پنج راه برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی در اندروید

تلفن‌ها و تبلت های اندرویدی (Android) می‌توانند با دانلود برنامه‌ها، افزودن فایل های رسانه‌ای مانند موسیقی و فیلم و ذخیره کردن آنها در حافظه پنهان برای استفاده به صورت آفلاین، به سرعت فضای دخیره سازی سیستم اندروید پر شوند. بسیاری از دستگاه‌های سطح پایین ممکن است فقط چند گیگابایت فضای ذخیره سازی داشته باشند. این مسئله، حتی می‌تواند مشکل بیشتری به وجود بیاورد. هرچه فضای کمتری داشته باشید، زمان بیشتری را برای مدیریت فضای ذخیره سازی داخلی دستگاه اندرویدی خود صرف خواهید کرد. اگر مرتباً فضای خالی خود را از دست می‌دهید و نیاز به مدیریت آن دارید، دفعه دیگر در نظر بگیرید یک تلفن یا تبلیت با فضای ذخیره سازی بیشتر تهیه کنید. در ادامه چندین روش کاربردی جهت آزادسازی فضای ذخیزه سازی در اندروید به طور کامل شرح داده شده است.

از ابزار ذخیره سازی داخلی اندروید (Android) استفاده کنید

نسخه های مدرن اندروید دارای یک صفحه ذخیره سازی است که دقیقاً به شما نشان می‌دهد چه چیزی فضای ذخیره سازی دستگاه اندروید شما را اشغال می‌کند. برای یافتن این مورد، صفحه تنظیمات را باز کرده و روی گزینه Storage ضربه بزنید. شما می‌توانید ببینید که چه مقدار فضای ذخیره سازی را برنامه‌ها و داده های آنها، تصاویر و فیلم ها، فایل های صوتی، دانلودها، داده های ذخیره شده و سایر فایل های دیگر از آن استفاده می‌کنند. مسئله این است که بسته به اینکه از کدام نسخه از Android استفاده می‌کنید، این روند کمی متفاوت است.

اندروید 8 Oreo

گوگل با تقسیم منوی Storage در یک لیست دقیق تر، روش کاملاً متفاوتی با Oreo نسبت به نسخه های قبلی Android دارد.

جایی که لیست توسط برنامه‌ها و سپس انواع مختلفی از فایل ها در Nougat و پایین‌تر با هم  گروه‌بندی شده است (که در زیر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد)،Oreo  کارها را با توجه به گروه‌ها و فایل ها موجود براساس دسته‌بندی، کمی متفاوت انجام می‌دهد. به عنوان مثال، هنگامی که گزینه “عکس و فیلم” را باز می‌کنید، این گزینه فقط به شما نشان نمی‌دهد که کدام تصاویر و فیلم‌ها فضای تلفن شما را اشغال می‌کنند، بلکه سایر برنامه‌های مرتبط مانند ویرایشگر عکس یا فیلم را نیز به شما نشان می‌دهد.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 1

همه برنامه‌ها در دسته های از پیش تعریف شده قرار نمی‌گیرند. بنابراین برای هر چیز دیگری گروه وجود دارد که “برنامه‌های دیگر” نامیده می‌شود. به همین ترتیب، یک گزینه “Files” وجود دارد که هر فایلی را که در گروه دیگری قرار نمی‌گیرد را لیست می‌کند.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 2

همه آنچه گفته شد، در واقع یک راه کاملاً ساده و آسان برای آزادسازی فضا در Oreo است بدون اینکه مجبور شوید همه ورودی‌های منو را جستجو کنید. روی دکمه بزرگ “Free Up Space” در بالا ضربه بزنید.  

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 3

با انجام این کار اساساً لیستی از دانلود ها در دستگاه شما و همچنین عکس ها و فیلم هایی که قبلاً از آنها پشتیبان تهیه شده است (این یک گزینه ساده است، نه یک لیست کامل)، و هر برنامه‌ای که به ندرت از آن استفاده می‌شود را به شما ارائه می‌دهد. آنچه را می‌خواهید حذف کنید، انتخاب کنید و فضای خالی در دستگاه اندرویدی خود را افزایش دهید.

اگر این مسئله به اندازه کافی برای شما روشن نشده است، وقت آن است که به صورت دستی هر گزینه را بررسی کنید. به برنامه‌ها و میزان داده های ذخیره شده آنها بسیار توجه کنید. به عنوان مثال برنامه‌هایی مانند Google Play Music (یا سایر برنامه‌های پخش موسیقی) می‌توانند هنگام پخش موسیقی، داده های زیادی را ذخیره کنند.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 4

اندروید 7 Nougat and Below

پس از ورود به فهرست ذخیره سازی در هر نسخه از Android پایین‌تر از نسخهOreo ، کافیست روی گزینه‌ای مورد نظر ضربه بزنید. سپس می‌توانید ببینید دقیقاً چه فضایی را استفاده می‌کند و اگر صلاح دانستید آن را حذف کنید. به عنوان مثال، می‌توانید روی گزینه برنامه‌ها (Apps) ضربه بزنید تا لیستی از برنامه‌ها را که بیشترین فضا را اشغال می‌کنند ببینید و آنها را حذف کنید. روی دانلود‌ها ضربه بزنید تا لیست دانلود های خود را مشاهده کنید، در اینجا می‌توانید فایل ها را حذف کنید. روی داده های ذخیره شده ضربه بزنید تا داده های همه برنامه‌های نصب شده پاک شود. از گزینه‌های دیگر برای مشاهده اینکه کدام فایل ها فضای بیشتری را اشغال می‌کنند استفاده کنید. سپس مواردی را که نمی‌خواهید حذف کنید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 5

هنگام کار با برنامه‌ها، به خاطر داشته باشید که خود برنامه، داده ها و حافظه نهان آن به کل فضای استفاده شده توسط برنامه اضافه می‌شود. به عنوان مثال، اگر برنامه Spotify را نصب کرده‌اید و تعداد زیادی موسیقی را جهت گوش دادن بصورت آفلاین ذخیره کرده‌اید، در این شرایطSpotify  ممکن است بیش از 1 گیگابایت فضا را اشغال کند. می‌توانید حافظه پنهان Spotify را پاک کنید تا همه اینها را از بین ببرید. همچنین می‌توانید برنامه Spotify را اجرا کنید و به او بگویید داده های کمتری را برای گوش دادن آفلاین ذخیره کند. هر برنامه‌ای که داده ها را برای استفاده آفلاین ذخیره می‌کند، مانند این برنامه عمل می‌کند. در عکس زیر، برنامه موسیقی Google Play به تنهایی فقط 66/40 مگابایت است، اما 24/2 گیگابایت موسیقی را ذخیره کرده است.

شما می‌توانید ببینید که یک برنامه برای فایل های داده خود چه میزان فضای دستگاه را استفاده می‌کند. با ضربه زدن روی فهرست برنامه ها، داده های ذخیره شده را برای یک برنامه حذف کنید. شما می‌توانید با ضربه زدن روی برنامه ها در پنجره ذخیره سازی یا با ضربه زدن روی برنامه ها در صفحه اصلی تنظیمات، به این امکان دسترسی پیدا کنید. 

