نحوه تنظیم محدودیت زمانی و مسدود کردن برنامه در اندروید

اگر شما هم جزء کسانی هستید که مدت زمان زیادی را از گوشی‌های هوشمند و تبلت استفاده می‌کنید و دوست دارید که این زمان را مدیریت کنید، می‌توانید در این مقاله همراه ما باشید. ما در این مقاله نحوه تنظیم محدودیت های زمانی و مسدود کردن برنامه ها را در اندروید به شما آموزش می‌دهیم.


نحوه تنظیم تایمر برنامه در اندروید 9 و بالاتر

برنامه Digital Wellbeing ویژگی مدیریت زمان صفحه نمایش گوگل است. این برنامه در تلفن‌های گوگل پیکسل (Google Pixel)، دستگاه‌های اندرویدی که دارای اندروید 9 (پای) و بالاتر هستند و همچنین تعداد محدودی از تلفن‌های دیگر موجود است. بعد از اینکه برنامه Digital Wellbeing را روی دستگاه خود دانلود کردید، تنظیمات آن نشان داده می‌شود.

برنامه Digital Wellbeing میزان زمان استفاده از گوشی را کنترل می‌کند. این برنامه به شما می‌گوید چند بار از گوشی خود استفاده کرده‌اید، چه مدت زمانی را در یک برنامه خاص گذرانده‌اید و چه تعداد اعلان را امروز دریافت کرده‌اید.

می‌توانید از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری در مورد مدت زمانی که با گوشی هوشمند خود کار می‌کنید استفاده کنید. این برنامه همچنین به شما ابزارهایی مانند App Timer را می دهد تا از استفاده بیشتر شما جلوگیری کند.

با استفاده از برنامه تایمر، می‌توانید مدت زمان صرف شده برای یک برنامه را محدود کنید. به عنوان مثال، می‌توانید آن را تنظیم کنید تا فقط 30 دقیقه در روز از YouTube استفاده کنید.

برای تنظیم محدودیت زمانی برنامه، یا بخش اعلان را به سمت پایین بکشید و سپس روی نماد چرخدنده ضربه بزنید تا تنظیمات باز شود (یا آن را از کشوی برنامه باز کنید). در مرحله بعدی، روی گزینه سلامتی دیجیتالی و کنترل والدین (Digital Wellbeing and Parental Controls) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 1

در داشبورد نشان داده شده، بر روی نماد ساعت شنی کنار برنامه YouTube ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 2

در پنجره بازشو، محدودیت زمانی را تنظیم کنید و سپس روی گزینه تأیید (OK) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 3

با اتمام زمان استفاده، برنامه مکث خواهد کرد. نماد آن در صفحه اصلی خاکستری خواهد شد و هیچ اعلانی از آن دریافت نخواهید کرد. روز بعد، تایمر ریست می‌شود و بعد از کار کردن با آن به اندازه زمان تنظیم شده برنامه دوباره قفل می‌شود.

البته، همیشه می‌توانید به برنامه Digital Wellbeing برگردید و هر زمان که بخواهید تایمر را تمدید، تغییر یا غیرفعال کنید.


نحوه استفاده از حالت تمرکز در اندروید 10

اندروید 10 همراه با حالت Focus داخلی است. با حذف شدن ویژگی‌های مسدود کردن برنامه، این ویژگی هنوز پا برجا است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام فعال کردن حالت تمرکز (Focus)، یک دسته از برنامه های مورد نظر را جهت متوقف شدن انتخاب کنید.

این کارکرد به عنوان یک فرایند دستی و نه اتوماتیک برای مسدود کردن همزمان چندین برنامه استفاده می‌شود. با استفاده از این برنامه نمی‌توانید برنامه ها را برای مکث خودکار در یک ساعت خاص از روز برنامه‌ریزی کنید. با این حال، می‌توانید این کار را توسط برنامه های دیگری که در ادامه به آنها اشاره شده است انجام دهید.

اگر فقط به یک راه سریع برای مسدود کردن برنامه ها نیاز دارید، حالت Focus برای شما مفید است.

