع نمی‌دهد. این بدان معناست که هیچ راهی واقعی برای فهمیدن اینکه آیا حساب شما مسدود شده است وجود ندارد. با این حال، یکی از اثرات مسدود کردن این است که دیگر نمی‌توانید حساب مورد نظر را جستجو کنید. بنابراین اگر آن شخص سعی می‌کند حساب شما را جستجو کند و آن را پیدا نکند، این موضوع می‌تواند به او بفهماند که توسط شما مسدود شده ‌است.


چگونه اشخاص را در اینستاگرام بلاک کنیم

اگر تصمیم گرفتید یکی از فالوورهای خود یا اشخاصی را که در اینستاگرام با شما در ارتباط است را بلاک کنید، می‌توانید به راحتی دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید:

 1. برنامه اینستاگرام را باز کنید.
 2. با استفاده از ویژگی جستجو یا با پیمایش در لیست دنبال کنندگان خود (Following)، حسابی را که می‌خواهید مسدود کنید، پیدا کنید.
 3. وارد آن حساب شوید.
 4. بر روی نماد سه نقطه افقی در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.  
 5. سپس روی گزینه بلاک (Block) ضربه بزنید.  
 6. برای تایید، دوباره روی گزینه بلاک (Block) ضربه بزنید.
بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 1


آیا می‌توان شخصی را که ما را در اینستاگرام دنبال نمی‌کند مسدود کنیم؟

بله. برای اینکه بتوانید شخصی را بلاک کنید لازم نیست که آن شخص شما را در اینستاگرام دنبال کند. فرآیند مسدود کردن حسابی که شما را دنبال نمی‌کند مانند فرآیند مسدود کردن حسابی است که شما را دنبال می‌کند. در زیر مراحل انجام این کار بیان شده‌ است.

 1. برنامه اینستاگرام را باز کنید.
 2. با استفاده از قابلیت جستجو، حسابی را که می‌خواهید مسدود کنید را پیدا کنید.
 3. به حساب مورد نظر بروید و بر روی سه نقطه یا سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای صفحه (پروفایل مورد نظر) ضربه بزنید. 
 4. سپس گزینه بلاک (Block) را انتخاب کنید.
 5. برای تایید دوباره گزینه Block را فشار دهید.


نحوه آنبلاک کردن اشخاص در اینستاگرام

اگر یک حساب کاربری در اینستاگرام را مسدود یا بلاک کرده باشید، دیگر نمی‌توانید آن حساب را جستجو کنید. این بدان معناست که شما نمی‌توانید با مراجعه به آن حساب، آن را رفع انسداد کنید. با این حال، اینستاگرام لیستی از تمام حساب‌هایی که مسدود کرده‌اید را به وجود می‌آورد تا بتوانید در مرحله بعد به راحتی آن‌ها را رفع انسداد یا آنبلاک کنید. برای آنبلاک کردن حسابی که در اینستاگرام مسدود کرده‌اید، مراحل پایین را انجام بدهید.

1- اپلیکیشن اینستاگرام را اجرا کنید و با ضربه زدن روی عکس نمایه خود در پنل پایین به پروفایل خود بروید. اکنون روی نماد سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید و به بخش تنظیمات (Settings) بروید.  

بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 2

2- به بخش حریم خصوصی (Privacy) و سپس حساب‌های بلاک شده (Blocked Accounts) بروید.

بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 3

3- بر روی گزینه آنبلاک (Unblock) در کنار حسابی که می‌خواهید انسداد آن را رفع کنید، ضربه بزنید. شما باید دوباره آن را تایید کنید.

بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 4

4- به محض رفع انسداد یا آنبلاک کردن حساب مورد نظر، آنها می‌توانند حساب شما را جستجو کنند و پست‌ها و استوری‌های شما را مشاهده کنند.  


چگونه شخصی را که قبلاً شما را در اینستاگرام بلاک کرده است، بلاک کنیم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، وقتی شخصی شما را در اینستاگرام بلاک می‌کند، اگر حساب کاربری آن شخص را جستجو کنید، دیگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید. در واقع، حتی نظراتی که ممکن است روی پست‌های شما گذاشته باشند نیز ناپدید خواهند شد. بنابراین از نظر فنی، هیچ راهی برای مسدود کردن آنها وجود ندارد.

با این حال، ترفندی وجود دارد که می‌توانید از آن برای مشاهده اکانت آنها استفاده کنید، حتی اگر آنها شما را بلاک کرده باشند. این ترفند فقط در صورتی کار می‌کند که یک پیام مستقیم (DM) از آن شخص داشته باشید.

برنامه اینستاگرام را اجرا کنید و انگشت خود را به سمت چپ بکشید تا به بخش پیام‌های مستقیم‌های خود بروید (یا روی دکمه نماد DM (نماد هواپیمای کاغذی) در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید). اکنون چتی را که با شخصی که شما را مسدود کرده است را پیدا کنید. وقتی شخصی شما را بلاک می‌کند، پیام‌های مستقیم او ناپدید نمی‌شوند.

بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 5

روی نماد (i) در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید و سپس گزینه مسدود کردن یا بلاک حساب (Block Account) را انتخاب کنید.

بلاک کردن شخص در اینستاگرام - 6

اکنون به طور متقابل شخص مورد نظر را در اینستاگرام بلاک کرده‌اید.


چرا نمی‌توانم شخصی را در اینستاگرام رفع انسداد یا آنبلاک کنم؟

اگر نمی‌توانید پروفایل شخصی را که بلاک کرده‌اید را پیدا کنید و در نتیجه نمی‌توانید آنها را رفع انسداد کنید، احتمالاً به این دلیل است که آنها نیز تصمیم گرفته‌اند شما را مسدود کنند.

