رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ

با راه افتادن بخش پیام های صوتی در برنامه واتس اپ، بسیاری از مردم تایپ متن های طولانی را کنار گذاشتند و با ارسال یک پیام صوتی به راحتی منظور و احساسات خودشان را به دیگران منتل می‌کنند. با این حال، این یادداشت‌های صوتی ممکن است گاهی اوقات از کار بیافتند و بخوبی کار نکنند. اگر شما هم با مشکلاتی مانند باز نشدن ویس در واتساپ، دانلود نشدن پیام صوتی، ضبط نشدن صدا هنگام ایجاد این نوع پیام و یا اینکه خالی بودن این پیام ها مواجه شده اید نگران نباشید. ما در این مقاله 9 روش مختلف جهت رفع مشکل کارنکردن پیام های صوتی در واتساپ را به شما آموزش می‌دهیم.


1- تلفن خود را مجددا راه اندازی کنید

گاهی اوقات، یک راه اندازی مجدد یا ری‌استارت ساده مشکل را حل می‌کند. اگر پیام‌های صوتی واتساپ (WhatsApp) پخش نمی‌شوند یا ضبط نمی‌شوند، گوشی خود را مجددا راه‌اندازی کنید. سپس بررسی کنید که آیا مشکل مورد نظر برطرف شده است یا نه.


2- اعطای مجوزهای لازم

اگر نمی‌توانید پیام های صوتی را در واتساپ ضبط کنید یا در حین ضبط متوقف می‌شوند، باید بررسی کنید که آیا واتس اپ مجوز لازم را دارد یا خیر. بنابراین، واتساپ برای ضبط صدا، باید مجوز استفاده از میکروفون تلفن شما را داشته باشد.

در ادامه روش فعال کردن این مجوزها را در گوشی اندروید و آیفون به شما آموزش می‌دهیم.


رفع مشکل ضبط صدا در اندروید

تنظیمات (Settings) گوشی خود را باز کنید و به بخش برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & Notifications)  یا برنامه‌ها (Apps) یا بخش مدیریت برنامه (Application Manager) بروید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 1

در زیر همه برنامه‌های موجود در این قسمت، برنامه WhatsApp را جستجو کنید. روی آن ضربه بزنید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 2

روی گزینه مجوزها (Permissions) ضربه بزنید. سپس، در صفحه بعدی، اگر کلیدی در کنار گزینه میکروفون (Microphone) وجود دارد، حتما مطمئن شوید که روشن است. در غیر این صورت به سادگی روی آن ضربه بزنید و سپس بر روی گزینه اجازه دادن (Allow) ضربه بزنید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 3

گوشی خود را ری‌استارت کنید.


حل مشکل ضبط صدا در آیفون

بخش تنظیمات (Settings) را در گوشی آیفون خود باز کنید. به پایین اسکرول کنید و روی گزینه WhatsApp ضربه بزنید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 4

کلید کنار گزینه میکروفون را روشن کنید. اگر این گزینه روشن است، آن را خاموش کرده و دوباره فعال کنید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 5

در انتهای کار هم گوشی آیفون خودتان را راه اندازی مجدد یا ری استارت کنید.


3- سایر برنامه‌های ضبط صدا را خاموش کنید

هر برنامه‌ای غیر از واتس اپ که پتانسیل استفاده از میکروفون را در هنگام ضبط پیام های صوتی دارد باید در حین انجام این کار غیرفعال شود. اگر برنامه دیگری مانند برنامه ضبط تماس یا ضبط صفحه در تلفن شما فعال باشد، واتس اپ نمی‌تواند پیام های صوتی را ضبط کند. پیشنهاد می‌کنیم برای مدتی آنها را خاموش کنید. سپس سعی کنید پیام های صوتی را ارسال کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، سعی کنید چنین برنامه‌هایی را حذف نصب کنید. سپس، ببینید آیا می‌توانید پیام های صوتی را ایجاد کنید یا خیر.


4- محافظ صفحه را بررسی کنید

واتس اپ قابلیتی دارد که اگر گوشی خود را به سمت گوش حرکت دهید، شروع به پخش صدا از طریق گوشی می‌کند. این اتفاق با کمک حسگر مجاورت گوشی شما رخ می‌دهد. هنگامی که تلفن شما تشخیص می‌دهد چیزی سنسور مجاورتی (Proximity Sensor) را پوشانده است، صفحه نمایش سیاه می‌شود. این قابلیت معمولاً در هنگام تماس فعال می‌شود. اما واتس اپ از همین ویژگی بهره برده است تا به شما امکان دهد پیام های صوتی را از طریق گوشی بشنوید.