برنامه تنظیمات را باز کنید و روی گزینه سلامتی دیجیتال و کنترل والدین (Digital Rebelling and Parental Controls) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 4

روی گزینه نمایش داده‌های خود (Show Your Data) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 5

در اینجا، روی گزینه حالت تمرکز (Focus Mode) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 6

با فعال کردن حالت تمرکز، برنامه هایی را که می‌خواهید متوقف کنید را انتخاب کنید. برای فعال کردن حالت تمرکز روی گزینه اکنون روشن شود (Turn On Now) ضربه بزنید. برای خاموش کردن آن می‌توانید مجددا روی همان دکمه ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 7

اگر نمی‌خواهید هر بار به برنامه تنظیمات بروید، می‌توانید میانبر حالت تمرکز (Focus Mode) را به صفحه اعلان ها اضافه کنید. برای این کار، پنل اعلان را باز کنید و روی دکمه ویرایش (دکمه شبیه مداد) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 8

کاشی یا میانبر حالت تمرکز را به قسمت کاشی‌های فعال بکشید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 9

اکنون، فقط باید روی کاشی حالت تمرکز ضربه بزنید تا این ویژگی را فعال یا غیرفعال کنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 10


گزینه‌‌های جایگزین برای سایر گوشی‌های اندروید

همانطور که در بالا ذکر کردیم، ویژگی‌های Digital Wellbeing فقط در تعداد معدودی از دستگاه‌های Google Pixel ،Android One  و سایر دستگاه‌ها در دسترس است. حتی در این موارد، حالت تمرکز در اندروید 10 کاملاً محدود است.

اگر می‌خواهید از این ویژگی ها در سایر تلفن‌های اندرویدی استفاده کنید، چه می‌کنید؟ یا اگر بخواهید حالت Focus را برای مسدود کردن برنامه ها در زمان های خاص به طور خودکار برنامه ریزی کنید، چه می‌کنید؟ هر دو این کارها را می‌توانید با برنامه های دیگر انجام دهید.


تنظیم محدودیت زمانی برنامه توسط برنامه متمرکز بمان

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 11

برنامه Stay Focused یک برنامه مدیریت زمان صفحه است که نحوه استفاده از دستگاه خود را به شما نشان می دهد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا میزان استفاده خود از دستگاه را از چند طریق محدود کنید. می‌توانید محدودیت استفاده روزانه یا ساعتی را تعیین کنید و یا برنامه ها را برای فواصل زمانی خاص یا براساس تعداد راه اندازی ها مسدود کنید.

بعد از باز کردن برنامه، از شما می‌خواهد که اجازه دسترسی به Usage را بدهید. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، روی گزینه، کلیک کنید تا اعطا شود (Click to Grant) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 12

در این صفحه، روی گزینه متمرکز بمان (Stay Focused) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 13

در مرحله بعد، اجازه استفاده از دسترسی (Permit Usage Access) را روشن کنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 14

در آخر دوباره به برنامه بر می‌گردید. برنامه مورد نظر را پیدا کنید و سپس روی نماد Padlock در کنار آن ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 15

همه گزینه های موجود را در اینجا مشاهده می‌کنید. روی گزینه حداکثر میزان استفاده روزانه (Daily Usage Limit) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 16

در این صفحه، روزهای هفته را که می‌خواهید بر روی برنامه مورد نظر محدودیت را اعمال کنید، انتخاب کنید. محدودیت زمانی را تنظیم کنید و سپس روی ذخیره (Save) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 17

به صفحه لیست برنامه ها برمی گردید. یک برنامه را انتخاب کنید و در صفحه پیکربندی، روی فاصله زمانی خاص (Specific Time Intervals) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 18

از اینجا، می‌توانید یک برنامه را در یک زمان خاص مسدود کنید. روزهای هفته را که می‌خواهید محدودیت را اعمال کنید، انتخاب کنید و سپس روی علامت مثبت (+) کنار گزینه در فاصله (In Intervals) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 19

در پنجره بازشو، زمانهای از (From) و به (To) را انتخاب کنید و سپس روی گزینه تأیید (OK) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 20

روی گزینه ذخیره (Save) ضربه بزنید. اکنون، اگر سعی کنید برنامه مدیریت شده را خارج از زمان تعیین شده خود باز کنید، برنامه Stay Focused یک صفحه را بالا می‌آورد و به شما نشان می دهد که نمی‌توانید به آن برنامه دسترسی پیدا کنید.