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 6


با  Files Goببینید کدام پوشه ها و فایل ها بیشترین فضا را اشغال می‌کنند

ابزار داخلی Android برای تجسم کردن فضای مورد استفاده در انواع مختلف داده ها مفید است، اما نه مقدار دقیق فضای استفاده شده توسط پوشه ها و فایل های منفرد. برای این کار، شما به یک برنامه جدید به نام Files Go از Google نیاز دارید. این برنامه در Play Store رایگان است، بنابراین ادامه دهید و آن را دانلود کنید. هنگام اجرای برنامه، باید مجوزهای ذخیره سازی و دسترسی را به آن اعطا کنید، بنابراین از آن قسمت عبور کنید تا به قسمت اصلی برنامه بپردازید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 7

رابط اصلی موارد بسیار جالبی را به شما نشان می‌دهد. مانند: برنامه‌های بلااستفاده (در صورت وجود)، فایل های با وضوح کم، فایل های تکراری، فایل های موقتی، دانلود ها و فایل هایی که فضای زیادی را اشغال می‌کنند. این ابزار فوق العاده بصری است و به شما امکان می‌دهد به سرعت برنامه‌ها و فایل هایی را که به معنای واقعی کلمه فقط فضای ذخیره سازی را هدر می‌دهند مشخص کنید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 8

با ضربه زدن روی هر یک از دسته‌ها، محتوای آن بخش به شما نشان داده می‌شود. این موضوع به شما امکان می‌دهد آنچه را که می‌خواهید حذف کنید، انتخاب کنید. حتی گزینه Files موقت به شما امکان می‌دهد تا ببینید کدام برنامه‌ها داده ها را نگه داشته‌اند و به شما امکان می‌دهد آنها را به صورت جداگانه پاک کنید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 9

اما صبر کنید ، موارد دیگری وجود دارد: با ضربه زدن روی گزینه “Files” در پایین، به شما امکان می‌دهد فضای ذخیره سازی خود را در یک نمای طبقه‌بندی شده مشاهده کنید. این قابلیت بسیار شبیه به دستگاه‌های اندرویدی است که از Nougat یا نسخه قدیمی‌تر استفاده می‌کنند. این گزینه برای هر کسی که نسخه Oreo را اجرا می‌کند و طرح Storage قدیمی را ترجیح می‌دهد عالی است.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 10

با ضربه زدن روی هر گزینه، تفکیک جزئی تری از محتوای آن به شما نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، گزینه تصاویر همه موارد موجود در آن پوشه از جمله عکس‌های گرفته شده از صفحه (Screenshots)، دانلود ها و موارد مشابه را به شما نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید نتایج را براساس نام، تاریخ و اندازه مرتب کنید. من مورد دوم یعنی براساس اندازه را توصیه می‌کنم زیرا شما در تلاش برای پاک کردن فضا هستید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 11


یک کارت SD اضافه کنید و داده ها را به آنجا منتقل کنید

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 12

بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی هنوز دارای اسلات کارت microSD هستند. اگر تلفن یا تبلت شما دارای شکاف کارت microSD است، می‌توانید کارت microSD را خریداری کرده و در دستگاه خود قرار دهید تا فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشد. فضای ذخیره سازی که به دست می‌آورید می‌تواند انواع موسیقی، فیلم، عکس و سایر فایل های رسانه ای را در خود نگه دارد. همچنین در بعضی موارد حتی می‌توانید برنامه‌ها را نیز در آن ذخیره کنید (به بخش بعدی مراجعه کنید). برخی از برنامه‌ها ممکن است به شما امکان دهند مکان‌های حافظه نهان آنها را به کارت SD نیز منتقل کنید.

کارت‌های MicroSD نسبتاً ارزان هستند، بنابراین می‌توانید با قیمت نسبتاً کمتری دستگاه خود را ارتقا داده و فضای ذخیره سازی بیشتری را بدست آورید.

پس از نصب کارتSD ، آن را بصورت حافظه داخلی قالب‌بندی کنید (اگر تلفن شما دارای Android 6.0 Marshmallow است)، سپس دستگاه خود را به رایانه خود متصل کرده و موسیقی، رسانه و سایر فایل های خود را به فضای خالی کارت SD منتقل کنید.


برنامه‌ها را به کارت SD منتقل کنید

بسته به تلفن و نسخه Android خود، همچنین می‌توانید برنامه‌ها را به کارت SD منتقل کنید تا فضا آزاد شود.