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 6

این قابلیت وقتی در مکانی عمومی هستید که صدای بلندگو خیلی کم به نظر می‌رسد یا زمانی که با دوستان خود هستید، مفید است. با آوردن تلفن خود به سمت گوش، فقط شما می‌توانید پیام صوتی را بشنوید. اگر انگشت خود را روی سنسور مجاورت گوشی خود نگه دارید، می‌بینید که صفحه نمایش سیاه می‌شود. بنابراین و به طور کلی مجبور نیستید آن را به سمت گوش خود ببرید.

یک محافظ صفحه نمایش که به صورت اشتباهی در جای خودش قرار داده شده است نیز می‌تواند باعث این مشکل شود. تلفن شما فکر می‌کند که نزدیک گوش شما قرار دارد و شروع به پخش صدا از طریق گوشی می‌کند. در این شرایط ممکن است تصور کنید مشکلی در گوشی شما وجود دارد، اما این طور نیست. بنابراین، یا محافظ صفحه را بردارید یا آن را با محافظ صفحه دیگری که کمی دورتر از سنسور قرار می‌گیرد جایگزین کنید.


5- افزایش صدا

هر چقدر هم که مبالغه به نظر برسد، اما در اغلب موارد ما سطوح صدا را از دست می‌دهیم. اگر از طریق بلندگو به نت‌های صوتی گوش می‌دهید، صدا را زیاد کنید. هنگامی که از گوشی برای گوش دادن به آنها استفاده می‌کنید، باید دوباره صدا را افزایش دهید زیرا با صدای بلندگو متفاوت است.


6- بخش ذخیره سازی را بررسی کنید

اگر با خطای، متاسفم، نمی‌توان این صدا را در حال حاضر بارگیری کرد، لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید، (Sorry, cannot load this audio right now. Please try again later) مواجه شدید باید بدانید که در حین دانلود یک پیام صوتی، نیاز به یک فضای ذخیره‌سازی در گوشی خودتان هستید. گاهی اوقات، فضای ذخیره‌سازی پر است و به همین دلیل است که WhatsApp نمی‌تواند پیام های صوتی را دانلود کند.


7- پاک کردن کش گوشی (فقط در اندروید)

در اندروید، می‌توانید کش مورد استفاده برای برنامه واتساپ را پاک کنید. این کار با پاک کردن داده‌ها یا فضای ذخیره‌سازی متفاوت است، زیرا داده های WhatsApp شما حذف نمی‌شود.

در ادامه مراحل انجام این کار بیان شده است:

به بخش تنظیمات (Settings) در گوشی اندروید خودتان بروید. سپس به قسمت برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps and notifications) بروید.

برنامه WhatsApp را جستجو کنید و روی آن ضربه بزنید.

در این مرحله روی گزینه ذخیره‌سازی (Storage & Cache) ضربه بزنید. سپس بر روی گزینه پاک کردن حافظه پنهان (Clear cache) ضربه بزنید. 

رفع مشکل کار نکردن پیام های صوتی در واتساپ 7

در انتهای کار هم گوشی خودتان را راه‌اندازی مجدد کنید.


8- واتس اپ را به روز کنید

گاهی اوقات، به دلیل وجود اشکال در زیر ساخت‌های بتای واتس‌اپ با مشکل پیام‌های صوتی مواجه می‌شوید (با فرض اینکه بخشی از برنامه آزمایش، برنامه بتا هستید) بنابراین سعی کنید گوشی اندروید و آیفون خود را از فروشگاه‌های برنامه موجود در گوشی خودتان به روز کنید.


9-برنامه واتساپ را حذف کنید

در نهایت، اگر تمامی موارد بالا را انجام دادید و مشکل بر طرف نشد. اپلیکیشن WhatsApp را از تلفن خود حذف نصب (Uninstall) کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نحوه استفاده از استیکر های تلگرام در واتساپ اندروید

چگونه پیام های صوتی واتساپ را به MP3 تبدیل کنیم

نحوه نصب برنامه واتساپ بر روی گوشی و کامپیوتر
دیدگاهتان را بنویسید