برای ایجاد چندین برنامه زمانی برای یک برنامه خاص می‌توانید از ویژگی وقفه های زمانی مشخص (Specific Time Intervals) استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک برنامه را برای دوشنبه تا جمعه و دیگری را برای آخر هفته داشته باشید. برای افزودن برنامه دیگر، از صفحه تنظیمات روی گزینه افزودن برنامه (Add Schedule) ضربه بزنید.

برنامه Stay Focused یک برنامه رایگان و دارای تبلیغات است. شما گاهی اوقات بنر و تبلیغات تمام صفحه را مشاهده می‌کنید. اگر برنامه را به نسخه Pro ارتقا دهید، تبلیغات را غیرفعال کرده و همه ویژگی ها را باز می‌کند.


تنظیم محدودیت زمانی برنامه توسط برنامه ActionDash

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 21

برنامه ActionDash در درجه اول داشبوردی است که می‌توانید در آن زمان صفحه نمایش دستگاه خود را مشاهده کنید. این برنامه جایگزین خوبی برای برنامه Digital Wellbeing گوگل است. اگر از نسخه Pro  این برنامه استفاده کنید، می‌توانید به محدودیت های برنامه و ویژگی‌های مسدود کننده برنامه دسترسی پیدا کنید.

برنامهActionDash  با ActionLauncher ادغام می‌شود و هنگام استفاده از دستگاه، تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد. این برنامه دارای یک رابط تمیزتر است که شبیه ویژگی Digital Wellbeing گوگل است.

پس از نصب برنامه ActionDash و اعطای مجوز دسترسی به استفاده از برنامه، در نهایت به صفحه اصلی برنامه خواهید رسید. برای باز کردن قفل همه ویژگی ها، روی گزینه دریافت به علاوه (Get Plus) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 22

هنگام استفاده ازActionDash ، برنامه ای را از لیست استفاده از دستگاه انتخاب کنید و سپس روی گزینه محدودیت های استفاده از برنامه (App Usage Limits) ضربه بزنید.  

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 23

حد برنامه را تنظیم کنید و سپس روی گزینه تأیید (OK) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 24

به داشبورد ActionDash برگردید و روی گزینه حالت کانونی (Focus Mode) ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 25

از اینجا، برنامه هایی را که می‌خواهید به حالت تمرکز اضافه کنید، انتخاب کنید و سپس روی گزینه اکنون روشن شود (Turn On Now) ضربه بزنید تا فعال شود.

همچنین می‌توانید حالت تمرکز را برنامه ریزی کنید. روی دکمه منو (سه نقطه عمودی) در صفحه حالت تمرکز ضربه بزنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 26

گزینه برنامه های حالت تمرکز (Focus Mode Schedules) را انتخاب کنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 27

چندین حالت از پیش تنظیم شده را مشاهده می‌کنید که آماده استفاده هستند.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 28

اگر هیچ یک از این گزینه ها تنظیمات مورد نظر شما را ارائه نمی‌دهد، روی گزینه افزودن برنامه (Add Schedule) ضربه بزنید تا بتوانید مورد جدیدی ایجاد کنید.

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 29

روزها و زمان شروع و پایان را انتخاب کنید. برای بازگشت به صفحه برنامه ها روی گزینه برگشت (Back) ضربه بزنید. 

نحوه تنظیم محدودیت زمانی - 30

اکنون می‌توانید چندین برنامه را برای حالت کانونی فعال کنید. همچنین می‌توانید 20 ثانیه صبر کنید تا برنامه ای را که به تازگی تنظیم کرده اید غیرفعال کنید.

برنامه ActionDash  برنامه ای را که به طور خودکار در زمان پیکربندی انتخاب کرده اید را هر زمان که از حد تایمر تنظیم شده در برنامه عبور کند مسدود می‌کند.  
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونگی ایمن نگه داشتن گوشی یا تلفن همراه

چگونگی کالیبره کردن صفحه گوشی اندروید

چگونگی کالیبره کردن قطب نما در اندروید
دیدگاهتان را بنویسید