نحوه اتصال فلش USB به تلفن هوشمند یا تبلت های اندرویدی

آیا تا بحال شده است که بخواهید بدون اتلاف فضای ذخیره سازی تلفن خود، ویدیویی را از طریق تلفن یا تبلت خود تماشا کنید؟ یا شاید هم شما فقط لازم دارید فایلی را که دوستتان به شما داده را مشاهده کنید. اکثر دستگاه های مدرن اندرویدی از درایو های استاندارد USB پشتیبانی می‌کنند، بنابراین می‌توانید یک درایو فلش را درست مثل کاری که در کامپیوتر انجام می‌دهید را انجام بدهید و آن را به تلفن خود متصل کنید. در این مقاله چگونگی اتصال فلش USB به دستگاه اندرویدی توضیح داده شده است.

نسخه های مدرن Android پشتیبانی از دستگاه های ذخیره سازی خارجی را بهبود بخشیده اند، اما در برخی از دستگاه های قدیمی‌تر، ممکن است این روند نیاز به ریشه‌زایی (Rooting) داشته باشد. بنابراین ما در اینجا هر دو روش را بحث خواهیم کرد. شروع مطلب با روش آسان و غیر ریشه ای برای تلفن ها و تبلت های جدید است.


اول: یک کابل USB OTG تهیه کنید

تصویر کابل OTG متصل شده به تلفن اندرویدی

احتمالاً متوجه شده اید که تلفن شما پورت USB معمولی ندارد. برای اتصال درایو فلش به تلفن یا تبلت خود، به یک کابل USB (که با نام USB OTG نیز شناخته می شود) نیاز دارید. این کابل ها را می‌توانید به راحتی از بازار تهیه کنید. این نوع کابل یک کابل آداپتور کوتاه است که در یک سر آن اتصال MicroUSB  کوچک و در انتهای دیگر آن اتصال USB بزرگتری وجود دارد.

متأسفانه، این روش ممکن است در برخی از دستگاه‌ها کار نکند. دستگاه اندرویدی شما به قابلیت عملکرد به عنوان میزبان OTG نیاز دارد. برخی از تلفن های هوشمند و تبلت ها ممکن است این توانایی را نداشته باشند. بنابراین ممکن است بخواهید قبل از خرید این نوع کابل، یک جستجوی در وب انجام دهید تا ببینید که آیا دستگاه شما با این نوع کابل ها سازگار است یا خیر.

پس از تهیه کابل مورد نظر، فقط از کابل برای اتصال تلفن یا تبلت اندرویدی خود و فلش USB خود به یکدیگر استفاده کنید. به همین راحتی. این کابل همچنین می تواند برای اتصال انواع دیگر دستگاه های USB  به تلفن یا تبلت شما، از جمله صفحه کلیدهایUSB ، ماوس ها و صفحه های بازی استفاده شود.


پشتیبانی از فایل های سیستم

درایو فلش USB شما برای حداکثر سازگاری باید با سیستم فایل FAT32 قالب بندی شود. برخی از دستگاه های Android ممکن است از سیستم فایل exFAT نیز پشتیبانی کنند. اما متأسفانه هیچ دستگاه اندرویدی از سیستم فایل NTFS مایکروسافت پشتیبانی نمی کند.

اگر دستگاه شما با سیستم فایل مناسب قالب بندی نشده باشد، پس از اتصال به دستگاه Android خود می‌توانید آن را قالب بندی کنید. نکته بسیار مهم این است که با قالب بندی درایو، محتویات آن پاک می شود. بنابراین در اولین انتقال فایل ها به حالت ایده آل، باید مطمئن شوید که در قالب صحیح باشد.


روش غیر ریشه: برای اکثر دستگاه های جدید

در نسخه های مدرنAndroid ، بعد از اتصال فلش USB به دستگاه، اعلانی با مضمون برای انتقال عکس و رسانه (for transferring photos and media) دریافت می کنید. شما یک دکمه کاوش (Explore) را مشاهده خواهید کرد که به شما امکان می دهد فایل ها را در درایو جستجو کنید، و یک دکمه بیرون رفتن (Eject) که به شما امکان می دهد با حالت ایمن درایو USB را خارج کنید.

اگر نسخه قدیمی Android را اجرا می کنید، ممکن است برای دسترسی به پرونده ها به برنامه StickMount  نیاز داشته باشید.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 1

روی دکمه “کاوش” ضربه بزنید تا بخش مدیریت پرونده‌های جدید Android با نمایش محتویات درایو باز شود. می‌توانید مانند معمول به مرور فایل ها بپردازید و آنها را مدیریت کنید. فقط یک یا چند فایل یا پوشه را برای انتخاب به صورت طولانی فشار دهید.

اگر موسیقی یا فیلم روی درایو دارید، می‌توانید روی آنها ضربه بزنید تا در برنامه های مشاهده‌گر رسانه روی دستگاه شما باز شوند. به عنوان مثال این امکان را برای شما فراهم می کند تا فیلم های ذخیره شده روی درایو فلش USB را در تلفن همراه خود تماشا کنید.

