نحوه مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید

اگر شما جزء کسانی هستید که بارها با تماس ها و پیامک های مزاحم روبرو شدید و دارای گوشی اندرویدی هستید، خبر خوب این است که مجبور نیستید که این موارد را تحمل کنید. در واقع چند روش مختلف برای مسدود کردن شماره‌های تلفن در گوشی اندرویدی وجود دارد. برای یادگیری نحوه مسدود کردن تماس و پیامک‌های مزاحم در اندروید می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.


شماره ها را مستقیماً از بخش شماره گیر مسدود کنید

اگر از تلفنی استفاده می‌کنید که دارای نسخه مارشمالو (Marshmallow) و یا بالاتر است، خبر خوبی برای شما دارم. شما برای مسدود کردن تماس در این گوشی اندرویدی فقط چند ضربه فاصله دارد. این یک ویژگی خوب است گوگل سرانجام با نسخه 6 به بازار عرضه کرد.

ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که شماره مورد نظر را در بخش گزارش تماس ها خود فشار دهید. سپس گزینه مسدود کردن شماره (Block number) را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 1

متأسفانه، این حالت فقط در اندروید خام (Android stock) کار می‌کند. بنابراین اگر از گوشی سامسونگ گلکسی (Samsung Galaxy) یا برندهای دیگر استفاده می‌کنید، باید از روش پیچیده‌تری استفاده کنید. شما باید مستقیماً به لیست مسدود کردن تماس بروید.

خبر خوب این است که دسترسی به لیست مسدود کردن تماس اساساً در هر دستگاه یکسان است، اگرچه ممکن است در منوها با نام‌های مختلفی نامگذاری شود. به عنوان مثال، در دستگاه هایNexus ، برای دسترسی به منوی شماره‌گیر، روی دکمه سه نقطه باید ضربه بزنید. در گوشی های سامسونگ باید بر روی گزینه بیشتر (more) ضربه بزنید. هر دو این عملکردها شما را به یک جای یکسانی هدایت می کنند.

بنابراین، با توجه به این نکته، پیش بروید. پس از ورود، روی منوی سه نقطه در سمت راست بالا و در گوشی های سامسونگ بر روی گزینه بیشتر ضربه بزنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 2

انتخاب گزینه تنظیمات (Settings) و سپس انتخاب گزینه مسدود کردن تماس (Call blocking) را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 3

در اینجا شماره مربوط به تماس گیرنده هایی را که می‌خواهید مسدود کنید را می‌توانید اضافه کنید. به سادگی روی گزینه افزودن شماره (Add number) یا لیست مسدود کردن (Block list) ضربه بزنید و شماره را وارد کنید. در صورتی که شماره مزاحم را ذخیره کرده باشید، می‌توانید آن را از لیست مخاطبین نیز در اینجا انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 4

وقتی شخصی از این شماره‌های وارد شده در این بخش با شما تماس بگیرد، تلفن بدون اینکه زنگ بخورد و یا اطلاع رسانی خاصی بکند آن را مسدود می‌کند.


از هرزنامه مشکوک با خبر شوید

اگر از تلفنی که دارای اندروید خام است مانند Pixel یا Nexus استفاده می‌کنید، در واقع می‌توانید شماره‌گیر را تنظیم کنید تا تماس های بالقوه ناخواسته شما را شناسایی کند. این ویژگی احتمالاً به طور پیش فرض در اکثر گوشی ها فعال است. اما نحوه تأیید (و در غیر اینصورت فعال کردن آن) در اینجا آمده است.

ابتدا شماره گیر را باز کنید، سپس روی نماد سه نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید. از آنجا، گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 5

در منوی باز شده، گزینه Caller ID & Spam را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 6

اگر ضامنی که در بالای پنجره وجود دارد در وضعیت روشن باشد می‌توانید شروع به کار کنید. در غیر این صورت اول آن را در وضعیت روشن قرار بدهید و سپس ادامه بدهید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 7

در مورد اینکه این ویژگی دقیقاً چه کاری انجام می دهد، شرح مختصری نیز در زیر نوار لغزنده وجود دارد.


مسدود کردن تماس های مزاحم و هرزنامه‌ها به طور خودکار با برنامه مسترنامبر

اگر به دنبال هوشمندانه ترین راه ها جهت جلوگیری از تماس های مزاحم روی گوشی خود هستید می‌توانید از برنامه مستر نامبر استفاده کنید. این یک برنامه فوق العاده کامل است، اما ما فقط قصد داریم روی قابلیت های مسدود کردن هرزنامه آن تمرکز کنیم.

اگر فقط می‌خواهید تماس تلفنی یا بازاریابی تلفنی را مسدود کنید، این برنامه در واقع می‌تواند این کار را به صورت خودکار انجام دهد. این برنامه سه نوع مسدود کردن خودکار دارد: کلاهبرداری یا تقلب (Scam or Fraud)، مشکوک به هرزنامه (suspected spam) و شماره‌های پنهان (hidden numbers). هر یک از این دسته‌ها را می‌توان به صورت جداگانه نیز تغییر داد. همچنین می‌تواند شماره‌های فردی و حتی همه شماره‌هایی را که در لیست مخاطبین شما نیستند را مسدود کند.

برای فعال کردن این ویژگی ها، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برنامه Mr. Number را نصب کنید.

پس از نصب برنامه، آن را باز کنید، روی دکمه منو در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید. سپس تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 8

منوی تنظیمات به چهار دسته تقسیم می‌شود. شما به دنبال دسته اول هستید: مسدود کردن تماس (Call Blocking). بر روی آن ضربه بزنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 9

در این منو می‌توانید شماره‌های خاص را مسدود کنید یا دسته‌های فوق را تغییر دهید. در اینجا چندین گزینه خودکار وجود دارد: کلاهبرداری یا تقلب (Scam or Fraud)، هرزنامه مشکوک (Suspected Spam)، شماره‌های پنهان (Hidden numbers)، شماره‌های بین المللی (International Numbers) و در مخاطبین من نیست (Not in my Contacts). در صورت نیاز می‌توانید هرکدام از اینها را کنترل کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 10

همچنین، می‌توانید روی گزینه شماره‌های موجود در بلاک لیست من (Numbers on my block list) ضربه بزنید تا اعداد خاصی را اضافه کنید. برای باز کردن منوی مسدود کردن، فقط روی علامت مثبت در پایین سمت راست ضربه بزنید. شما می‌توانید از بین چند گزینه مختلف یکی را انتخاب کنید. مثلا یک شماره، یک مخاطب، شماره‌هایی که با ارقام خاص شروع می شوند یا تماس ها یا پیامک های اخیر. در صورت تمایل حتی می‌توانید یک کد کلی منطقه را مسدود کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 11

وقتی کسی در لیست بلاک شما قرار دارد تماس بگیرد (صرف نظر از اینکه شماره را به صورت دستی وارد کرده باشید یا بخشی از ویژگی مسدود کردن خودکار باشد)، قبل از شروع برنامه مستر نامبر، گوشی تقریباً برای نیم ثانیه زنگ می‌خورد. با این حال، این تماس را به پست صوتی می فرستد. سپس یک اعلان را برای شما ارسال می‌کند تا به شما اطلاع دهد که شماره‌ای را مسدود کرده است. سپس می‌توانید روی اعلان ضربه بزنید تا اطلاعات بیشتر در مورد شماره، از جمله نظرات سایر کاربران در مورد ماهیت تماس را بخوانید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 12

برنامه مستر نامبر همچنین اعلان‌های هرزنامه پیامکی را ارائه می‌دهد. به دلیل محدودیت‌های اندروید نمی‌تواند هرزنامه پیامک کوتاه را به طور خودکار مسدود کند (اما در صورت دریافت پیام خطرناک می‌تواند به شما اطلاع دهد). برای فعال کردن این ویژگی، دوباره به تنظیمات بروید و گزینه شناسه تماس گیرنده (Caller ID) را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 13

از آنجا، گزینه هشدارهای پیام کوتاه (Text Message Alerts) را فعال کرده و اجازه پیامک را تأیید کنید. از این مرحله به بعد، پیام های متنی مشکوک علامت‌گذاری می‌شوند.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 14


تماس‌ها را با Google Voice مسدود کنید

اگر کاربر گوگل ویس (Google Voice) هستید، می‌توانید از طریق تنظیمات Google Voice خود تماس را مسدود کنید. برنامهGoogle Voice  پیامی را پخش می‌کند که می‌گوید شماره قطع شده است. با این کار بازاریاب‌های تلفنی و سایر مزاحمین را برای حذف شماره شما از لیست خودشان گول می‌زند.

فقط به سیستم حساب Google Voice خود وارد شوید، تماس گیرنده اخیر را که می‌خواهید مسدود کنید پیدا کنید، روی لینک بیشتر (more) کلیک کنید و مسدود کردن تماس گیرنده را انتخاب کنید.

مسدود کردن تماس و پیامک مزاحم در اندروید - 15


مسدود کردن خودکار پیامک

همانطور که قبلاً اشاره کردم، محدودیت‌های خاصی وجود دارد که به هیچ برنامه‌ای اجازه نمی‌دهد پیام‌ها را مسدود کند. اگر می‌خواهید مسدود کردن هرزنامه پیام کوتاه به صورت خودکار انجام شود، این امکان وجود دارد. شما فقط باید از یکی از برنامه های مسدود کردن استفاده کنید. به نظر می رسد محبوب ترین برنامه در Google Play برای این کار برنامه Truecaller است.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

روش‌های یافتن شماره سریال گوشی اندروید

تغییر حساب پیش فرض گوگل در اندروید

آیا می‌توان از برنامه FaceTime اپل در اندروید استفاده کرد
دیدگاهتان را بنویسید