سیگنال در مقابل تلگرام، بهترین برنامه چت کدام است؟

در آغاز سال 2021،Signal  و Telegram در بالای نمودارهای فروشگاه برنامه (app store) قرار دارند. هر دو برنامه چت، حریم خصوصی بیشتری نسبت بهWhatsApp ، Facebook Messenger  و SMS دارند. اما تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. در اینجا آنچه شما باید درباره اینکه چرا سیگنال مقابل تلگرام قرار می‌گیرد و اینکه که شما باید از کدامیک از آنها استفاده کنید مطالبی بیان شده است.

تصویر لوگوهای نرم افزار سیگنال و تلگرام


آنچه در مورد این دو نرم افزار مشترک است

سیگنال و تلگرام هر دو خود را به عنوان یک پیام رسان خصوصی و ایمن تبلیغ می‌کنند. هیچ یک متعلق به یک شرکت بزرگ فناوری نیست. سیگنال متعلق به یک سازمان غیر انتفاعی است در حالی که تلگرام متعلق به یک شرکت انتفاعی است.

هر دو برنامه سیگنال و تلگرام برنامه‌های گپ با تمام ویژگی‌های استاندارد از برچسب ها (stickers) گرفته تا انتقال عکس و پرونده گرفته تا تماس‌های صوتی و تصویری هستند.

Signal و Telegram هر دو برنامه‌هایی را برای iPhone ، iPad و Android ارائه می‌دهند. هر دو رایگان هستند و برای ثبت نام در هر کدام از آنها فقط نیاز به شماره تلفن است. هر دو برنامه دسک تاپ اختیاری را ارائه می‌دهند تا بتوانید در سیستم عامل ویندوز، مک یا لینوکس چت کنید و به شما این امکان را می‌دهد که با صفحه کلید کامپیوتر چت کنید.


سیگنال ویژگی‌های حریم خصوصی بهتری نسبت به تلگرام دارد

ویژگی حریم خصوصی سیگنال مقابل تلگرام قرار می‌گیرد. به این معنی که سیگنال از ابتدا برای حفظ حریم خصوصی ساخته شده است و این موضوع را نشان می‌دهد. تمام مکالمات و سایر ارتباطات موجود در Signal بین دستگاه‌هایی که از Signal استفاده می‌کنند رمزگذاری شده است. شرکت مسئول سیگنال، بنیاد سیگنال، اگر بخواهد حتی نمی‌تواند پیام‌های شما را ببیند.

تلگرام رمزگذاری اختیاری end-to-end را ارائه می‌دهد. برای این کار شما باید “چت مخفی” را اجرا کنید. در سیگنال به طور پیش فرض همه چیز یک گپ مخفی است و همیشه خواهد بود. تمام پیام‌های تلگرام بین شما و سرور تلگرام رمزگذاری شده اند. اما شرکت مسئول تلگرام در صورت تمایل می‌تواند پیام‌های شما را در سرور خود از نظر فنی مشاهده کند، مگر اینکه “چت مخفی” را شروع کنید.

همچنین، در تلگرام، نمی‌توانید یک گروه “گپ مخفی” داشته باشید. شما فقط می‌توانید رمزگذاری انتها به انتها (end-to-end) را در مکالمات بین دو نفر دریافت کنید. برخلاف تلگرام، سیگنال چت های گروهی رمزگذاری شده را ارائه می‌دهد.

تمام مکالمات Signal شما به طور پیش فرض فقط در دستگاه شما ذخیره می‌شوند. در تلگرام، آنها در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند و می‌توانند بین دستگاه‌های شما هماهنگ شوند. هنوز هم می‌توانید از سیگنال بین چندین دستگاه استفاده کنید و پیام ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر همگام سازی کنید. اما فقط نمی‌توانید از طریق وب وارد Signal شوید.

سیگنال کاملاً منبع باز است. هم کد سرویس گیرندگان سیگنال و هم کد سرور سیگنال را می‌توان در GitHub  یافت. کد برنامه‌های تلگرام منبع باز است، اما نرم افزار سرور تلگرام منبع باز نیست.

برخی از محققان امنیتی استدلال کرده‌اند که پروتکل رمزگذاری Signal از پروتکل رمزگذاری MTProto  در Telegram بهتر و غیر قابل نفوذ است. اگرچه این یک موضوع پیچیده و بحث برانگیز است. 

برنامه سیگنال توسط بنیاد سیگنال، یک سازمان غیر انتفاعی که توسط کمک های مالی تأسیس شده است، ساخته شده است. تلگرام توسط یک شرکت انتفاعی اداره می‌شود و با برنامه‌های مختلفی برای کسب درآمد دست به گریبان است، از جمله پیشنهاد ارز رمزنگاری شده بد سرنوشت.

سیگنال همچنین دارای ویژگی های داخلی دیگری در مورد حریم خصوصی است. از جمله توانایی تار کردن خودکار چهره در عکس هایی که ارسال می‌کنید.