البته، شما همچنین می‌توانید یک برنامه مدیریت فایل دیگری نصب کنید و از آن به جای مدیریت فایل داخلی Android استفاده کنید.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 2

همچنین می‌توانید برنامه تنظیمات Android را باز کرده و روی گزینه “Storage & USB” ضربه بزنید تا نمای کلی حافظه داخلی دستگاه خود و هر دستگاه ذخیره سازی خارجی متصل شده را ببینید. روی حافظه داخلی ضربه بزنید تا فایلهای دستگاه خود را با استفاده از مدیریت فایل مشاهده کنید. سپس می‌توانید از مدیریت فایل برای کپی یا انتقال پرونده ها به درایو فلش USB استفاده کنید.

برخی از برنامه ها به شما امکان می دهند فایلها را مستقیماً در هر دستگاه ذخیره سازی که دوست دارید ذخیره کنید یا مستقیماً از یک دستگاه ذخیره سازی پرونده ها را باز کنید. می‌توانید از این برنامه ها برای ذخیره فایل ها و بارگیری آنها از درایو خارجی استفاده کنید.

پس از اتمام کار، درایو را خارج کنید. شما می‌توانید آن را به کامپیوتر یا دستگاه Android دیگری متصل کنید.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 3

اگر می‌خواهید گزینه‌های بیشتری جهت تنظیم داشته باشید، می‌توانید هنگام مرور محتویات درایو USB روی دکمه منو در مدیریت پرونده ضربه بزنید و روی “تنظیمات” ضربه بزنید. در اینجا گزینه ای برای “قالب‌بندی” درایو وجود دارد که به شما امکان می‌دهد محتویات آن را بدون بردن آن به کامپیوتر پاک کنید.


روش ریشه (روت): برای دستگاه‌هایی که درایوهای USB را نصب نمی‌کنند

برخی از دستگاه ها ممکن است از USB OTG پشتیبانی کنند، اما به دلایلی از اتصال (نصب) درایو فلش USB پشتیبانی نمی‌کنند. معمولاً دستگاه هایی که نسخه قدیمی Android را اجرا می‌کنند این گونه هستند. در این موارد، باید تلفن خود را روت کنید و از برنامه ای به نام StickMount برای خواندن درایو فلش خود استفاده کنید. اگر نسخه Android با کاوشگر پرونده داخلی جدید ندارید، به برنامه کاوشگر پرونده مانند ES File Explorer  نیز نیاز خواهید داشت.

ما این فرآیند را با Nexus 7 قدیمی خود با نسخه 1/4  Jelly Bean آزمایش کرده ایم، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در دستگاه‌های دیگر هم یکسان باشد. اگر دستگاه شما قدیمی تر است، احتمال دارد که با مشکلات بیشتری مواجه شوید. بنابراین شاید کارهایی که شما باید انجام بدهید بیشتر و متفاوت از چیزی باشد که در اینجا آورده شده است.

پس از نصب این دو برنامه، یک سر کابل USB OTG را به آن متصل کرده و درایو USB را به سر دیگر کابل وصل کنید. هنگامی که درایو متصل است، یک درخواست StickMount خواهید دید. روی تأیید ضربه بزنید و StickMount فایل‌های موجود در دستگاه USB را قابل دسترسی می‌کند.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 4

باید به StickMount دسترسی ریشه بدهید. اگر ریشه یابی نکنید، این فرآیند در اینجا شکست می خورد.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 5

اگر با هر دو کادر گفتگو موافقت کنید و در گفتگوی اول گزینه Use by default را انتخاب کنید، هنگام اتصال بعدی فلش USB هیچ کادر گفتگویی را نمی بینید. در این شرایط همه این کارها به صورت خودکار اتفاق می افتد.

سپس اعلانی را مشاهده خواهید کرد که نشان می دهد StickMount با موفقیت دستگاه را در /sdcard/usbStorage  نصب کرده است.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 6

برنامه ES File Explorer را روی دستگاه خود باز کنید و روی پوشه usbStorge ضربه بزنید.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 7

حداقل یک پوشه در داخل پوشه usbStorage خواهید دید. این پوشه ها نمایانگر پارتیشن های مختلف در دستگاه های متصل شده شما هستند.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 8

روی پوشه مورد نظر ضربه بزنید. سپس شما فایل‌های داخل آن را خواهید دید. روی فایل ها ضربه بزنید یا آنها را به صورت طولانی مدت فشار دهید تا آنها را باز کنید یا آنها را به طور معمول دستکاری کنید.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 9

در این مورد، من از این درایو برای تماشای ویدیویی در تبلت خود استفاده کرده‌ام که اکنون فضای خالی زیادی ندارد.

اتصال فلش USB به تلفن اندرویدی 10

بعد از اتمام کار، می‌توانید روی گزینه StickMount در سینی اعلانات خود ضربه بزنید تا درایو را از حالت فعال (خارج) کنید و سپس آن را جدا کنید. این اعلان همچنین به شما اطلاع می دهد که StickMount چگونه یک درایو را با موفقیت نصب کرده است.

اعلان stickmount در تلفن

سخن پایانی: در حالی که این نوع کابل کمی بزرگ است، هنوز هم برای تماشای فیلم در هواپیما یا در پارک اطراف خانه مناسب است. همچنین می‌توانید از آن برای جابجایی پرونده ها به هر منظور دیگری استفاده کنید. دقیقاً همانطور که از درایو USB در کامپیوتر استفاده می کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

غیر فعال کردن باز شدن مقالات جدید در برگه جدید در Google Chrome

نحوه اجرای برنامه ها و بازی های اندرویدی در ویندوز با نرم افزار BlueStacks

نحوه غیر فعال کردن Google Meet در Gmail در گوشی های هوشمند
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید