چگونه بفهمیم چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌اند

اینستاگرام یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی این روزها است که بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد. این کاربران به صورت روزانه برای بررسی تصاویر/فیلم‌های ارسال شده توسط دوستان، اعضای خانواده یا افراد مشهور مورد علاقه‌شان وارد اپلیکیشن و یا سایت این شبکه اجتماعی می‌شوند. در حالی که تعداد زیادی از کاربران اینستاگرام به صورت روزانه مطالبی را پست می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها نیز وجود دارند که بدون ارسال هیچ گونه پستی از این پلتفرم به عنوان وسیله‌ای برای دنبال کردن سایر کاربران استفاده می‌کنند. اگر یک اینستاگرامر مشتاق با یک نمایه عمومی هستید، به احتمال زیاد از خود پرسیده‌اید که، آیا می‌توانم بفهمم چه کسی پروفایل اینستاگرام من را مشاهده یا چک می‌کند؟ ما در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم تا به راحتی بفهمید که چه کسانی پروفایل اینستاگرام شما را چک کرده‌اند. 


چگونه بفهمیم چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌اند

خوب، به طور دقیق، هیچ راه ساده‌ای برای بررسی اینکه چه کسی صفحه اینستاگرام شما را مشاهده می‌کند وجود ندارد. اینستاگرام یک ویژگی داخلی ندارد که به کاربران اجازه دهد تا بررسی کنند چه کسانی پروفایل آنها را مشاهده کرده‌اند. یک دلیل بسیار خوب پشت این قضیه وجود دارد و آن هم حفظ حریم خصوصی کاربران است. اینستاگرام تمام داده‌هایی را که برای بررسی افرادی که پروفایل شما را مشاهده کرده‌اند را نیاز دارید در اختیار دارد، اما آن‌ها را با شما به اشتراک نمی‌گذارد، زیرا این امر می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر تعامل کاربران در این پلتفرم شود.

باید بدانید، از آنجایی که تعداد قابل توجهی از کاربران اینستاگرام وقت خود را صرف بررسی پروفایل‌های دیگران می‌کنند حتی بدون اینکه چیزی در پروفایل خود پست کنند. پس اگر اینستاگرام اطلاعات مربوط به فعالیت آنها را منتشر کند، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که این افراد استفاده از این برنامه را متوقف کنند. این موضوع قطعا برای بحث کسب و کارها بد است. با وجود اینکه این کاربران با افراد دیگر در اینستاگرام ارتباط برقرار نمی‌کنند، اما همچنان به همان تعداد تبلیغات را مشاهده می‌کنند و اگر برای فعالیت‌شان فراخوانی شوند، ممکن است به‌کلی از این پلتفرم استفاده نکنند.


استفاده از اپلیکیشن‌ها برای اینکه بفهمیم چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌اند

آیا اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که بتوانید از آنها برای مشاهده افرادی که پروفایل اینستاگرام شما را مشاهده کرده‌اند استفاده کنید؟ بله، تعداد زیادی برنامه، هم در اپ استور و هم در پلی استور وجود دارد که به شما این باور را می‌دهند که می‌توانید ببینید چه کسی اکانت اینستاگرام شما را می‌بیند و با دادن دسترسی به حساب اینستاگرام خود، می‌توانید شکارچیان حساب اینستاگرام خود را پیدا کنید. اما، آیا این اپلیکیشن‌ها واقعا کار می‌کنند؟ قطعا نه.

این اپلیکیشن‌ها فقط وانمود می‌کنند که کار می‌کنند و لیستی از نام‌های کاربری تصادفی اینستاگرام را نشان می‌دهند. هر بار که شما این برنامه‌ها را باز می‌کنید لیست آنها تغییر می‌کنند تا کاربران احساس کنند که این برنامه‌ها دارند کاری انجام می‌دهند. مهم‌تر از همه اینکه، این برنامه‌ها خطر بزرگی برای حفظ حریم خصوصی هستند، زیرا به محض ورود به حساب اینستاگرام شما، تمام داده‌های حساب شما را جمع‌آوری می‌کنند و به بیان دیگر امکان دسترسی به تمام داده‌های خود را به این برنامه‌ها داده‌اید. علاوه بر این، حتی گاهی اوقات استفاده از این برنامه‌ها می‌تواند باعث مسدود شدن حساب کاربری شما شود.

برخی از این برنامه‌ها عبارتند از:

Follower Analyzer for Instagram (Android)

InReports – Followers, Story Analyzer for Instagram (Android)

FollowMeter for Instagram (iOS)

Visitors Pro (iOS)

Analyzer Plus- Insta Followers (iOS)

هشدار: پس در نتیجه به هیچ یک از اپلیکیشن‌هایی که در سطح وب همچین ادعایی رو مطرح می‌کنند اطمینان نکنید و از آنها هم استفاده نکنید.  

چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌ - 1


چرا اپلیکیشن‌های مطرح شده کار نمی‌کنند؟

شرم‌آورترین دلیل پشت سر این که چرا این برنامه‌ها کار نمی‌کنند کاملاً ساده است. خط مشی داده اینستاگرام به وضوح بیان می‌کند که فقط نام کاربر، نام کاربری اینستاگرام و بیوگرافی، عکس پروفایل و آدرس ایمیل را با برنامه‌های شخص ثالثی (اپلیکیشن‌ها) که توسط شرکت بررسی نشده به اشتراک می‌گذارد. علاوه بر این،Graph API  اینستاگرام که اوایل امسال معرفی شد، بسیار محدودتر از پلتفرم قدیمی API اینستاگرام است، به این معنی که برنامه‌هایی که توسط اینستاگرام برای استفاده از API تایید نشده‌اند، به طور کلی توانایی دسترسی به API را از دست می‌دهند. بنابراین، اکنون که اپلیکیشن‌ها قادر به انجام این کار نیستند، چگونه می‌توانید ببینید چه کسی پروفایل اینستاگرام شما را مشاهده کرده است؟


استفاده از استوری/هایلایت اینستاگرام برای اینکه بفهمیم چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را مشاهده کرده‌اند

اگرچه اینستاگرام به کاربران امکان دسترسی به ویژگی‌هایی را نمی‌دهد که با آن بتوانند بررسی کنند چه کسی از پروفایل‌های آن‌ها بازدید می‌کند، اما ویژگی‌ای دارد که به کاربران امکان می‌دهد ببینند چه کسی استوری و نکات برجسته آنها را مشاهده کرده است. بنابراین، می‌توان از این ویژگی برای بررسی افرادی که اخیراً از پروفایل شما بازدید کرده‌اند استفاده کرد. به منظور استفاده از این ویژگی، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که روی نمادهای تصویر پروفایل ردیف شده در گوشه سمت چپ پایین استوری‌های اخیر اینستاگرام خود ضربه بزنید. با این کار فهرستی از تمام کاربرانی که استوری شما را بررسی کرده‌اند، از جمله کاربرانی که شما را دنبال نمی‌کنند، ظاهر می‌شود.  

چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌ - 2

این ویژگی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که کاربرانی را که نمی‌خواهید استوری‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، با ضربه زدن بر روی دکمه منو در سمت راست نام کاربر و انتخاب گزینه پنهان کردن استوری (Hide Story) مسدود کنید، بنابراین می‌توانید به‌راحتی هر کدام از افراد را که می خواهید مسدود کنید.

از آنجایی که استوری‌های اینستاگرام پس از ۲۴ ساعت منقضی می‌شوند، باید لیست را به صورت روزانه بررسی کنید. اما اگر می‌خواهید یک نمای کلی طولانی مدت از افرادی که از پروفایل اینستاگرام شما بازدید کرده‌اند داشته باشید، می‌توانید همان لیست را در بخش برجسته‌های (Highlights) خود بررسی کنید، که فهرستی از تمام کاربرانی که از پروفایل شما بازدید کرده‌اند را نیز نمایش می‌دهد. البته به شرطی که بخش برجسته‌ها (Highlights) را از قبل ایجاد کرده باشید.


استفاده از حساب‌های تجاری اینستاگرام برای دیدن افرادی که نمایه اینستاگرام شما را مشاهده می‌کنند

همچنین می‌توانید با استفاده از یک حساب کاربری تجاری اینستاگرام، ببینید چه کسی یا کسانی پروفایل اینستاگرام شما را چک کرده است. داشتن یک حساب کاربری تجاری در اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد به اطلاعات مهمی در مورد افرادی که از صفحه اینستاگرام شما بازدید کرده‌اند دسترسی داشته باشید اما مشکلی وجود دارد.

چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌ - 3

با یک حساب تجاری می‌توانید به اطلاعات ارزشمندی در مورد کاربرانی که از پروفایل شما بازدید می‌کنند، از جمله مکان، محدوده سنی، جنسیت و زمانی که آنلاین هستند، دسترسی پیدا کنید. اما با این حال، اطلاعات آماری نام تمام کاربرانی را که از پروفایل شما بازدید کرده‌اند، آشکار نمی‌کند.

اگر به این نوع داده علاقه دارید، می‌توانید به راحتی حساب اینستاگرام شخصی خود را به یک حساب تجاری تبدیل کنید. برای انجام این کار، باید به بخش تنظیمات (Settings) اینستاگرام بروید و روی گزینه به پروفایل تجاری بروید (Switch to Business Profile) ضربه بزنید. سپس حساب اینستاگرام خود را به صفحه فیسبوکی که مدیریت می‌کنید متصل کنید.

چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌ - 4

سپس اینستاگرام از شما می‌خواهد اطلاعات تماسی را که می‌خواهید از صفحه فیسبوک خود بیرون بیاورید، انتخاب کنید، زیرا حساب‌های تجاری اینستاگرام از کاربران می‌خواهند حداقل یکی از اطلاعات تماس را در پروفایل خودشان قرار داده باشند. حساب تجاری جدید اینستاگرام شما اکنون آماده است. شایان ذکر است که بخش بینش (Insight) اینستاگرام داده‌های تاریخی را جمع‌آوری نمی‌کند و تنها پس از راه اندازی حساب تجاری اینستاگرام شروع به جمع‌آوری داده می‌کند.


دور نگه داشتن اکانت خودتان از دید افراد مزاحم

اکنون که همه راه‌هایی که از طریق آنها می‌توانید ببینید چه کسی یا کسانی پروفایل اینستاگرام شما را چک می‌کند را بررسی کرده‌ایم، اجازه دهید در مورد اینکه چگونه می‌توانید از دیده شدن پروفایل خودتان توسط اشخاص مزاحم جلوگیری کنید صحبت کنیم. جواب بسیار ساده است. شما می‌توانید با خصوصی کردن پروفایل خود از بازدید کاربران ناشناس از اینستاگرام خود جلوگیری کنید.

چه کسانی پروفایل اینستاگرام ما را چک کرده‌ - 5

برای تبدیل پروفایل اینستاگرام از حالت عمومی به خصوصی، باید به منوی تنظیمات (Settings) در برنامه اینستاگرام بروید و حالت کلید گزینه حساب خصوصی (Private Account) را تغییر دهید. به همین راحتی است. توجه داشته باشید که تغییر به یک حساب خصوصی هیچ تاثیری بر فالوورهای فعلی شما نخواهد داشت، بنابراین باید پس از تبدیل کردن حساب خود به یک حساب خصوصی، فالوورهای ناخواسته را به صورت جداگانه حذف کنید.


سوال نهایی، آیا واقعا می‌توان دید که چه کسی پروفایل اینستاگرام شما را مشاهده می‌کند؟

در پایان باید بیان کنم که اگر فکر کرده‌اید که می‌توانید ببینید چه کسی پروفایل اینستاگرام شما را مشاهده کرده است، خوب باید بگم که نمی‌توانید. تنها راه‌حل، شامل بررسی افرادی است که استوری‌ها و نکات برجسته اینستاگرام شما را مشاهده کرده‌اند است که آن هم دقیق نیست. زیرا فقط کاربرانی را که استوری‌ها یا نکات برجسته شما را مشاهده کرده‌اند را نشان می‌دهد و همه کاربرانی که پست‌های موجود در فید شما را مرور کرده‌اند را حساب نمی‌کند. اپلیکیشن‌های موجود هم همانطور که قبلاً توضیح داده‌ام، خوب نیستند و استفاده از آنها قطعاً اتلاف وقت و پول شما است. اگر اطلاعات بیشتری در مورد کاربرانی که از پروفایل شما بازدید می‌کنند را می‌خواهید و می‌توانید بدون دریافت نام آنها این کار را انجام دهید، می‌توانید حساب شخصی خود را به یک حساب تجاری تبدیل کنید. در نهایت، اگر این موضوع که نمی‌دانید چه کسی یا کسانی از پروفایل شما بازدید می‌کنند و این موضوع باعث آزار و اذیت شما می‌شود به راحتی می‌توانید حساب خودتان را خصوصی کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

دیدن استوری افراد بدون اینکه آنها متوجه بشوند

روش به اشتراک گذاری استوری دیگران در اینستاگرام

نحوه ارسال پیام مستقیم در اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید