نحوه افزایش سرعت CPU

افزایش سرعت CPU کامپیوتر کار ساده‌ای نیست. جهت افزایش سرعت CPU اساساً دو گزینه وجود دارد: اورکلاک کردن یا خرید و نصب پردازنده جدید. هر دو گزینه نیاز به دانش کافی در مورد سخت افزار کامپیوتر دارد و برای اورکلاک کردن احتیاج به استفاده از BIOS است.

تصویر چند عدد پردازنده اینتل

اورکلاک پردازنده جهت افزایش سرعت CPU

برخی از پردازنده‌های کامپیوتری توانایی اورکلاک را دارند که این امر باعث افزایش سرعت کلاک (ساعت) و در عین حال افزایش مصرف برق و تولید گرما می‌شود. با تنظیم جامپرها، به روز رسانی سیستم عامل و یا پیکربندی تنظیمات باتری (CMOS) می‌توان یک پردازنده را اورکلاک کرد. همچنین نرم‌افزارهایی وجود دارد که توانایی پیکربندی تنظیمات اورکلاک را دارند.


هشدار:

اورکلاک می‌تواند منجر به آسیب رساندن به پردازنده و سایر سخت‌افزارها شود. مطمئن شوید که یک هیت سینک و فن خوب دارید که می‌تواند گرمای زیاد تولید شده توسط اورکلاک پردازنده را از بین ببرد. شما همچنین به ابزارهای تشخیصی و دانش مناسب از محدودیت‌های پردازنده خود نیاز خواهید داشت. با هوشیاری کامل پیش بروید.


هشدار:

قبل از کار بر روی کامپیوتر از خطرات تخلیه الکترواستاتیکی (Electrostatic Discharge – ESD) آگاهی کامل پیدا کنید.


به روز رسانی CPU

با توجه به خطرات اورکلاک یا به طور کلی عدم امکان اورکلاک برخی پردازنده‌ها، شاید بهترین راه خرید پردازنده جدید باشد. قبل از اقدام به بروزرسانی پردازنده، از سازگاری مادربرد خود با پردازنده مورد نظر اطمینان حاصل کنید. اغلب پردازنده‌های جدید از ساختار یا ابعاد مختلفی استفاده می‌کنند و شما را ملزم به خرید مادربرد جدید نیز می‌کنند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

قسمت‎های مختلف مادربرد

نسل‌ های مختلف کامپیوتر

کارت گرافیک (GPU) چیست
دیدگاهتان را بنویسید