آیا وقتی سیستم عامل در حالت خواب (Sleep) است، پردازنده کامپیوتر فعال است؟

فرض‌ کنید سیستم عامل ویندوز روی کامپیوتر شما نصب است و قبل از اینکه سیستم را کنار بگذارید، آن را در حالت خواب (Sleep) قرار می‌دهید. در این صورت هیچ برنامه یا فرایندی در حال اجرا نیست. آیا پردازنده همچنان به روشی و با استفاده از نیرویی در پس زمینه فعال است؟

یا مثلا هنگامی که کامپیوترهای مدرنی که دارای ویندوز 7، 8.1 یا 10 هستند، هنگامی که کار بخصوصی را انجام می‌دهید (یعنی باز کردن درب لپ‌تاپ، فشار دادن یک دکمه، حرکت دادن ماوس)، بلافاصله کامپیوتر روشن می‌شود بدون اینکه دکمه روشن / خاموش را فشار دهید. آیا این به این دلیل است که پردازنده مرکزی در حالت مصرف کم برق منتظر وقوع آن اتفاقات است؟

در ادامه به تشریح این موضوعات پرداخته شده است.


آیا CPU در حالت خواب (Sleep) کامپیوتر فعال است؟

بستگی دارد، زیرا حالت‌های مختلف خواب S1 تا S4 برای کامپیوتر وجود دارد و حالت پردازنده (CPU) در همه آنها یکسان نیست، مثلا:

 • پردازنده در حالت خواب S1 متوقف می‌شود.
 • پردازنده در حالت خواب S2 یا بالاتر خاموش است

خواب (Sleep) به طور معمول حالت خواب S3 است، اما بعضی اوقات می توان BIOS را طوری تنظیم کرد که به جای آن از حالت خواب S1 استفاده کند (این موضوع  وقتی که حالت S3 به درستی کار نمی‌کند استفاده می‌شود.)

از دستور Powercfg – a می‌توان برای دیدن وضعیت خواب در مورد کامپیوتر شخصی استفاده کرد.

خروجی مثال:

نشان دهنده گزارش دستور Powercfg - a در مورد وضعیت خواب کامپیوتر


حالت‌های خواب سیستم

حالت خواب دارای انواع مختلفی مانندS1، S2، S3 و S4 است. سیستم کامپیوتر درهر یک از این حالات هیچ وظیفه محاسباتی را انجام نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که خاموش است. برخلاف کامپیوتری که در حالت خاموش (یعنی حالت S5) قرار دارد، سیستم خواب (Sleep) حالت حافظه را چه در سخت افزار و چه روی هارد دیسک حفظ می‌کند. در این شرایط برای بازگرداندن کامپیوتر به حالت عادی، نیازی به راه‌اندازی مجدد سیستم عامل نیست.

برخی از دستگاه‌ها می‌توانند سیستم را از حالت خواب هنگامی که فرایند خاصی اتفاق می‌افتد بیرون بیاورند و دوباره شروع به کار کنند، مانند تماس ورودی با مودم. بعلاوه، در بعضی از کامپیوترها، یک نشانگر خارجی به کاربر نشان می‌دهد که سیستم در حالت خواب قرار دارد (مانند یک لامپ کوچک بر روی کیس).

با هر حالت خواب،S1 تا S4، قسمت بیشتری از کامپیوتر خاموش می‌شود. همه کامپیوترهای سازگار با ACPI ساعت پردازنده خود را در حالت S1 خاموش کرده و زمینه سخت افزار سیستم را در حالت S4  از دست می‌دهند (مگر اینکه قبل از خاموش شدن سیستم یک فایل خواب آور (hibernate) نوشته شود)، همانطور که در ادامه ذکر شده است. جزئیات حالت‌های خواب میانی می‌تواند بسته به نوع طراحی سازنده دستگاه متفاوت باشد. به عنوان مثال، در بعضی از کامپیوترها ممکن است تراشه‌های خاصی روی مادربرد در حالت S3 قدرت خود را از دست بدهند، در حالی که در برخی دیگر، تراشه ها تا حالت S4 قدرت خود را حفظ می‌کنند. بعلاوه، بعضی از دستگاه‌ها ممکن است فقط از حالت S1 سیستم را بیدار کنند نه از حالت خواب عمیق‌تر.


توانایی سیستم در حالت S1

حالت قدرت سیستم S1 ، یک حالت خواب (Sleep) با مشخصات زیر است:

 • مصرف برق

مصرف کمتر از S0 و بیشتر از دیگر حالات خواب است، ساعت پردازنده خاموش است و ساعت‌های گذرگاه (bus clocks) متوقف می‌شوند

 • از سرگیری نرم‌افزار

سیستم کنترل مجدداً از همان جایی که متوقف شده است شروع می‌شود

 • تأخیر سخت‌افزاری

به طور معمول بیش از دو ثانیه نیست

 • محتوای سخت‌افزاری سیستم

تمام محتواها توسط سخت‌افزار حفظ و نگهداری می‌شوند.