سیگنال مقابل تلگرام دارای امکانات خوب کمتری است

نشان دهنده برخی از امکانات تلگرام است

در حالی که سیگنال از نظر حریم خصوصی یک مزیت واضح دارد، تلگرام انواع امکاناتی را که سیگنال ندارد ارائه می‌دهد.

در تلگرام می‌توانید حداکثر 200/000 (دویست هزار) نفر را در یک گپ گروهی داشته باشید. در Signal ، شما فقط می‌توانید تا 1000 نفر را در یک گپ گروهی داشته باشید. در تلگرام می‌توانید فایل‌هایی را تا اندازه 2 گیگابایت انتقال دهید. درSignal ، فقط می‌توانید فایل‌هایی با اندازه حداکثر 100 مگابایت را منتقل کنید.

تلگرام همگام سازی پیام ابری را ارائه می‌دهد، حتی می‌توانید از طریق وب وارد تلگرام شوید و مکالمات خود را ادامه دهید. این یک داد و ستد است. برخلافSignal ، که مکالمات شما به صورت محلی در دستگاه‌های شما ذخیره می‌شوند، در تلگرام همه مکالمات در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. مگر اینکه از “چت مخفی” استفاده کنید.

تلگرام به شما امکان می‌دهد ربات‌ها را به مکالمات اضافه کنید، اما این بدان معنی است که مکالمه‌هایی که ربات‌ها را به آن اضافه می‌کنید رمزگذاری خصوصی کمتری دارند. سیگنال ربات‌هایی ندارد که بتوانند با مکالمات ارتباط برقرار کنند تا از حریم خصوصی شما اطمینان حاصل کنند. در عین حال هم به شما امکان استفاده از ربات‌ها را نمی‌دهد.

به طور کلی، برنامه تلگرام همچنین دارای یک رابط درخشان تر است، بسته‌های استیکر، استیکرهای متحرک و تصاویر پس زمینه قابل تنظیم برای مکالمات شما در دسترس است. از 11 ژانویه 2021، سیگنال در تلاش است تا بسیاری از این ویژگی‌ها را به برنامه خود اضافه کند.


سیگنال در مقابل تلگرام: از کدام یک باید استفاده کنید؟

نشان دهنده رتبه اول برای نرم افزار سیگنال

اگر در مورد حداکثر حریم خصوصی ارتباطات جدی هستید، باید Signal را انتخاب کنید. این برنامه از ابتدا ساخته شده است تا به طور پیش فرض تا حد امکان خصوصی باشد. روشن است که چرا (از اوایل ژانویه 2021) سیگنال در نمودارهایApp Store ،Telegram  را شکست داده است.

اگر برخی از ویژگی‌های تلگرام شما را مجذوب خود می‌کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید ربات‌ها، چت‌های گروهی بسیار بزرگ یا قابلیت انتقال فایل‌های بزرگتر را داشته باشید، اینها دلیل خوبی برای استفاده از تلگرام است. شاید شما با ذخیره همه مکالمات خود در یک سرور ابری برای راحتی کار مشکلی نداشته باشید. اما اگر شما فقط می‌خواهید از فیس بوک دور شوید، باز هم این دلیل خوبی برای استفاده از تلگرام است.

مسلماً اینکه در نهایت از کدام سرویس استفاده می‌کنید بستگی به این دارد که دوستان، خانواده، همکاران و سایر افرادی که می‌خواهید با آنها صحبت کنید از چه خدماتی استفاده می‌کنند. حتی ممکن است در نهایت از هر دو برای گفتگو با افراد مختلف استفاده کنید. در صورت تمایل هر دو را امتحان کنید.

درنهایت، وقتی صحبت از حریم خصوصی می‌شود، یا سیگنال یا تلگرام از WhatsApp و Facebook Messenger  بسیار بهتر هستند. هیچ یک از این برنامه ها مانند WhatsApp و Facebook Messenger به فیس بوک متصل نیستند. هر دو سیگنال و WhatsApp بسیار امن تر از SMS هستند، که به شرکت مخابراتی تلفن همراه شما امکان می‌دهد هر پیامی را که می‌فرستید مشاهده کند.

البته هم سیگنال و هم تلگرام به مرور تغییر می‌کنند و ویژگی‌های جدیدی پیدا می‌کنند. این موضوع ارزش این را دارد که تحقیق خود را انجام دهید و با آنها بازی کنید تا ببینید کدام یک را ترجیح می‌دهید.

کلام پایانی اینکه: برای کاربران متمرکز بر حریم خصوصی، تفاوت عمده این است که همه چیز همیشه در سیگنال از انتها به انتها رمزگذاری می‌شود، در حالی که تلگرام رمزگذاری انتها به انتها را به عنوان یک ویژگی اختیاری ارائه می‌دهد که برای استفاده از آن مجبورید به آن رجوع کنید. 
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نرم افزار سیگنال چیست و چرا همه از آن استفاده می‌کنند؟

نحوه اتصال فلش USB به تلفن هوشمند یا تبلت های اندرویدی

نحوه غیر فعال کردن Google Meet در Gmail در گوشی های هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید