آنچه درباره NVIDIA بهینه باید بدانید

تولیدکنندگان لپ‌تاپ یک انتخاب دارند. آنها می‌توانند از گرافیک داخلی برای ماندگاری بیشتر باتری استفاده کنند. همچنیم آنها می‌توانند برای عملکرد بهتر در بازی از سخت افزار گرافیکی جدا از لپ‌تاپ استفاده کنند. اما آیا یک لپ‌تاپ می‌تواند هر دو کارت گرافیک را داشته باشد و هوشمندانه از آنها استفاده کند. آیا این موضوع عالی نخواهد بود؟ این همان کاری است که NVIDIA بهینه (NVIDIA’s Optimus) انجام می‌دهد.


روش کار Optimus چگونه است

در بیشتر موارد استفاده از کامپیوتر، سخت‌افزار گرافیکی یکپارچه (Onboard) پردازنده Intel بسیار خوب است. هنگام استفاده از برنامه‌های دسکتاپ، تفاوتی بین گرافیک داخلی و گسسته مشاهده نخواهید کرد. با این وجود یک تفاوت وجود دارد، گرافیک‌های یکپارچه اینتل نسبت به گرافیک NVIDIA برق کمتری استفاده می‌کنند. با استفاده از کارت گرافیک کم مصرف در صورت عدم نیاز به کارت گرافیک اختصاصی با قدرت بالا، لپ‌تاپ‌ها می‌توانند در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و عمر باتری را افزایش دهند.

وقتی برنامه‌ای را اجرا می‌کنید که به گرافیک سه بعدی پرقدرت نیاز دارد، مانند یک بازی کامپیوتری، لپ‌تاپ از سخت افزار گرافیکی NVIDIA استفاده می‌کند و از آن برای اجرای برنامه استفاده می‌کند. این کار عملکرد سه بعدی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد، اما برق بیشتری را مصرف می‌کند. در این شرایط اگر لپ‌تاپ شما به پریز برق متصل باشد، خوب است.

بیشتر اوقات، جابجایی بین این دو نوع کارت گرافیک بدون اینکه متوجه شوید یا نیازی به تغییر چیزی داشته باشید باید اتفاق بیافتد. فناوری NVIDIA بهینه (Optimus NVIDIA ) طی چند سال گذشته مسیری طولانی را طی کرده و بسیار کارآمد شده است.

برخی از لپ‌تاپ‌ها ممکن است دارای چراغ LED باشند که هنگام استفاده از گرافیک NVIDIA روشن می‌شود. بنابراین می‌توانید ببینید که آیا گرافیک NVIDIA در حال استفاده از باتری است یا خیر.

به خاطر داشته باشید که اگر برنامه‌هایی را که به گرافیک NVIDIA نیاز دارند را به طور مداوم اجرا کنید، هیچ مزیتی از Optimus نخواهید دید. اگر به طور مداوم از کارت گرافیک NVIDIA استفاده کنید، عمر باتری شما کاهش می‌یابد. زیرا گرافیک NVIDIA برق بیشتری نسبت به کارت گرافیک یکپارچه استفاده می‌کند.


کنترل بهینه NVIDIA

برخی از لپ‌تاپ‌ها ممکن است درBIOS  گزینه‌هایی را برای غیرفعال کردن گرافیک یکپارچه و استفاده منحصر به فرد از گرافیک NVIDIA داشته باشند. با این حال، این موضوع خیلی معمول نیست.

در حالی که درایور گرافیک NVIDIA در زمان نیاز به گرافیک NVIDIA، وظیفه تشخیص خودکار را به خوبی انجام می‌دهد، اما این کار کامل و بدون نقص نیست.

ممکن است متوجه شوید که یک بازی پرمخاطب (یا سایر برنامه‌های که نیاز به استفاده از گرافیک سه بعدی دارد) را اجرا می‌کنید و عملکرد ضعیفی را از لپ‌تاپ مشاهده می‌کنید. این موضوع نشانه این است که بازی از سخت افزار گرافیکی یکپارچه Intel اینتل استفاده می‌کند. برای اینکه یک برنامه را مجبور به استفاده از گرافیک NVIDIA کنید مراحل زیر را انجام دهید. روی میانبر (Shortcut) آن (یا فایل exe) راست کلیک کنید، گزینه Run with processor را انتخاب کرده و پردازنده NVIDIA با عملکرد بالا را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید گزینه Integrated graphics را انتخاب کنید تا برنامه‌ای مجبور شود از سخت افزار گرافیکی یکپارچه شما استفاده کند.

برای اینکه یک برنامه را مجبور کنید همیشه از یک فرآیند خاص گرافیکی استفاده کند، روی گزینه Change default graphics processor  کلیک کنید. با این کار صفحه کنترل NVIDIA باز می‌شود و به شما امکان می‌دهد پردازنده گرافیکی پیش فرض برنامه را انتخاب کنید.

انویدیا بهینه (NVIDIA’s Optimus) هنوز به درستی در Linux پشتیبانی نمی‌شود. پروژه Bumblebee در حال پیشرفت است. اکنون می توانید Optimus را در لینوکس استفاده کنید، اگرچه این کار بی عیب و نقص نیست.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چیپست یا تراشه مادربرد چیست

آشنایی با اجزای مختلف کامپیوتر

فرق بین سرعت و تاخیر زمانی در رم چیست؟
دیدگاهتان را بنویسید