کاربران با Android Marshmallow و بالاتر می‌توانند این کار را با قالب‌بندی کارت SD به عنوان حافظه داخلی انجام دهند. سپس، کارت SD به عنوان حافظه محلی در آن دستگاه مشاهده خواهد شد. این سیستم تعیین خواهد کرد که کدام برنامه‌ها بیشترین قابلیت را برای انتقال به کارت SD دارند. سپس پیش بروید و آنها را انتقال دهید. اگر نمی‌توانید بین حافظه داخلی اصلی دستگاه و کارت SD قالب‌بندی شده برای استفاده داخلی فرق بگذارید و آن را تشخیص دهید، نگران نباشید راهی برای انتقال دستی برنامه‌های جداگانه وجود دارد. یک نکته بسیار مهم این است که شما نمی‌توانید کارت SD مورد نظر را دیگر بین دستگاه‌ها جابجا کنید، مگر اینکه آن را پاک کرده و دوباره قالب‌بندی کنید.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 13

اگر از نسخه آندروید قبل از Marshmallow استفاده می‌کنید، می‌توانید برخی از برنامه‌ها را با استفاده از ویژگی های داخلی Android منتقل کنید یا با روت کردن تلفن و تقسیم کارتSD ، برنامه دیگری را منتقل کنید. می‌توانید دستورالعمل های هر دو روش را در این راهنما بیابید.


انتقال عکس‌ها به ابر

عکس‌ها می‌توانند فضای زیادی را در یک گوشی هوشمند اشغال کنند. به جای ذخیره کردن همه آنها در تلفن، می‌توانید از برنامه‌ای استفاده کنید که عکس‌های گرفته شده را به طور خودکار در یک حساب آنلاین مانندGoogle Photos ، Dropbox ، Microsoft OneDrive ، Flickr  یا موارد دیگر بارگذاری می‌کند. قابلیت  Google Photos با برنامه عکس (Photos) اندروید تلفن هوشمند شما ادغام شده و فضای ذخیره سازی نامحدود عکس را ارائه می‌دهد. از طریق برنامه Photos یا از طریق سایت photos.google.com توسط هر کامپیوتری می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

سپس می‌توانید با استفاده از برنامه عکس در دستگاه خود نسخه‌های عکس ذخیره شده در دستگاه خود را بردارید و به طور بالقوه چند گیگابایت از فضای ذخیره سازی را آزاد کنید. همچنین می‌توانید آن عکس‌ها را در کامپیوتر خود کپی کرده و از آنها به روش قدیمی پشتیبان بگیرید. بهترین قسمت در مورد استفاده از این روش این است که شما می‌توانید از طریق برنامه Photos بدون در نظر گرفتن اینکه به صورت محلی ذخیره شده‌اند یا در فضای ابری به همه عکس های خود دسترسی داشته باشید. این یکپارچگی بسیار درخشان است.

آزادسازی فضای ذخیره سازی در اندروید - 14

اگر Google Photos را دوست ندارید، می‌توانید این کار را با برنامه‌های دیگر مانند Dropbox نیز انجام دهید. همین ترفند می‌تواند بر روی فایل های دیگر که فضای زیادی از دستگاه شما را اشغال می‌کنند نیز انجام شود. به عنوان مثال، می‌توانید یک مجموعه موسیقی بزرگ را در یک سرویس مانند Google Play Music  بارگذاری (آپلود) کنید و از طریق اتصال به اینترنت، با ذخیره سازی فایل ها، آن را به دستگاه خود بازگردانید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونگی گذاشتن قفل کودک در تبلت یا تلفن هوشمند اندرویدی

چگونه می‌توان شماره نسخه اندروید دستگاه را پیدا کرد

4 مرورگر عالی جایگزین برای دستگاه اندرویدی
دیدگاهتان را بنویسید