آیا مهم است که کدام یک از تولید کنندگان کارت گرافیک را انتخاب می‌کنید؟

وقتی برای کارت گرافیک به خرید می‌روید، بیشتر اوقات به مدل خاصی که می‌خواهید رضایت می‌دهید. سپس به دنبال بهترین قیمت می‌روید، اما متوجه می‌شوید که انواع تولید کنندگان کارت گرافیک یک مدل مشابه را تولید می‌کنند. آیا اختلاف بین آنها مهم است؟


چرا تولید کنندگان مختلف کارت گرافیک وجود دارد؟

این وضعیت عجیب و غریب است. تقریباً مانند این است که برای خرید یک وانت بیرون بروید و فروشنده از شما بپرسد کدام یک از مارک‎های فورد، چری یا دوج را می‌خواهید. به عنوان مثال، یک جستجوی سریع برای کارت NVIDIA GeForce GTX 1070 در Newegg همه مدل‌های ساخته شده توسط EVGA ،MSI ،Zotac ،ASUS  و Gigabyte را در صفحه اول نشان می‌دهد. کارت‌های گرافیک AMD Radeon  از نظر تأمین‌کنندگان انواع مشابهی دارند. اما در طراحی همان کارت مشخص، تقریباً همه آنها از توانایی یکسانی برخوردارند. آنها چه چیزی را ارائه می‌دهند؟

تصویر صفحه یک سایت فروش کارت گرافیک که نشان دهنده یک مدل کارت گرافیک از چندین تولید کننده است.

دلیل آن تا حدودی مربوط به روابط منحصر به فرد تجارت با تجارت در بازار GPU است. مشاهده می‌کنید، در حالی که NVIDIA و AMD تراشه‌های خود را مستقیماً به تولید کنندگان لوازم الکترونیکی می‌فروشند تا در انواع مختلف از کامپیوترهای لپ تاپ و دسکتاپ گرفته تا کنسول‌های بازی، تلفن‌های همراه و حتی اتومبیل‌ها گنجانده شود، آنها همچنین تراشه های خود را به تولید کنندگان کارت گرافیک مانند EVGA  یا Sapphire نیز می‌فروشند.

این شرکت‌ها تراشه‌ها و برد‌های GPU را می‌گیرند. سپس آنها را با قطعات اضافی لازم مانند درگاه‌های ویدیویی، خنک‌کننده‌ها و جعبه‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌کنند. آنگاه آنها را در خرده‌فروشی‌هایی مانند آمازون (Amazon) و نئوگ (Newegg) به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

لزوماً نیازی به فروشنده واسطه نیست. کارت‌های NVIDIA نسخه موسس توسط خود NVIDIA تولید می‌شود (یا به احتمال زیاد شریکی که کارت‌های تولیدی خود را تحت علامت تجاری خود نمی‌فروشد) و مستقیم فروخته می‌شود. اما روابط موجود در  GPU مانند طراح / سازنده / خرده فروش از دهه 1990 به شدت ادامه داشته است. به نظر می‌رسد که این وضعیت در آینده هم وجود داشته باشد.


تفاوت بین تولیدکننده کارت‌های مختلف در چیست؟

همه سازندگان، کارت‌های مختلف واحد پردازش گرافیک (GPU) را از یک شرکت، یعنی NVIDIA  و AMD می‌گیرند. اما هنگام فروش به مصرف‌کنندگان، باید کالای خود را از نظر قیمت یا ویژگی‌ها از یکدیگر متمایز کنند. در این شرایط قیمت‌های خرده‌فروشی دارای تلرانس زیادی نیست.

بنابراین تفاوت مارک‌های متمرکز بر مصرف‌کننده در زمینه‌های دیگر خواهد بود. برخی ممکن است فن‌های دمنده یا فن‌های هوای آزاد را ارائه دهند. برخی هم ممکن است کارت‌های خودشان را کوتاه‌تر کنند تا در مکان‌های جمع و جورتری قرار بگیرند. برخی سعی خواهند کرد کارت‌های خود را با فن‌ها و چراغ‌های پر زرق و برق برجسته کنند. یک روش معمول ایجاد چند تغییر جزئی در طراحی کارت است، مانند اورکلاک کارخانه‌ای (از پیش نصب شده) روی GPU یا کارتV-RAM . این تغییرات با عبارات بازاریابی مانند نسخه اورکلاک شده،FTW  یا AMP بر روی جعبه نوشته می‌شوند و وارد بازار می‌شوند.

اما به استثنای چند تغییر عمده، مانند تنظیمات خنک کننده آب نصب شده یا نصب ماژول‌های حافظه اضافی، این تغییرات معمولاً در مقایسه با خط پایه بیش از یک یا دو درصد عملکرد را اضافه نمی‌کند. اگر دو کارت از همان خط تولید NVIDIA یا AMD از یک مدل باشند، آنها می‌توانند در قاب کامپیوتر شما قرار بگیرند و به مادربرد متصل شوند. در این شرایط تفاوت زیادی در ظاهر بازی‌های شما وجود نخواهد داشت. به خصوص اورکلاکینگ ارائه شده توسط شرکت، موضوعی نیست که شما نگران آن باشید، با انجام این کار، نتایج چشمگیر‌تری دریافت خواهید کرد.


کدام تغییرات کارت گرافیک واقعاً مهم هستند؟

بنابراین کدام یک از این تغییرات در واقع مهم هستند؟ خوب، طول کارت به وضوح مهم است، به خصوص اگر به دنبال چیزی پیشرفته هستید. اگر قاب کیس شما برای نگه داشتن کارت خیلی کوچک است، سرعت آن مهم نیست. کارت‎هایی که دارای دو یا سه فن خنک کننده هستند بلندتر هستند. در حالی که کارت‌هایی که به طور خاص برای کیس‌های جمع و جور Mini-ITX ساخته شده‌اند کوتاه‌تر خواهند بود.

طول خلاصی کارت گرافیک به طور کلی در صفحه مشخصات کیس کامپیوتر شما موجود است، اگر آن را پیدا نکردید، همیشه می‌توانید بدنه را باز کنید و فقط فضای پشت به جلو را در نزدیکی شکاف PCI-E  موجود در آن اندازه بگیرید. صفحه مشخصات کارت گرافیک نیز طول کارت را ذکر می‌کند، اما مطمئن شوید که ورودی برق را در نظر می‌گیرید.

تصویر پشت یک کارت گرافیک

تفاوت بین یک دمنده و یک طرح خنک‌کننده هوای آزاد جزئی است. اما اگر وضعیتی با جریان هوای کم داشته باشید مهم است. مطمئناً اگر دستگاه ساکت و آرام‌تری را ترجیح می‌دهید می‌توانید کارت گرافیک با کولر آبی نصب کنید.

کارت گرافیک همراه با یک فن بزرگ

تغییر دیگری که می‌تواند عملکرد را به میزان قابل توجهی تغییر دهد،RAM  اضافی است. برخی از کارت‌ها می‌توانند ماژول‌های RAM اضافی GDDR را در خود جای دهند. تولید کنندگان کارت گرافیک ثانویه آنها را مستقیماً روی PCB نصب کنند. با کارت گرافیک دارای رم بیشتر، یک کارت می‌تواند اطلاعات بیشتری را در حافظه محلی مانند بافت‌های با وضوح بالا و فایل های موتور بازی نگه دارد. که می‌تواند باعث افزایش قابل توجه عملکرد و زمان بارگذاری شود. RAM اضافی در هر کارت امکان پذیر نیست. اما اگر سازنده این قابلیت را در آن کارت قرار دهد، معمولاً آن را در تبلیغات و بسته‌بندی کارت برجسته می‌کند و برای آن مدل ارزش اضافه کمی بیش از نرخ فعلی را درخواست می‌کند. از آنجا که حافظه ویدیویی چیزی است که نمی‌توانید خودتان آن را ارتقا دهید، این یک نقطه تمایز قابل توجه است.


تفاوت واقعی: قیمت، اعتماد و ضمانت است

اگر اختلاف دو کارت مشابه فقط مربوط به یک اورکلاک کوچک یا یک کولر کمی تغییر یافته باشد، در این شرایط بزرگ‌ترین تفاوت قیمت است. بدیهی است که ارزان‌تر، بهتر است. به ویژه اگر به میزان 300 دلار یا بیشتر برای انجام آخرین بازی‌ها هزینه را کاهش می‌دهید.

اما شاید ارزش این را داشته باشد که برای کارت گرافیک جدید کمی بیشتر هزینه کنید تا کمی آرامش بیشتری نیز داشته باشید. کارت گرافیک تولید کننده قابل اعتماد‌تر مطلوب است. از آنجا که قابل اعتماد نوعی مفهوم ناخوشایند در هنگام کار با قطعات الکترونیکی پیچیده است که بسیار به هم پیوسته‌اند، ضمانت خوب و شهرت، بهتر است.

اکثر تولید‌کنندگان کارت‌های خود را 2 تا 3 سال ضمانت می‌کنند. اگر کارت خود را با حساب مشتری ثبت کنید برخی از آنها این زمان را تمدید می‌کنند (به هر حال مدرک خرید خود را حفظ کنید). برخی مانندEVGA ،XFX  و Zotac حتی با ثبت نام، ضمانت مادام العمر ارائه می‌دهند. گاهی اگر کارت را بفروشید ضمانت به مالک جدید منتقل می‌شود. در برخی موارد اگر خودتان آن را اورکلاک کنید ضمانت آن از بین نمی‌رود.

شما می‌توانید شرایط ضمانت کارت را مستقیماً در صفحه فروش پیدا کنید. در صورت عدم موفقیت، نام سازنده و ضمانت را در گوگل جستجو کنید تا اطلاعات رسمی شرکت را به راحتی پیدا کنید.

بنابراین، هنگام خرید کارت گرافیک جدید و انتخاب بین دو مدل کاملاً مشابه، برای دیدن نکات مهم تمایز، از لیست زیر استفاده کنید. این لیست باید به شما کمک کند تا تصمیم مطمئن‌تری بگیرید.

آیا هر دو کارت در کیس کامپیوتر من جای می‌گیرد؟

آیا یک کارت به طور قابل توجهی ارزان‌تر از کارت دیگر است؟

آیا یک کارت حافظه (RAM) بیشتری نسبت به کارت دیگر دارد؟

آیا این کارت‌ها دارای طرح‌های خنک‌کننده متفاوتی هستند و آیا این مورد برای کیس من مهم است؟

 آیا یک تولید‌کننده شرایط گارانتی قابل توجهی ارائه می‌دهد؟
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

باینری چیست و چرا کامپیوترها از آن استفاده می‌کنند

تفاوت بین خواب (Sleep) و خواب زمستانی (Hibernate) در ویندوز چیست

فرق بین حافظه DDR3 با DDR3L و نحوه استفاده از آنها
دیدگاهتان را بنویسید