چگونگی بازیابی (ریکاوری) فایل های کامپیوتر

آیا کامپیوتر شما دیگر راه اندازی نمی‌شود. شاید این مشکل از ویندوز باشد، یا شاید سخت افزار کامپیوتر خراب شده باشد. اگر دیگر به فایل‌های مهمی که در داخل کامپیوتر است دسترسی ندارید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا بازیابی (ریکاوری) فایل های کامپیوتر خود را به آسانی انجام دهید.

هیچ تضمینی برای بازیابی اطلاعات شما وجود ندارد. اگر کامپیوتر شما به دلیل از بین رفتن هارد دیسک کار نمی‌کند، ممکن است هیچ پرونده‌ای برای بازیابی وجود نداشته باشد یا حداقل بدون نوعی سرویس حرفه‌ای گران قیمت جهت بازیابی اطلاعات نتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید.


راه‌اندازی کامپیوتر از طریق سی‌دی زنده لینوکس (یا دیسک نصب ویندوز)

اگر سخت‌افزار کامپیوتر شما واقعاً از بین رفته است و دلیل بوت نشدن کامپیوتر این خرابی است، این روش کار نمی‌کند. با این حال، ممکن است کامپیوتر واقعاً خراب نشده باشد، شاید ویندوز موجود فقط خراب شده باشد. در این صورت، می‌توانید با راه‌اندازی ویندوز از طریق سی‌دی زنده لینوکس یا حتی دیسک نصب ویندوز فرایند بازیابی فایل های کامپیوتر خود را انجام دهید. (منظور از سی‌دی زنده لینوکس، سی‌دی است که بر روی آن یک سیستم عامل لینوکس نصب شده است)

فقط سی‌دی زنده لینوکس یا دیسک نصب ویندوز را وارد کامپیوتر کرده و راه‌اندازی کنید. اگر کامپیوتر از دیسک بوت می‌شود و شما را به دسکتاپ لینوکس یا محیط نصب ویندوز می‌برد، می‌فهمید که سخت‌افزار کامپیوتر کاملاً خراب نشده است. اگر فقط به بازیابی فایل‌ها علاقه دارید، می‌توانید یک USB یا هارد اکسترنال را به کامپیوتر متصل کرده و فایل‌ها را در دستگاه خارجی (USB یا هارد اکسترنال) کپی کنید. با این کار از پرونده‌های شما یک پشتیبان تهیه می‌شود.

انجام این کار با سی‌دی که دارای ویندوز نصب شده لینوکس است ساده است. زیرا به شما یک دسکتاپ کامل لینوکس داده می‌شود که می‌توانید از آن برای کپی کردن پرونده‌ها استفاده کنید. اگر دیسک نصب ویندوز دارید، می‌توانید با استفاده از یک ترفند پنجره مدیریت فایل را باز کنید و پرونده‌ها را از دیسک سخت کامپیوتر کپی کنید.

این روش حتی اگر دیسک سخت کامپیوتر شما در حال خراب شدن باشد نیز ممکن است کار کند. اگر خوش شانس باشید، هنگامی که کامپیوتر قادر به راه‌اندازی ویندوز نباشد شما می‌توانید برخی از پرونده‌های مهم درایو را از سی‌دی زنده لینوکس یا محیط نصب ویندوز بازیابی کنید.


هارددیسک را دربیاورید و برای بازیابی فایل های کامپیوتر آن را بر روی کامپیوتر دیگری قرار دهید

اگر کامپیوتر شما سی‌دی زنده لینوکس یا دیسک نصب ویندوز را راه‌اندازی نمی‌کند، ممکن است اجزای سخت افزاری آن از بین رفته باشد. در این صورت اخبار خوبی می‌تواند وجود داشته باشد. در حالی که مادربرد، CPU ، حافظه، کارت گرافیک، منبع تغذیه یا تعداد دیگری از اجزای دیگر ممکن است آسیب دیده باشند باز هم ممکن است هارددیسک کامپیوتر به درستی کار کند. در این صورت، می‌توانید کیس کامپیوتر را باز کنید. سپس هارد را بیرون بکشید وآن را به کامپیوتر دیگری متصل کنید. با استفاده از کامپیوتر دیگر پرونده‌ها را از دیسک سخت خود خارج کنید.

یک هشدار: این کار می‌تواند ضمانت (گارانتی) کامپیوتر شما را باطل کند. خصوصاً اگر این کار را روی لپ تاپی انجام می‌دهید که برای باز شدن طراحی نشده است. اما اگر دسکتاپی دارید که می‌توانید به راحتی آن را باز کرده و روی آن کار کنید، یا یک لپ‌تاپ قدیمی دارید که از ضمانت خارج شده و عمر خود را کرده است، می‌توانید این روند را ادامه دهید.

فرآیند اساسی ساده است، اما در حالت ایده آل نیاز به کار با داخل کامپیوتر دارید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که کلید اصلی تغذیه در پشت کیس کامپیوتر خاموش است یا بهتر از این، کافی است کامپیوتر را از پریز برق جدا کنید. بعد، کیس کامپیوتر را باز کنید و هارد را پیدا کنید. کابل‌های آن را جدا کرده، آن را باز کنید و از کیس خارج کنید.

سپس باید هارددیسک را به کامپیوتر دیگری متصل کنید. این کار را می‌توانید با قرار دادن هارددیسک در کامپیوتر دیگر یا استفاده از جایگاه درایو خارجی انجام دهید. اگر هارد لپ‌تاپ دارید و می‌بایست آن را به کامپیوتر رومیزی متصل کنید، می‌توانید محفظه‌های درایو طراحی شده برای هارد لپ‌تاپ را تهیه کنید. این محفظه به شما این مکان را می‌دهد هارددیسک لپ‌تاپ را به دسکتاپ دیگری متصل کنید. کامپیوتر دیگر را روشن کنید، سیستم عامل استاندارد آن را از دیسک سخت اصلی خود راه‌اندازی کرده و فایل‌ها را از دیسک سخت کامپیوتر قدیمی خود کپی کنید.

این فرایند در کامپیوترهای رومیزی یا مواردی که می‌توانید آنها را باز کنید بسیار ساده است. اما در لپ‌تاپ‌ها بسیار دشوارتر است. به خصوص لپ‌تاپ‌های بسته‌ای که به هیچ وجه برای باز شدن طراحی نشده‌اند. اگر در انجام دادن این کار با کامپیوتر خود راحت نیستید یا لپ‌تاپ بسته‌ای دارید که باز کردن آن راحت نیست می‌توانید کامپیوتر خود را به تعمیرگاه کامپیوتر برده تا آنها به شما در این کار کمک کنند. آنها می‌توانند هارددیسک را برای کمک به شما خارج کنند و امیدوارم که پرونده‌ها را بازیابی کنند. با فرض اینکه پرونده‌های شما ارزشمند هستند و شما مایل به پرداخت هزینه هستید، این روش هم همیشه یک گزینه مفید است.

برای جلوگیری از ایجاد هراس در هنگام رخ دادن این گونه موارد، حتماً همیشه از پرونده‌های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این کار باعث می‌شود که اگر مشکلی برای هارددیسک شما به وجود آمد اولا شما یک پشتیبان از فایل‌های مهم خود دارید و ثانیا دیگر لازم نیست که برای بازیابی اطلاعات مهم خود مجبور به پرداخت هزینه‌ای باشید. 
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نحوه پیدا کردن نوع کارت گرافیک (GPU) موجود درکامپیوتر

زمان‌بندی حافظه چیست و چرا مهم است؟

انواع آداپتورها و انواع کارت‌های PCI Express
دیدگاهتان را بنویسید