جفت شدن راحت‌تر اندروید و ویندوز با بلوتوث

گوگل و مایکروسافت می‌خواهند جفت شدن (متصل شدن) یک دستگاه بلوتوث با کامپیوتر شخصی با سیستم عامل ویندوز یا دستگاه اندرویدی به آسانی متصل شدن AirPods با iPhone باشد.

گوگل و مایکروسافت در حال بهبود روند جفت شدن (متصل سازی) بلوتوث هستند. آنها این کار را جهت آسان شدن کار برای کاربران اندروید و ویندوز انجام می‌دهند. تا زمانی که دستگاه جانبی روشن و در حالت متصل شدن باشد، می‌توانید آن را نزدیک تلفن یا کامپیوتر شخصی خود قرار دهید. در این شرایط از شما خواسته می‌شود اتصال را آغاز کنید.درAndroid ، این ویژگی به جفت شدن سریع (Fast Pair) معروف است. در ویندوز، نام آن جفت شدن چابک (Quick Pair) است.


جفت شدن سریع در  Android 6.0

در اندروید، قابلیت اتصال سریع از Android 6.0  به بعد در دسترس است. در ابتدا، این ویژگی فقط از چند دستگاه مانند Google Pixel Buds و تعداد انگشت شماری دیگر از هدست‌های بی سیم پشتیبانی می‌کرد. این ویژگی از Bluetooth Low Energy برای کشف سریع و متصل سازی هدست با تلفن شما استفاده می‌کند.

برای استفاده از آن، فقط دستگاهی با قابلیت Fast Pair را روشن کرده و در حالت متصل سازی (جفت کردن) قرار می‌دهید. به عنوان مثال، اگر اولین بار است که از یک هدفون استفاده می‌کنید، به سادگی روشن کردن آن می‌توانید آنها را در حالت متصل سازی قرار دهد. هر تلفن اندرویدی که در نزدیکی این هست است یک بسته اتصال سریع را از طریق دستگاه‌های جانبی دریافت می‌کند. در تلفن خود، اعلانی با اولویت بالا و همچنین نام و تصویر دستگاه جانبی مورد نظر جهت متصل شدن را مشاهده خواهید کرد. روی اعلان ضربه بزنید و تلفن شما از طریق بلوتوث استاندارد به دستگاه جانبی متصل می‌شود. همچنین اعلانی را مشاهده خواهید کرد که از شما درخواست می‌کند یک برنامه همراه را دانلود کنید، در صورتی که برنامه جانبی وجود دارد.

این حالت اتصال بسیار ساده تر از روش سنتی متصل شدن بلوتوث است. روش سنتی شامل باز کردن برنامه تنظیمات، ضربه زدن روی بلوتوث و انتظار جهت مشاهده دستگاه نزدیک و ارائه آن در لیست است. با Fast Pair ، حتی نیازی به بازدید از صفحه تنظیمات ندارید.


جفت شدن چابک در ویندوز 10

ویژگی جفت شدن چابک (Quick Pair)  نیز با بروزرسانی آوریل 2018، با رمز Redstone 4، که به ویندوز 10 اضافه شد.  درست مانند اندروید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک وسیله جانبی را روشن کنید. در مرحله بعد آن را در حالت متصل سازی قرار دهید. سپس آن را در نزدیکی کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز 10 خود قرار دهید. ویندوز 10 اعلانی را در دسک تاپ شما نشان می دهد و آن را در Action Center قرار می‌دهد. روی گزینه اتصال کلیک کنید یا ضربه بزنید و ویندوز با استفاده از بلوتوث کلاسیک اتصال را آغاز می‌کند. در این فرآیند هیچ وقت لازم نیست برنامه تنظیمات یا صفحه کنترل را باز کنید. اگر دستگاه بلوتوث را از کامپیوتر خود دور کنید، اعلان از بین می‌رود.

همانندAndroid ، این ویژگی در ابتدا فقط از چند دستگاه پشتیبانی می‌کرد. به عنوان مثال،Microsoft’s Surface Precision Mouse  اولین محیط جانبی است که از این ویژگی پشتیبانی می‌کرد.


تراشه W1 اپل راه را پشت سر گذاشت، اما بلوتوث در حال رسیدن به آن است

اپل با تراشه W1 خود اولین نسخه بازار انبوه این ویژگی را به بازار عرضه کرد. این تراشه باعث اتصال بی سیم بلوتوث به هدفون AirPods ، Beats X ، Beats Solo3 ، Beats Studio3 و Powerbeats3 می‌شود. فقط هدفون‌ها را روشن کنید. آنها را در کنار iPhone یا iPad قرار دهید. آنگاه به طور خودکار از شما خواسته می‌شود فرایند متصل شدن را آغاز کنید.

اما، همانطور که اغلب اتفاق می‌افتد، سایر شرکت‌های فناوری این روش را به روشی استانداردتر اجرا می‌کنند. در عرض چند سال، متصل شدن هرگونه لوازم جانبی بلوتوث دار جدید با تلفن، تبلت یا لپ تاپ ممکن است به همان آسانی باشد که امروزه متصل شدن مجموعه AirPod با آیفون آسان است.  

همراه با بلوتوث 5 که باعث کاهش مصرف برق، افزایش سرعت اتصال و افزایش دامنه می‌شود، این ویژگی‌های متصل شدن سریع باعث می‌شود بلوتوث استاندارد بسیار قابل استفاده‌تر شود و به گوگل و مایکروسافت در رقابت با اپل کمک کند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

آیا می‌توان بدون دادن اجازه جهت دسترسی به مخاطبین از سیگنال استفاده کرد؟

چگونه می‌توان اعلان پیوستن مخاطبین به سیگنال را غیر فعال کرد

سیگنال در مقابل تلگرام، بهترین برنامه چت کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید