انواع مادربرد براساس ابعاد

مادربرد (Motherboard) یا برد اصلی کامپیوتر وظیفه متصل کردن تمامی اجزاء کامپیوتر به هم را دارد. برای همین بخش مهم یک کامپیوتر به حساب می‎آید. اگرچه مادربردها دارای انواع مختلفی از لحاظ ابعاد هستند اما فقط از 4 مدل آنها به صورت متداول استفاده می‎شود. در زیر لیستی از انواع مادربرد براساس ابعاد آنها آورده شده است. اما همان‎طور که اشاره شد فقط 4 نوع از این مادربردها را که استفاده بیشتری دارند را مورد بحث و بررسی قرار می‏دهیم.

انواع مادربرد براساس ابعاد عبارتند از: µATX، mini-ATX، FLEXATX، EATX، WATX، NANO-ATX، PICO-ATX، MOBILEATX. 

چهار مدل مادربرد متداول عبارتند از: Mini-ITX، Micro-ATX، ATX، E-ATX

چهار مدل مادربرد را نشان می‌دهد


مادربرد Mini-ITX 

این مادربرد کوچکترین نوع مادربرد مورد استفاده برای مقاصد روزمره و خانگی است. ابعاد این مادربرد 17×17 سانتی‎متر است. نمونه از این مادربرد را در شکل زیر مشاهده می‎کنید.   

نشان دهنده مادربرد نوع Mini-ITX است

این نوع مادربرد فضای خیلی کمی را اشغال می‎کند و در عین حال تمام قابلیت‎های مورد نیاز را دارد. اکثر مردم به دلیل ابعاد کوچک این مادربرد از این مادربرد استفاده می‎کنند. تا چند سال قبل اکثر این مادربردها دارای پردازنده آنبرد (onboard) بودند اما با کوچکتر شدن قطعات جانبی دیگر این چنین نیست.     

این مادربردها از همان سوکت پردازنده‎ای استفاده می‎کند که در مادربردهای بزرگ‎تر استفاده می‎شود اما تعداد پورت‎ها و اسلات‎های آن کاهش یافته است. مثلا این مادربرد تنها شامل یک اسلات PCI-E x16 و دو اسلات رم DIMM است. تمام کیس‎های این نوع از مادربردها فقط دارای 4 عدد پورت ساتا است.


مادربرد Micro-ATX  

اندازه این نوع از مادربرد بزرگتر از مادربرد نوع Mini-ITX و کچکتر از مادربرد نوع ATX است. ابعاد این مادربرد عموما 4/24×4/24 سانتی‎متر است. نمونه از این مادربرد را در شکل زیر مشاهده می‎کنید.    

نشان دهنده مادربرد نوع Micro-ATX است.

نکته مهم درباره این نوع از مادربردها این است که وجود داشتن قابلیت‎های زیاد دارای ابعاد نسبتا کوچکی است. به دلیل اینکه این نوع مادربرد کمی از مادربردهای نوع Mini-ITX بزرگتر است دارای اسلات‎ها و پورت‎های بیشتری است.  

تعداد اسلات‎های PCI و حافظه این نوع از مادربردها بسته به ابعاد آن متفاوت است. یک مادربرد از این نوع می‎تواند دارای 2 یا 4 عدد اسلات رم DIMM باشد و یا ممکن است یک نوع خاص از این نوع مادربرد دارای فقط یک اسلات PCI-E x16 و نوع دیگر دارای سه اسلات PCI-E x16 باشد.  


مادربرد ATX  

یکی از محبوب‎ترین و پرکاربردترین مادربردها، مادربرد ATX استاندارد است. زیرا این نوع از مادربردها با قابیلت‎هایی که دارند می‎توانند تمامی نیازهای شما را برآورده کنند. ابعاد یک مادربرد ATX استاندارد از مادربرد نوع Micro-ATX بزرگتر و از نوع E-ATX کوچکتر است. ابعاد این مادربرد برابر با 4/24×5/30 سانتی‌متر است. نمونه از این مادربرد را در شکل زیر مشاهده می‎کنید.

نشان دهنده یک مدل از مادربردهای ATX است.

این نوع از مادربردها دارای قابلیت‎های زیادی هستند و به همین جهت می‎توان بسته به نیاز آنها را ارتقاء دارد و برای چندین سال بدون نیاز به تغییرات عمده در کامپیوتر از آن برای رفع نیازها استفاده کرد. در مقایسه با دو مادربرد قبلی این مادربرد دارای تعداد بیشتری اسلات و پورت است. 

یک مادربرد ATX استاندارد تمام قابلیت‎های مورد نیاز کاربران حرفه‎ای از جمله توانایی اورکلاک کردن، پشتیبانی از تعداد زیاد هارد دیسک، استفاده از پردازنده‎های با کیفیت، تعداد رم بیشتر و … را دارد. این مادربردها برای افرادی مناسب هستند که مشکل کمبود جا ندارند و همچنین دارای ظاهر بهتری هستند.

یکی از مهمترین قابلیت‎های مادربرد ATX استاندارد اسلات‎های PCI زیاد آن است. این مادربردها دارای حداقل 4 عدد اسلات رم DIMM است و می‎تواند از میزان زیادی حافظه پشتیبانی کند. مادربردهای جدید از این نوع حداقل از 32 گیگابایت رم پشتیبانی می‎کنند. این نوع از مادربردها داری تعداد زیادی پورت ساتا است که می‎توان از آنها برای بالا بردن ظرفیت کلی سیستم استفاده کرد.


مادربرد E-ATX

مادربرد E-ATX یک مادربرد معمولی نیست که کاربران عادی از آن استفاده کنند بلکه مادربرد E-ATX برای کاربرانی که احتیاج به قدرت پردازش خیلی زیاد و در عین حال تعداد زیاد هسته‎های پردازنده و حجم حافظه خیلی زیاد نیاز دارند مناسب است. ابعاد این مادربرد برابر با 5/30 × 7/27 سانتی‎متر است و در بین تمامی مادربردهای معرفی شده بزرگترین است. نمونه از این مادربرد را در شکل زیر مشاهده می‎کنید. 

نشان دهنده ماربرد مدل E-ATX است

این نوع مادربرد دارای عرض بیشتری است که موضوع به خاطر افزایش تعداد اسلات‎های رم DIMM آن می‎باشد. توانایی‎های این نوع مادربرد بسیار زیاد است و به همین جهت دارای قیمت بالایی است. سوکت‎ها و پردازنده های این نوع مادربرد متفاوت‎تر و قدرتمندتر از دیگر مادربردها است.

از یک مادربرد E-ATX می‎توان برای کارهایی مانند رندر تصاویر سه بعدی، ویرایش ویدئو و دیگر کارهایی که احتیاج به پردازش و حجم حافظه زیادی دارد استفاده کرد. این  نوع مادربردها دارای تعداد زیادی اسلات PCI-E x16 هستند و همچنین حداقل دارای 8 عدد اسلات رم DIMM است. خیلی از مادربردهای E-ATX به صورت پیش فرض دارای کارت صدا و وایفای هستند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

UEFI چیست و چه تفاوتی با BIOS دارد

چگونگی بررسی نوع و سرعت پردازنده موجود بر روی کامپیوتر

BIOS پس از بوت شدن چه کاری انجام می‌دهد
دیدگاهتان را بنویسید