هفت راه برای باز کردن پنجره مدیریت وظایف ویندوز (Task Manager)

بالا آوردن پنجره مدیریت وظایف (Task Manager) ویندوز به خودی خود کار چندان دشواری نیست. اما دانستن روش‌های مختلف انجام کارها همیشه سرگرم کننده است. اگر نتوانید پنجره مدیریت وظایف ویندوز (Task Manager) را به روشی که قبلاً عادت کرده‌اید باز کنید، ممکن است برخی از روش‌های گفته شده مفید باشند.


کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Delete  را فشار دهید

احتمالاً با روش سه انگشتی Ctrl + Alt + Delete آشنا هستید. تا زمان انتشار ویندوز ویستا، با فشار دادن کلیدهای Ctrl + Alt + Delete مستقیماً به Task Manager منتقل می‌شدید. اما بعد از ویندوز ویستا، فشار دادن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Delete شما را به صفحه امنیت ویندوز (Windows Security) می‌برد. در آنجا گزینه‌هایی برای قفل کردن کامپیوتر، تغییر کاربران، خروج از سیستم و اجرای Task Manager را ارائه می‌دهد.

تصویر انتخاب گزینه Task Manager


کلیدهای ترکیبیCtrl + Shift + Esc  را فشار دهید

مشخص کردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc بر روی صفحه کیبورد

سریع‌ترین راه برای نشان دادن پنجره مدیریت وظایف، با فرض اینکه صفحه کلید شما کار می‌کند، فقط فشار دادن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc است. به عنوان یک کمک، کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc  یک روش سریع برای باز شدن این پنجره هنگام استفاده از دسکتاپ است.


کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشار دهید تا به منوی قدرت کاربر دسترسی پیدا کنید

ویندوز 8 و ویندوز 10 هر دو دارای یک منوی قدرت کاربر (Power User) هستند. با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows + X می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. این منو دسترسی سریع به انواع برنامه‌های کاربردی از جمله پنجره مدیریت وظایف را دارد.

تصویر انتخاب گزینه Task Manager هنگام استفاده از کلیدهای Windows + X


روی نوار وظیفه کلیک راست کنید

اگر ماوس را به صفحه کلید ترجیح می‌دهید، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای ایجاد پنجره مدیریت وظایف این است که روی هر فضای باز موجود در نوار وظیفه (نوار آبی رنگ پایین دسکتاپ) خود کلیک راست کرده و مدیریت وظایف را انتخاب کنید. فقط با دو کلیک شما به این پنجره دسترسی پیدا خواهید کرد.

انتخاب گزینه Task Manager از طریق نوار وظیفه


دستور taskmgr را از Run Box یا Start Menu اجرا کنید

نام فایل اجرایی برای پنجره مدیریت وظایف (taskmgr.exe) است. با زدن کلیدStart  و سپس تایپ کردن  taskmgr  در جعبه جستجوی منوی Start و زدنEnter ، می‌توانید پنجره مدیریت وظایف را راه‌اندازی کنید.

انتخاب گزینه Task Manager از طریق منوی استارت

همچنین می‌توانید با زدن کلیدهای ترکیبی Windows + R برای باز کردن کادر Run و تایپ کردن  taskmgr و سپس زدن Enter  آن را اجرا کنید.

تصویر پنجره Run و اجرای دستور taskmgr


به قسمت taskmgr.exe در File Explorer بروید

همچنین می‌توانید پنجره مدیریت وظایف را با باز کردن مستقیم فایل اجرایی آن، آن را راه‌اندازی کنید. این قطعاً طولانی‌ترین راه برای باز کردن پنجره مدیریت وظایف است. اما بخاطر کامل بودن این مبحث آن را در اینجا آورده‌ایم. به آدرس زیر بروید (C:\Windows\System32) و بعد از جستجو و یافتن فایل taskmgr.exe دوبار روی آن کلیک کرده و آن را اجرا کنید.  

تصویر اجرای پنجره مدیریت وظایف از طریق فولدر System32


یک میانبر برای پنجره مدیریت وظایف ویندوز ایجاد کنید

آخرین مورد در لیست ما ایجاد یک میانبر (Shortcut) خوب و قابل دسترسی برای پنجره مدیریت وظایف است. شما می‌توانید این کار را به چند روش انجام دهید. برای اتصال میانبر به نوار وظیفه خود، با استفاده از هر روشی که تا اینجا مطرح کرده‌ایم، پنجره مدیریت وظایف را اجرا کنید.  در حالی که این پنجره باز است، روی نماد مدیریت وظایف در نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه پین به نوار وظیفه (Pin to Taskbar) را انتخاب کنید. پس از آن، می‌توانید برای اجرای پنجره مدیریت وظایف در هر زمان که بخواهید، روی میانبر کلیک کنید.

تصویر Pin کردن Task Manager به نوار وظیفه ویندوز

اگر می‌خواهید یک میانبر در دسکتاپ خود ایجاد کنید (یا در یک پوشه)، روی هر فضای خالی که می‌خواهید میانبر ایجاد کنید، کلیک راست کنید و سپس گزینه New> Shortcut را انتخاب کنید.

تصویر ایجاد میانبر Task Manager در دسکتاپ ویندوز

در پنجره ایجاد میانبر، آدرس زیر را در کادر وارد کنید (C:\Windows\System32) و سپس کلید بعدی (Next) را فشار دهید.

تصویر اول جهت ایجاد میانبر Task Manager از طریق Create Shortcut

نام میانبر جدید را تایپ کنید و سپس روی کلید پایان (Finish) کلیک کنید.

تصویر دوم جهت ایجاد میانبر Task Manager از طریق Create Shortcut

این روش آخرین روش باز کردن این پنجره بود. برخی از روش‌ها به وضوح کارآیی بیشتری نسبت به روش‌های دیگر دارند. شما با توجه به وضعیت سیستم خودتان می‌توانید از یکی از این روش‌ها به دلخواه استفاده کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

انواع آداپتورها و انواع کارت‌های PCI Express

حافظه پنهان پردازنده چگونه کار می‌کند و انواع آن (L1، L2 و L3) چیست؟

فرق بین حافظه DDR3 با DDR3L و نحوه استفاده از آنها
دیدگاهتان را بنویسید