راهنمای کامل پنجره تسک منیجر (task manager) – قسمت ششم

در این مقاله بخش خدمات پنجره تسک منیجر (task manager) ویندوز توضیح داده شده است. در انتهای این مقاله ابزار Process Explorer که بسیار شبیه به پنجره task manager است معرفی شده است.


کار کردن با بخش خدمات پنجره task manager

این تصویر نشان دهنده برگه خدمات پنجره مدیریت وظایف ویندوز است.

برگه خدمات (Services) لیستی از خدمات سیستم در سیستم ویندوز شما را نشان می‌دهد. اینها وظایف پس‌زمینه‌ای هستند که ویندوز اجرا می‌کند، حتی وقتی هیچ حساب کاربری وارد سیستم نشده است. آنها توسط سیستم عامل ویندوز کنترل می‌شوند. بسته به نوع سرویس، ممکن است به طور خودکار در هنگام راه‌اندازی سیستم عامل یا فقط در صورت لزوم شروع به کار کنند. 

بسیاری از سرویس‌ها بخشی از ویندوز 10 هستند. به عنوان مثال، سرویس Windows Update به روزرسانی‌ها را بارگیری می‌کند و سرویس Windows Audio مسئولیت صدا را بر عهده دارد. سایر سرویس‌ها توسط برنامه‌های شخص ثالث (کاربر) نصب می‌شوند. به عنوان مثال، NVIDIA چندین سرویس را به عنوان بخشی از درایورهای گرافیکی خود نصب می‌کند.

شما نباید با این سرویس‌ها کاری داشته باشید، مگر اینکه بدانید که کدام سرویس چه کاری انجام می‌دهد. اما اگر روی آنها کلیک راست کنید، گزینه‌هایی برای شروع، توقف یا راه‌اندازی مجدد سرویس مشاهده خواهید کرد. همچنین می‌توانید برای انجام جستجو در مورد اطلاعات مربوط به سرویس بصورت آنلاین، جستجوی آنلاین را انتخاب کنید یا برای نشان دادن روند مرتبط با یک سرویس در حال اجرا در برگه جزئیات، رفتن به جزئیات را انتخاب کنید. بسیاری از سرویس‌ها یک فرآیند svchost.exe مرتبط با آنها را دارند.

ستون‌های بخش سرویس عبارتند از:

  • نام (Name): نام کوتاه مرتبط با سرویس است. 
  • شماره PID: شماره شناسایی فرآیند مربوط به سرویس است.
  • توضیحات (Description): نام طولانی‌تری است که اطلاعات بیشتری در مورد کار سرویس ارائه می‌دهد.
  • وضعیت (Status): این سرویس متوقف شده یا در حال اجرا است.
  • گروه (Group): در صورت وجود، گروهی که سرویس در آن قرار دارد را نشان می‌دهد. ویندوز همزمان یک گروه خدمات را بارگیری می‌کند. گروه خدمات مجموعه‌ای از خدمات مشابه است که به صورت گروهی بارگیری می‌شود.
نشان دهنده بعضی از خدمات موجود در ویندوز است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این سرویس‌ها، روی پیوند باز کردن خدمات در پایین پنجره کلیک کنید. به هر حال این صفحه مدیریت وظایف فقط یک ابزار مدیریت خدمات کم قدرت است.


جستجوگر فرایند: یک مدیریت وظایف قدرتمندتر

نشان دهنده پنجره ابزار Process Explorer است.

اگر مدیریت وظایف داخلی ویندوز به اندازه کافی برای شما قدرتمند نیست، ما جستجوگر فرایند (Process Explorer) را پیشنهاد می‌کنیم. این یک برنامه رایگان از مایکروسافت است. این برنامه بخشی از مجموعه ابزارهای مفید داخلی سیستم (SysInternals) است.

جستجوگر فرایند دارای ویژگی‌ها و اطلاعاتی است که در مدیریت وظایف وجود ندارد. برای مثال می‌توانید ببینید که در کدام برنامه می‌توانید یک فایل خاص را باز کرده و از این طریق بتوانید قفل فایلی را باز کنید. نمای پیش فرض این برنامه، همچنین دیدن اینکه کدام یک از فرایندها دیگر فرایندها را باز کرده است را آسان می‌کند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

راهنمای کامل پنجره تسک منیجر (task manager) – قسمت پنجم

راهنمای کامل پنجره تسک منیجر (task manager) – قسمت چهارم

راهنمای کامل پنجره تسک منیجر (task manager) – قسمت سوم
دیدگاهتان را بنویسید