رفع بلاک‌های دو طرفه دشوار است، زیرا هیچ یک از شما قادر به جستجوی دیگری با استفاده از ویژگی جستجوی اینستاگرام نیست. با این حال می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا این مشکل بر طرف شود.

 1. اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید.
 2. برای دسترسی به پیام‌های مستقیم خود، بر روی نماد هواپیمای کاغذی در سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.
 3. برای ایجاد یک پیام جدید، نماد مداد در سمت راست بالای صفحه را فشار دهید.
 4. نام کاربری شخص مورد نظر را در نوار جستجو تایپ کنید.
 5. برای آنها پیامی ارسال کنید (که دریافت نخواهند کرد).
 6. دکمه اطلاعات را در سمت راست بالای صفحه فشار دهید.
 7. سپس گزینه آنبلاک (Unblock) را انتخاب کنید.

انجام این کار شما را به لیست مسدود شده شخص منتقل می‌کند، و آنها را قادر می‌سازد تا شما را رفع انسداد کنند تا هر دوی شما مجدداً بتوانید یکدیگر را دنبال کنید.


آیا بلاک کردن افراد در اینستاگرام پیام‌های مستقیم شما را پاک می‌کند؟

تنها بخش ارتباط مجازی شما که پس از بلاک کردن شخصی در اینستاگرام باقی خواهد ماند، پیام‌های مستقیم (Direct Message) شما است.

رشته‌های پیام در صندوق ورودی مستقیم شما و در صندوق ورودی شخصی که مسدود کرده‌اید باقی می‌مانند، اما آنها نمی‌توانند پیام‌های جدیدی برای شما ارسال کنند. در شرایطی که حساب مسدود شده سعی کند پیامی برای شما ارسال کند، آن را دریافت نخواهید کرد.

همچنین اگر در یک پیام گروهی با شخصی که بلاک کرده‌اید درگیر هستید، اعلانی دریافت خواهید کرد که از شما می پرسد آیا می‌خواهید در گروه بمانید یا گروه را ترک کنید. اگر بخواهید بمانید، می‌توانید پیام‌های شخصی را که در چت گروهی مسدود کرده‌اید را ببینید و بالعکس. 


آیا وقتی کسی را بلاک می‌کنیم، لایک‌های او ناپدید می‌شود؟

پس از اینکه شخصی را در اینستاگرام بلاک کردید، تک تک لایک‌ها و کامنت‌های اینستاگرام او از عکس‌ها و ویدیوهای شما حذف می‌شود و بالعکس.

با این حال، اگر شما و شخصی که آن را بلاک کرده‌اید به طور همزمان یک حساب عمومی یا یک حساب خصوصی را دنبال می‌کنید، می‌تواند لایک ها، نظرات و دیگر تعاملات شما را در آن صفحه مشاهده کند.

عامل دیگری که باید به آن توجه کنید این است که فرد مسدود شده همچنان می‌تواند نام کاربری شما را در پست اینستاگرام یا تگ استوری ذکر کند. با این حال، شما هرگز اعلان آن ذکر را دریافت نخواهید کرد. تنها راه برای اطمینان از اینکه دیگر شما را در اینستاگرام منشن نمی‌کنند این است که آنها را بلاک کنید و سپس نام کاربری خود را تغییر دهید.


آیا بلاک کردن یک نفر باعث می‌شود او شما را لغو فالو کند؟

بله. هنگامی که شخصی را در اینستاگرام بلاک می‌کنید، به طور خودکار او را از فالوورهای خود حذف می‌کنید. در کل بلاک کردن یک نفر به این معنی است که هیچ یک از شما دیگر در لیست فالوورهای یکدیگر قرار نخواهید داشت.  


وقتی شخصی را که بلاک کرده‌اید سپس آن را آنبلاک می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر نظرتان تغییر کرد و تصمیم گرفتید کسی را رفع انسداد کنید، همه چیز به حالت عادی باز نمی‌گردد. به عنوان مثال، رفع انسداد یک شخص، لایک‌ها و نظرات حذف شده را بازیابی نمی‌کند. پیام‌هایی که در زمانی که مسدود شده بودند برای شما ارسال کرده‌اند، هرگز تحویل داده نمی‌شوند و به‌طور خودکار دوباره شروع به دنبال کردن شما نخواهند کرد.   


آیا وقتی شخصی را در اینستاگرام رفع انسداد یا آنبلاک می‌کنید، متوجه می‌شوند؟

بستگی دارد. هنگامی که شخصی از حالت انسداد یا بلاک خارج شده باشد، اینستاگرام اعلانی برای آن شخص ارسال نمی‌کند. با این حال، اگر دوباره آنها را دنبال کنید، اعلانی دریافت می‌کنند که شما آنها را دنبال کرده‌اید، که می‌تواند به آنها اطلاع دهد که در مقطعی مسدود شده بودند.

اکنون که عواقب بالقوه و ناامید کننده مسدود کردن یا بلاک کردن شخصی را در اینستاگرام می‌دانید، می‌توانید تصمیم مناسب خود را بگیرید.

کلام پایانی: توجه به این نکته بسیار مهم است که به دلیل به روزرسانی‌های مداوم اینستاگرام ممکن است تمامی راه‌حل‌های گفته شده در این پست و دیگر پست‌های این سایت و سایت‌های مشابه منسوخ شوند.   
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

از کجا بفهمیم در اینستاگرام بلاک شدیم

ساده ترین روش برای بازیابی رمز عبور اینستاگرام

روش جدا کردن اکانت اینستاگرام از فیسبوک
دیدگاهتان را بنویسید