توانایی سیستم در حالت  S2

حالت توان سیستم S2 مشابه S1 است با این تفاوت که محتوای پردازنده و محتوای حافظه نهان سیستم از بین می‌رود زیرا پردازنده انرژی خود را از دست می‌دهد. حالت S2 دارای مشخصات زیر است:

 • مصرف برق

مصرف کمتر از حالت S1 و بیشتر ازS3، پردازنده خاموش است، ساعت‌های گذرگاه (Bus) متوقف می‌شوند (برخی از گذرگاه‌ها (Bus) ممکن است انرژی خود را از دست بدهند).

 • از سرگیری نرم‌افزار

پس از بیدار شدن، کنترل بعد از راه‌اندازی مجدد (Reset) پردازنده شروع می‌شود.

 • تأخیر سخت‌افزاری

دو ثانیه یا بیشتر، بزرگتر یا مساوی با تأخیر برای S1است.

 • محتوای سخت‌افزار سیستم

محتوای حافظه پنهان CPU و سیستم از بین رفته است.


توانایی سیستم در حالت  S3

حالت قدرت سیستم S3 یک حالت خواب (Sleep) با مشخصات زیر است:

 • مصرف برق

مصرف کمتر از حالت S2، پردازنده خاموش است و ممکن است برخی تراشه‌های مادربرد نیز خاموش باشند

 • از سرگیری نرم‌افزار

پس از بیدار شدن، کنترل بعد از راه‌اندازی مجدد (Reset) پردازنده شروع می‌شود.

 • تأخیر سخت‌افزاری

تقریباً بعد از S2 دیگر قابل تشخیص نیست

 • محتوای سخت‌افزار سیستم

فقط حافظه سیستم حفظ می‌شود. محتوای پردازنده، محتوای حافظه پنهان و محتوای چیپست از بین رفته است.


توانایی سیستم در حالت  S4

حالت قدرت سیستم S4، حالت خواب زمستانی (hibernate)، عمیق‌ترین حالت خواب است و بیشترین تأخیر را در بیدار شدن دارد. برای کاهش حداقل مصرف برق، سخت‌افزار تمام دستگاه‌ها را خاموش می‌کند. متن سیستم عامل اما در یک فایل خواب زمستانی (تصویری از حافظه) که سیستم قبل از ورود به حالت S4 روی هارد دیسک می‌نویسد، حفظ می‌شود. با راه‌اندازی مجدد، بخش باگذاری کننده این فایل را می‌خواند و به مکان قبلی سیستم که قبل از خواب زمستانی بود می‌رود.

اگر کامپیوتری در حالتS1، S2  یا S3 تمام جریان برق یا باتری را از دست بدهد، محتوای سخت‌افزار سیستم را از دست می‌دهد و بنابراین برای بازگشت به حالتS0  باید دوباره راه‌اندازی شود. با این وجود یک کامپیوتر در حالت S4 حتی پس از از دست دادن جریان برق یا باتری می‌تواند از مکان قبلی خود دوباره راه‌اندازی شود (به بیان دیگر کار قبلی را ادامه بدهد) زیرا زمینه سیستم عامل در پرونده خواب زمستانی حفظ می‌شود. کامپیوتری که در حالت خواب زمستانی است از هیچ نیروی برقی استفاده نمی‌کند (به استثنای یک جریان برق ضعیف)

حالت قدرت سیستم S4 دارای ویژگی‌های زیر است:

 • مصرف برق

خاموش است، به جز جریان ضعیف روی دکمه پاور و دستگاه‌های مشابه

 • از سرگیری نرم‌افزار

سیستم از فایل خواب زمستانی (hibernate) ذخیره شده مجدداً راه‌اندازی می‌شود. در صورت بارگیری پرونده hibernate، راه اندازی مجدد مورد نیاز است. پیکربندی مجدد سخت افزار در حالی که سیستم در حالت S4 است ممکن است منجر به تغییراتی شود که از بارگیری صحیح پرونده خواب زمستانی جلوگیری می‌کند.

 • تأخیر سخت افزاری

طولانی و تعریف نشده است، فقط فعل و انفعالات فیزیکی سیستم را به حالت فعال برمی‌گرداند. چنین تعاملی ممکن است شامل فشار دادن یک دکمه توسط کاربر باشد یا اگر سخت افزار مناسب وجود داشته باشد و فعالیت مجدد می‌تواند با یک حلقه ورودی برای مودم یا فعالیت در یک شبکه LAN باشد. اگر سخت‌افزار از دستگاهی پشتیبانی کند، دستگاه می‌تواند از زمان اجرای مجدد نیز بیدار شود.

 •  محتوای سخت‌افزاری سیستم

از هیچ کدام از سخت‌افزارها نگهداری نمی‌شوند. سیستم قبل از خاموش شدن، تصویری از حافظه را در فایل خواب زمستانی (hibernate) می‌نویسد. وقتی سیستم عامل بارگیری می‌شود، این پرونده (فایل) را می‌خواند و به مکان قبلی خود می‌پرد.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

تفاوت بین کارت‌های PCI، PCI-X و PCIe

فرق بین حافظه DDR3 با DDR3L و نحوه استفاده از آنها

چگونه درایورهای گرافیک خود را برای حداکثر کردن عملکرد بازی به روز کنیم
دیدگاهتان را بنویسید