نحوه نمایش فایل ها و پوشه های پنهان در ویندوز 7، 8 و 10

ویندوز به طور پیش فرض بسیاری از پرونده ها و پوشه ها را پنهان می‌کند. این کار جهت جلوگیری از حذف یا اصلاح پرونده هایی که نباید با آنها در تماس باشید، انجام می شود. اما می‌توانید با تغییر در یک تنظیم واحد، ویندوز را مجبور کنید که پوشه های پنهان ویندوز را از حالت مخفی خارج و به نمایش بگذارد.

ایجاد یک پرونده مخفی هم بسیار آسان است. در ویندوز 7، فقط روی آن پرونده کلیک راست کنید، گزینهProperties  را انتخاب کنید. سپس ویژگی Hidden را روشن یا خاموش کنید. در ویندوز 8 و 10، بعد از انتخاب پرونده یا پوشه مورد نظر در نوار ویندوز روی دکمه پنهان کردن موارد انتخاب شده کلیک کنید تا سریع پرونده‌ها و پوشه‌ها پنهان یا قابل مشاهده شوند.


فایل های پنهان را در ویندوز 8 و 10 نمایش دهید

این گزینه در File Explorer در ویندوز 8 و 10 به راحتی قابل دسترسی است.

روی برگه نمایش (View) در نوار File Explorer کلیک کرده و کادر تأیید موارد پنهان را در بخش نمایش/پنهان کلیک کنید. بخشFile Explorer  بلافاصله پرونده‌های مخفی را نشان می‌دهد. همچنین تا زمانی که آن را تغییر ندهید این تنظیمات به همین صورت باقی خواهد ماند.

زدن تیک گزینه مخفی کردن در نوار ریبون File Explorer ویندوز 10


نمایش پوشه های پنهان در ویندوز 7

این گزینه در ویندوز 7، جایی در پنجره Folder Options قرار دارد.

روی دکمه سازماندهی (Organize) در نوار ابزار Windows Explorer کلیک کنید. سپس گزینه  Folder and search options  را انتخاب کنید تا باز شود.

انتخاب گزینه Folder and search options از طریق دکمه Organize

روی تبView  در بالای پنجره Folder Options کلیک کنید. گزینه نمایش پرونده‌ها، پوشه‌ها و درایوهای پنهان را در زیر گزینه پرونده‌ها و پوشه‌های پنهان را انتخاب کنید. برای ذخیره تنظیمات جدید، تأیید را کلیک کنید.

زدن تیک گزینه نمایش فایل‌ها و فولدرهای مخفی در ویندوز 7

گزینه‌های موجود در این پنجره در ویندوز 8 و 10 نیز قابل دسترسی است. شما فقط روی دکمه گزینه‌ها (Options) در نوار ابزار View در File Explorer کلیک کنید. اما راحت‌ترین و سریع‌ترین راه این است که با استفاده از ریبون (Ribbon)، موارد پنهان را به راحتی روشن یا خاموش کنید.

این پنجره از طریق بخش Control Panel در هر نسخه از ویندوز نیز قابل دسترسی است. به بخش کنترل پنل> ظاهر و شخصی سازی>گزینه های پوشه (Control Panel > Appearance and Personalization > Folder Options) بروید. در ویندوز 8 و 10، گزینه Folder Options،File Explorer Options  نام‌گذاری شده است.


فایل‌های سیستم عامل محافظت شده را در ویندوز 7، 8 و 10 مشاهده کنید

ویندوز دارای دو نوع مختلف پرونده پنهان است: موارد پنهان عادی و پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل. هنگامی که پرونده‌ها و پوشه‌های مخفی را نشان می‌دهید، ویندوز به مخفی کردن پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل همچنان ادامه می‌دهد. اینها پرونده‌های مخفی با ویژگی system هستند.

این پرونده‌ها به یک دلیل خاص محافظت می‌شوند. آنها پرونده های مهم سیستم هستند و حذف یا اصلاح آنها می‌تواند به سیستم عامل شما آسیب برساند، حتی به طور بالقوه ویندوز را غیر قابل بارگیری می‌کند. اما اگر می‌دانید چه کاری انجام می‌دهید و باید این پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل را مشاهده کنید، تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید با تغییر آنها این پروند‌ها را مشاهده کنید. توصیه نمی‌کنیم این کار را انجام دهید مگر اینکه بدانید به دلایلی به یکی از این پرونده‌ها یا پوشه‌ها نیاز دارید.

ابتدا پنجره Folder Options را باز کنید. در ویندوز 8 و 10، روی دکمه گزینه‌ها (Options) در نوار ابزار View کلیک کنید. در ویندوز 7، روی سازماندهی > پوشه و گزینه های جستجو (Organize > Folder and search options) کلیک کنید.

زدن گزینه Options در نوار ریبون File Explorer ویندوز 10 و 8

روی برگه View کلیک کنید. تیک مربوط به کادر پنهان کردن پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل (توصیه شده) را بردارید.

برداشتن تیک گزینه مربوط به کادر پنهان کردن پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل

ویندوز به شما هشدار می‌دهد که حذف یا ویرایش پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل می‌تواند سیستم عامل شما را خراب کند. اگر می‌دانید چه کاری انجام می‌دهید، برای ادامه بله را کلیک کنید.

برای ذخیره تنظیمات، روی تأیید (OK) کلیک کنید. ویندوز پرونده‌های سیستم عامل محافظت شده و همچنین پرونده‌های مخفی معمولی را به شما نشان می‌دهد.

کادر هشدار مربوط به برداشتن تیک کادر پنهان کردن پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل

اگر می‌خواهید این پرونده‌ها را یک بار دیگر مخفی کنید، به پنجره Folder Options برگردید و تیک کادر پنهان کردن پرونده‌های محافظت شده سیستم عامل (توصیه شده) را دوباره فعال بزنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چرا نسل‌های جدید پردازنده ها با همان سرعت کلاک سریعتر هستند؟

فرق بین حافظه DDR3 با DDR3L و نحوه استفاده از آنها

کدام سرویس‌های ویندوز را می‌توانید با خیال راحت غیرفعال کنید
دیدگاهتان را بنویسید