کلید میانبر مخفی ویندوز جهت راه اندازی مجدد درایور کارت گرافیک

ویندوز دارای یک کلید میانبر (Shortcut) مخفی است که درایورهای ویدئویی را دوباره راه اندازی می‌کند. اگر کامپیوتر شخصی شما همیشه هنگ می‌کند، قبل از راه اندازی مجدد (Restart) کامپیوتر شخصی این کلید میانبر (Shortcut) مخفی ویندوز را امتحان کنید. با این کار کامپیوتر می‌تواند حالت‌های هنگ شدگی (ثابت ماندن تصویر) را برطرف کند. در غیر این صورت نیاز به راه اندازی مجدد اجباری کامپیوتر است.

تصوی زوم شده بر روی دکمه ویندوز در کیبورد

این ترکیب کلید، زیر سیستم گرافیک را در ویندوز 10 و ویندوز 8 مجدداً راه اندازی می‌کند. هیچ میانبر صفحه کلید برای راه اندازی مجدد درایورهای گرافیک در ویندوز 7 وجود ندارد.


نحوه راه‌اندازی مجدد درایورهای گرافیکی کامپیوتر

برای راه‌اندازی مجدد درایورهای گرافیک، کلیدهای Win + Ctrl + Shift + B را روی صفحه کلید فشار دهید.

صفحه نمایش شما برای یک ثانیه سیاه می‌شود و صدای بوق می‌شنوید. سپس همه چیز دقیقاً مانند قبل از فشار دادن کلید میانبر ظاهر می‌شود. همه برنامه‌های فعلی شما باز می‌مانند.

حتی هنگام انجام بازی در کامپیوتر شخصی (PC) این میانبر امتحان شده است. بعد از استفاده از میانبر، بازی به درستی اجرا می‌شد. به این دلیل که ویندوز فقط زیر سیستم گرافیک را دوباره راه‌اندازی می‌کند. تمام برنامه‌ها طبق روال عادی به فعالیت خود ادامه دادند.

این میانبر صفحه کلید، بخشی از سیستم عامل Windows 10 است. بنابراین درایورهای گرافیکی NVIDIA ،AMD  و Intel را دوباره راه‌اندازی می‌کند. سخت افزار گرافیکی کامپیوتر شما هر چه باشد، این میانبر کار خواهد کرد.


چگونه می‌توان هنگ شدگی (ثابت ماندن تصویر) را ترمیم کرد

هیچ تضمینی وجود ندارد که با این کار هنگ کردن سیستم برطرف شود. با این حال، اگر کامپیوتر شما به دلیل مشکلی در درایورهای گرافیک شما هنگ کرده است، ممکن است این میانبر آن را برطرف کند. این میانبر می‌تواند هنگ‌شدگی‌هایی را که هنگام بازی‌های سه بعدی ایجاد می‌شوند برطرف کند. اما همچنین می‌تواند مسدود شدن‌هایی که هنگام استفاده معمول از کامپیوتر شخصی اتفاق می‌افتد را درست کند. 

اگر پس از راه‌اندازی مجدد درایورهای گرافیک خود صفحه سیاه مشاهده کردید یا کامپیوتر بر روی یک صفحه از بازی قفل کرد (هنگ کرد)، میانبر Ctrl + Alt + Delete را امتحان کنید. همچنین می‌توانید کلیدهای Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا پنجره مدیریت وظایف مستقیماً باز شود یا کلیدهای Alt + Tab یا Win + Tab را فشار دهید تا بین پنجره برنامه‌ها پرش کنید.

اگر کامپیوتر شما حتی پس از راه‌اندازی مجدد درایور گرافیک آن به هیچ یک از این میانبرهای صفحه کلید پاسخ نمی‌دهد، احتمالاً باید خاموش کردن توسط دکمه موجود روی کیس را انجام دهید. برای این کار، دکمه روشن کردن کامپیوتر خود را فشار دهید و آن را برای حدود ده ثانیه پایین نگه دارید تا کامپیوتر خاموش شود. قبل از روشن کردن کامپیوتر با دکمه پاور چند ثانیه صبر کنید. برای کامپیوتر شما خوب نیست که از این طریق آن را خاموش کنید، اما این تنها کاری است که می‌توانید در صورت هنگ کردن کامپیوتر شخصی انجام دهید.

مطمئناً، اگر صفحه آبی رنگ مرگ را مشاهده کنید، این میانبر کمکی نمی‌کند. صفحه آبی مرگ نشان می‌دهد که سیستم عامل ویندوز شما کاملاً خراب شده است. در چنین شرایطی تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که کامپیوتر خود را مجدداً راه‌اندازی کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونه کامپیوتر خود را از دیسک یا درایو USB بوت کنیم

تفاوت بین کارت‌های PCI، PCI-X و PCIe

حافظه پنهان پردازنده چگونه کار می‌کند و انواع آن (L1، L2 و L3) چیست؟
دیدگاهتان را بنویسید