نحوه مدیریت برنامه های راه اندازی در برنامه تنظیمات ویندوز 10

برنامه تنظیمات ویندوز 10 اکنون به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه هایی را که هنگام ورود به کامپیوتر به طور خودکار راه اندازی می شوند را غیرفعال کنید. به بیان دیگر می‌توانید آنها را مدیریت کنید. قبلاً بخش مدیریت برنامه های راه اندازی (Startup) در پنجره مدیریت وظایف (Task Manager) ویندوز 10 مخفی شده بود. در نسخه های قبلی ویندوز این قابلیت از طریق بخش  MS Config قابل دسترسی بود.

برای مدیریت برنامه های راه اندازی (Startup) خود، به آدرس زیر تنظیمات > برنامه‌ها > راه‌اندازی (Settings > Apps > Startup) بروید.

این ویژگی در آپدیت آوریل 2018 به ویندوز 10 اضافه شد. اگر گزینه Startup را در برنامه تنظیمات خود مشاهده نمی‌کنید، هنوز ویندوز خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید.  

نشان دهنده محل قرارگیری گزینه StartUp در پنجره مدیریت وظایف

لیست برنامه‌های پیکربندی شده برای راه‌اندازی هنگام ورود به سیستم را مشاهده خواهید کرد. این لیست شامل برنامه‌هایی است که در پس زمینه ویندوز شروع به کار می‌کنند. به بیان دیگر برنامه‌هایی که در سینی سیستم شما ظاهر می‌شوند و برنامه‌هایی که هنگام ورود به سیستم اجرا می‌شوند. این لیست سرویس‌های ویندوز که در پس زمینه اجرا می‌شوند را شامل نمی‌شود.  

فقط اطلاعات زیر در اینجا وجود دارد: نام برنامه، نام برنامه‌نویس آن، اینکه آیا راه‌اندازی خودکار فعال است و تاثیری که بر زمان راه‌اندازی سیستم شما دارد. شروع یک برنامه با تأثیر زیاد (High impact) بیشتر طول می‌کشد و فرایند ورود به سیستم شما را بیش از یک برنامه کم تأثیر (Low impact) که سریع شروع می‌شود، کند می‌کند. اگر دوست دارید سنگین‌ترین برنامه‌ها را ببینید، شما می‌توانید از گزینه مرتب‌سازی براساس (Sort By) در بالای پنجره برای مرتب‌سازی براساس تأثیر راه‌اندازی (Startup impact) استفاده کنید. 

برای غیرفعال کردن یک برنامه در هنگام راه‌اندازی، فقط حالت آن را در اینجا به حالت خاموش (Off) تغییر دهید. اگر می‌خواهید توانایی برنامه را برای شروع خودکار با  ویندوز دوباره فعال کنید، ضامن را به موقعیت روشن (On) برگردانید.  

نشان دهنده برنامه‌ها و دکمه فعال و غیر فعال کردن برنامه‌های بخش راه‌اندازی است.

اگرچه باید هنگام غیرفعال کردن برنامه‌های راه‌اندازی دقیق باشید. اگر یک برنامه راه‌اندازی را خاموش کنید، در حالت عادی شروع به کار نمی‌کند و کارهای پس زمینه را انجام نمی‌دهد. به عنوان مثال، اگر برنامه راه‌اندازی Dropbox را غیرفعال کنید، به طور خودکار پرونده‌های شما در پس‌زمینه همگام‌سازی (به‌روزرسانی) نمی‌شود. اگر یک جستجوگر به‌روزرسانی مانند Oracle’s Java Update Scheduler را غیرفعال کنید، این ابزار دیگر به طور خودکار به‌روزرسانی‌های مهم را بررسی و به شما اطلاع نمی‌دهد. اگر برنامه راه‌اندازی Plex را غیرفعال کنید، سرور رسانه Plex به طور خودکار اجرا نمی‌شود. در این شرایط کتابخانه رسانه شما را هنگام راه‌اندازی به اشتراک نمی‌گذارد.

اما، حتی اگر مورد مهمی را غیرفعال کنید، همیشه می‌توانید به اینجا برگردید و در آینده با یک کلیک دوباره آن را فعال کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

هر آنچه درباره صفحه آبی مرگ باید بدانید

فرق بین سرعت و تاخیر زمانی در رم چیست؟

چرا نسل‌های جدید پردازنده ها با همان سرعت کلاک سریعتر هستند؟دیدگاهتان را بنویسید