خالی شدن باتری گوشی اندروید

چرا باتری گوشی اندروید  به سرعت خالی می‌شود. در حالی دلایل مختلفی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود، دلایل اصلی آن بیش از هر چیز به عادات حمل و شارژ تلفن توسط شما مربوط می‌شود. بله درست متوجه شدید. اگر باتری تلفن شما زیاد دوام نمی‌آورد، و باید دوباره آن را شارژ کنید، مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید نحوه استفاده از دستگاه، نحوه شارژ آن و تعداد برنامه‌هایی است که دارید. در این مقاله ما دلایل خالی شدن باتری گوشی اندروید را برای شما بیان کرده‌ایم و همچنین راهکارهایی را هم برای رفع این مشکلات بیان کرده‌ایم.


بررسی کنید چه برنامه‌هایی باتری گوشی اندروید را تخلیه می‌کنند

ابتدا بیایید بفهمیم که دقیقاً چگونه باتری شما مصرف می‌شود. گوشی های اندرویدی خوشبختانه دارای گزینه‌ای به نام میزان استفاده از باتری (Battery Usage) هستند و از آن برای نمایش جزئیات مصرف باتری از آخرین شارژ شما استفاده می‌کنند.

 • روی گزینه تنظیمات کلیک کنید.
 • گزینه درباره دستگاه (About Device) را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • سپس گزینه باتری (Battery) یا استفاده از باتری (Battery use) را انتخاب کنید.
 • در آنجا، می‌توانید نحوه مصرف باتری اعم از برنامه‌ها/سیستم ها تا دستگاه‌های سخت افزاری را مشاهده کنید.

شما می‌توانید برنامه‌هایی را که استفاده نمی‌کنید حذف کنید، این کار باتری را شارژ نگه می‌دارد. اگر موارد مفیدی وجود دارد که مصرف برق زیادی دارند را پیدا کردید، حداقل می‌توانید اعلان‌ها و پنجره‌های بازشو از این برنامه‌ها را خاموش کنید.


دستگاه را راه اندازی مجدد کرده و دوباره آن را شارژ کنید

ما معمولاً قدرت راه اندازی مجدد (Reboot) را دست کم می‌گیریم. راه اندازی مجدد برنامه‌های باز را پاک می‌کند، سیستم تلفن را تازه می‌کند و حافظه گوشی را کاملا پاک می‌کند. همه اینها در نهایت به افزایش عمر باتری در گوشی اندروید به شما کمک می‌کند. بنابراین فراموش نکنید که این ترفند را حتما امتحان کنید. دستگاه خود را راه اندازی مجدد کرده و سپس آن را به طور کامل شارژ کنید. به احتمال زیاد نتایج مثبتی را خواهید دید.


جهت جلوگیری از خالی شدن باتری گوشی اندروید از برنامه‌های کمتری استفاده کنید

بیایید قبول کنیم برنامه‌های تلفن همراه غیرقابل انتخاب هستند. از برنامه‌های بانکداری تلفنی گرفته تا خرید آنلاین و چت‌های ویدئویی که بخشی جدایی ناپذیر از استفاده از تلفن شما هستند. اما داشتن تعداد زیادی از آنها ممکن است منجر به ایجاد مشکل تخلیه سریع باتری اندروید شود. برنامه‌ها برای به‌روزرسانی خودشان از داده تلفن و باتری گوشی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، آنها به طور مداوم اعلان‌ها را ارسال می‌کنند و باعث می‌شوند که صفحه گوشی شما روشن شود و خود گوشی هم به ارتعاش در بیاید. در نتیجه، شارژ باتری گوشی سریع‌تر از حد معمول خالی می‌شود. بنابراین یک گزینه مناسب حذف برنامه‌هایی است که اغلب از آنها استفاده نمی‌کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که اعلان‌ها و افزودنی های برنامه‌هایی را که نمی‌توانید رها کنید، غیرفعال هستند.


تنظیمات صفحه نمایش را تنظیم کنید

اگر می‌خواهید مشکل خالی شدن سریع باتری گوشی اندروید را برطرف کنید، در اینجا برخی از تنظیمات صفحه نمایش را پیشنهاد کرده‌ایم که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 • روشنایی صفحه نمایش را در سطح پایین تری نگه دارید. روشنایی خودکار را روشن نکنید. در عوض، آن را به صورت دستی در سطح پایین نگه دارید مگر اینکه به حد بالاتر آن نیاز داشته باشید.
 • گوشی‌های مدرن با صفحه نمایش AMOLED در برخی از برنامه‌ها و حتی در سطح سیستم، حالت تاریک را امکان پذیر می‌کنند. برای صرفه جویی در مقدار معینی از باتری، باید این کار را انجام دهید و از حالت تاریک استفاده کنید.
 • زمان روشن بودن صفحه را کاهش دهید. این زمان را در حالت کوتاه‌ترین مدت زمانی خود یعنی حدود 15 ثانیه تنظیم کنید.
 • برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه

برخی از برنامه‌ها، حتی پس از قفل شدن گوشی، در پس زمینه به روز می‌شوند و باتری تلفن را سریع تخلیه می‌کنند. اشتباه نخواهد بود اگر آنها را قاتل‌های خاموش باتری صدا کنیم. بنابراین یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید انجام دهید وقتی مشاهده می‌کنید که باتری گوشی اندروید شما به سرعت تخلیه می‌شود، بستن این برنامه‌های پس زمینه است.

برای انجام این کار، ابتدا باید گزینه Developer را فعال کنید. به بخش تنظیمات (Settings) > درباره تلفن (About Phone) > شماره ساخت (Build Number) بروید. هفت بار روی عنوان شماره ساخت (Build Number) ضربه بزنید.

اکنون روی دکمه برگشت کلیک کرده و گزینه Developer Option را پیدا کنید. سپس روی گزینه خدمات در حال اجرا (Running Services) ضربه بزنید.

در اینجا تمام برنامه‌هایی را که در پس زمینه اجرا می‌شوند، خواهید دید. شما باید آنها را (به زور) ببندید تا از مصرف برق غیر ضروری جلوگیری شود.


بلوتوث (Bluetooth)، وای فای (Wi-Fi) و جی‌پی‌اس (GPS)

حتماً مشاهده کرده‌اید که فعال کردنWi-Fi ، بلوتوث و GPS (Google Map) می‌تواند باتری گوشی اندروید شما را به سرعت تخلیه کند. بنابراین اگر می‌خواهید باتری گوشی شما بیشتر دوام بیاورد، بهتر است این ویژگی‌ها را غیرفعال کنید مگر اینکه واقعا ضروری باشند.

همچنین مهم است که بررسی کنید آیا برنامه ای از خدمات مکان بی جهت استفاده می‌کند یا خیر. می‌توانید این مورد را از طریق بخش تنظیمات (Settings) > برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & notifications) > مجوزهای برنامه (App permissions) > مکان (Location) بررسی کنید. این قسمت را بررسی کنید و دسترسی به همه برنامه‌هایی را که نیازی به سرویس مکان ندارند را غیرفعال کنید.  


حالت ذخیره انرژی را فعال کنید

حالت صرفه جویی در مصرف برق همه خدمات و ویژگی‌های غیر ضروری دستگاه شما را غیرفعال می‌کند و بار زیادی را از باتری بر می‌دارد. ممکن است صفحه نمایش مانند گذشته عادی به نظر نرسد، اما این کار به شارژ باتری، بیشتر کمک می‌کند. برای فعال کردن این حالت، به مسیر تنظیمات (Settings) > باتری (Battery) > صرفه جویی در باتری (Battery Saver) بروید.

تصویر گزینه حالت ذخیره انرژی در گوشی


از شارژر اصلی استفاده کنید

اگرچه تلفن های اندروید دارای رابط شارژ کلی هستند، اما توصیه می‌شود گوشی خود را با شارژر اصلی شارژ کنید. زیرا شارژر تقلبی (در صورت استفاده طولانی مدت) نه تنها عملکرد باتری را مختل می‌کند، بلکه ظرفیت نگهداری شارژ را نیز مختل می‌کند. شارژر ایده آل شارژری است که ولتاژ خروجی و آمپر آن با قدرت باتری هماهنگ است. بنابراین همیشه از شارژر همراه گوشی خودتان استفاده کنید. اگر آن خراب شده است، شارژر جدید را از مرکز خدمات مجاز مارک گوشی خودتان خریداری کنید.


به‌روزرسانی برنامه‌ها و سیستم نرم افزاری

به روزرسانی برنامه‌ها و سیستم نرم افزاری گوشی به آخرین نسخه به بهتر شدن عملکرد تلفن شما کمک می‌کند. از طریق بخش تنظیمات > درباره تلفن (About Phone) > به‌روزرسانی سیستم (System Update)، به روزرسانی سیستم را بررسی کنید. در صورت موجود بودن بروزرسانی، آن را بارگیری و نصب کنید. به طور مشابه، ببینید آیا هر کدام از برنامه‌های موجود در دستگاه شما باید به روز شود یا نه.


جهت بهبود روند خالی شدن باتری گوشی اندروید ، باتری را عوض کنید

تمام باتری ها تاریخ انقضا دارند. اگر موضوع خالی شدن شارژ باتری گوشی پس از 2-3 سال خرید گوشی پیش بیاید، ممکن است زمان تعویض باتری فرا رسیده باشد. برای تأیید این وضعیت، هنگامی که تلفن شما در حال شارژ است وضعیت سلامت باتری را بررسی کنید. روی گزینه تنظیمات > درباره تلفن > وضعیت باتری کلیک کنید. اگر وضعیت ضعیف (poor) یا پیامی غیر از شارژ (Charging) نشان می دهد، باید گوشی خودتان را به مرکز خدمات پس از فروش مجاز ببرید و یک باتری اصلی و مارک دار برای گوشی تهیه کنید.


این عادات بد در شارژ کردن را بررسی کنید

نحوه شارژ دستگاه شما نقش مهمی در اطمینان از عملکرد خوب و طول عمر باتری دارد. در اینجا برخی از عادات بد شارژ کردن که باید از آنها جلوگیری کنید تا از بروز چنین مشکلاتی در باتری جلوگیری کنید، بیان شده است.

 • از شارژ کامل باتری تا 100درصد یا خالی شدن کامل آن تا 0 درصد خودداری کنید. به گفته کارشناسان باتری، این امر به روند پیری باتری گوشی های لیتیوم یونی می افزاید.
 • تلفن خود را یک شبه شارژ نکنید در دراز مدت برای سلامت باتری مضر است.
 • استفاده از شارژرهای ارزان قیمت و تقلبی را متوقف کنید. آنها برای دستگاه و باتری شما مضر هستند.
 • شارژ باتری خود را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید.
 • هنگام استفاده از تلفن خود (تماشای فیلم یا بازی) از شارژ کردن گوشی خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد گوشی شما شود.
 • همانطور که در بالا ذکر شد، فقط از یک شارژر اصلی استفاده کنید.
 • از قرار دادن تلفن خود در محیط گرم یا زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

حذف برنامه در گوشی اندروید

رفع مشکل آپدیت نشدن برنامه در اندروید

روش‌های به اشتراک گذاشتن اینترنت گوشی در اندروید
دیدگاهتان را بنویسید