بازیابی پیام های پاک شده واتساپ

ما در این مقاله نحوه بازیابی پیام های پاک شده اپلیکیشن واتساپ را در گوشی‌های آیفون یا اندروید به شما آموزش می دهیم. سپس به شما آموزش خواهیم داد که چگونه یک برنامه پشتیبان گیری پیشرفته برایWhatsApp تنظیم کنید تا مطمئن شوید که دیگر هیچ یک از پیام های WhatsApp خود را از دست ندهید.


نحوه پشتیبان‌گیری از چت  WhatsApp

جهت بازیابی پیام های پاک شده واتساپ ، باید حالت پشتیبان‌گیری چت را در تنظیمات برنامه فعال کرده باشید. جهت دسترسی به این بخش، روی تب تنظیمات در نوار پایین برنامه آیفون ضربه بزنید یا در گوشی اندروید، منوی سه نقطه را در بالا سمت راست باز کنید و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

از آنجا به بخش گفتگوها (Chats) و سپس پشتیان‌گیری چت (Chat backup) بروید. این بخش در گوشی آیفون (iOS) پشتیبان‌گیری خودکار و در گوشی اندروید پشتیبان‌گیری در گوگل درایو (Google Drive) را به شما ارائه می دهد. همچنین چندین حالت پشتیبان‌گیری را ارائه می دهد که عبارتند از: 

 • روزانه (Daily)
 • هفتگی (Weekly)
 • ماهانه (Monthly)
 • خاموش (Off)
بازیابی پیام های پاک شده واتساپ 1

در اندروید، واتس‌اپ هر شب یک نسخه پشتیبان در گوشی شما ایجاد می‌کند، اما اگر گوشی خود را گم کنید، این حالت به شما کمکی نمی‌کند. به همین دلیل است که پشتیبان گیری ابری یک امر ضروری است.

یادتان باشد که واتس‌اپ فایل‌های پشتیبان قدیمی‌تر را با ایجاد فایل‌های جدید حذف می‌کند. برنامه آیفون تنها آخرین فایل پشتیبان را نگه می‌دارد، در حالی که نسخه اندروید فایل‌های پشتیبان تا حداکثر هفت روز گذشته را نگه می‌دارد. هنگام انتخاب حالت پشتیبان مناسب برای نیازهای خود، این موضوع را در نظر داشته باشید.

با انتخاب حالت پشتیبان‌گیری خودکار روزانه، می‌توانید پیام‌های واتس‌اپ را به‌سرعت پس از حذف آن‌ها بازیابی کنید. از سوی دیگر، پشتیبان‌گیری خودکار هفتگی به شما این امکان را می‌دهد که برای بازیابی پیام های پاک شده واتساپ البته به قیمت از دست دادن پیام‌های چت اخیر، بیشتر به گذشته برگردید.


نحوه بازیابی پیام های آرشیو شده در واتساپ

قبل از اینکه به نحوه بازیابی پیام های پاک شده واتساپ نگاه کنیم، این احتمال وجود دارد که چت مورد را بایگانی کرده باشید، نه اینکه آن را حذف کرده باشید. اما تفاوت این دو حالت در چیست؟

بایگانی کردن چت را از لیست شما حذف می کند و به شما امکان می دهد مکالماتی را که در حال حاضر با آنها تمام کرده اید پنهان کنید. شما می ‌توانید هر زمان که بخواهید یک چت را بایگانی کنید تا دوباره به آن دسترسی داشته باشید و بایگانی کردن چیزی را در گپ حذف نمی‌کند. برعکس، حذف یک چت محتویات آن را پاک می کند، بنابراین دیگر برای شما قابل دسترسی نیست.

در گوشی iPhone، هنگامی که یک چت را بایگانی می‌کنید، می‌توانید بلافاصله با تکان دادن دستگاه خود و انتخاب گزینه لغو برای بازیابی چت بایگانی شده، آرشیو را معکوس کنید. اما حتی اگر این کار را نکردید، بازیابی چت های آرشیو شده واتساپ بعداً آسان است.


حذف آرشیو چت واتساپ در آیفون:

 1. در لیست چت به بالا بروید تا گزینه چت های بایگانی شده ظاهر شود.
 2. روی آن ضربه بزنید، سپس روی چتی که می‌خواهید بازیابی کنید، انگشت خود را از راست به چپ بکشید.
 3. بعد از ظاهر شدن دکمه لغو بایگانی (Unarchive) آن را انتخاب کنید.
بازیابی پیام های پاک شده واتساپ 2


حذف آرشیو چت واتساپ در اندروید:

 1. به پایین لیست چت بروید و روی چت های آرشیو شده (X) ضربه بزنید.
 2. چتی را که می خواهید بازیابی کنید فشار دهید و نگه دارید.
 3. روی نماد لغو بایگانی (Unarchive) در بالا سمت راست ضربه بزنید، که شبیه یک کادر با فلش رو به بالا است.


نحوه بازیابی پیام های پاک شده واتساپ

برای این کار شما می توانید نسخه پشتیبان WhatsApp خود را با حذف نصب (Unistall) کردن و نصب مجدد واتس اپ در دستگاه خود بازیابی کنید.

هنگامی که برنامه واتساپ را دوباره نصب می کنید، از شما خواسته می شود که تاریخچه پیام خود را از فایل پشتیبان گیری شده  بازیابی کنید. روی گزینه بازیابی (Restore) ضربه بزنید و همه چیز را از آخرین نسخه فایل پشتیبان بازیابی کنید. وقتی از شما خواسته شد حتما این کار را انجام دهید، زیرا بعداً نمی‌توانید فایل پشتیبان را بازیابی کنید.

نکته بسیار مهم: این روش بازیابی پیام های پاک شده واتساپ تا زمانی که یک نسخه پشتیبان داشته باشید هم در اندروید و هم در آیفون کار می کند. به خاطر داشته باشید که فقط می‌توانید پیام‌های پشتیبان‌گیری شده از طریق حالت پشتیبان‌گیری خودکار انتخابی خود بازیابی کنید.

به عنوان مثال، اگر برنامه را طوری تنظیم کرده باشید که روزانه از پیام های شما پشتیبان تهیه کند، می توانید قبل از پشتیبان گیری روزانه بعدی، هر چت حذف شده را بازیابی کنید. اما اگر از زمانی که شما پیام‌های خاصی را حذف کرده‌اید، برنامه یک نسخه پشتیبان جدید تهیه کرده باشد، برای همیشه از بین می‌روند.


نحوه بازیابی چت های قدیمی پاک شده در واتس اپ

بازگرداندن پیام های حذف شده پس از اجرای نسخه پشتیبان جدید WhatsApp کمی دشوارتر است. موفقیت شما به حالت پشتیبان گیری خودکار انتخابی شما بستگی دارد.

توجه داشته باشید که استراتژی زیر فقط در دستگاه‌های اندرویدی کار می‌کند، زیرا سیستم‌عامل اندروید به شما امکان می‌دهد به فایل‌های پشتیبان موجود در گوشی خودتان دسترسی داشته باشید. اگر از آیفون استفاده می‌کنید، تنها روش دیگر شما این است که یک نسخه پشتیبان از آیفون را که قبل از حذف چت‌های WhatsApp ایجاد کرده‌اید، بازیابی کنید. برنامه هایی وجود دارند که ادعا می کنند به شما کمک می کنند تا چت‌های واتس اپ را بازیابی کنید، اما پولی و گران هستند و هیچ تضمینی ارائه نمی دهند.

قبل از اینکه به روند کلی کار بپردازیم، در اینجا یک مرور کلی از نحوه بازیابی چت های قدیمی واتساپ در اندروید آورده شده است:

 1. یک برنامه کاوشگر فایل را در دستگاه خود باز کنید.
 2. به آدرسDatabases/ WhatsApp  بروید.
 3. نام فایل msgstore.db.crypt12 را به msgstore-latest.db.crypt12 تغییر دهید.
 4. نام فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به msgstore.db.crypt12 تغییر دهید.
 5. واتس اپ را حذف کنید
 6. اگر حالت پشتیبان‌گیری Google Drive فعال است،Google Drive  را باز کنید، منوی سمت چپ را بیرون بکشید، روی گزینه Backups ضربه بزنید و فایل پشتیبان WhatsApp را حذف کنید.
 7. واتس اپ را دوباره نصب کنید.
 8. وقتی از شما خواسته شد، از فایل پشتیبان بازیابی استفاده کنید.


نحوه بازیابی پیام های قدیمی پاک شده واتساپ در اندروید

همانطور که قبلا ذکر شد، واتساپ در گوشی اندروید برای چندین روز فایل های پشتیبان چت را حفظ می کند. یکی از آنها، آخرین نسخه پشتیبان چت است. بقیه فایل‌ها، بسته به حالت پشتیبان‌گیری خودکار شما، ممکن است برای یک روز یا چند روز گذشته باشند. علاوه بر پشتیبان‌گیری ابری Google Drive، برنامه واتساپ این نسخه‌های پشتیبان را در حافظه گوشی دستگاه شما ذخیره می‌کند.

جهت بازیابی پیام های پاک شده در واتساپ مراحل زیر را دنبال کنید:

1 – برنامه کاوشگر فایل دستگاه خود را باز کنید (برنامه Files by Google گزینه مناسبی است)، و سپس به مسیر Databases/WhatsApp بروید. بسته به دستگاه شما، پوشه WhatsApp ممکن است در حافظه داخلی گوشی (storage) یا کارت حافظه جانبی (sdcard) قرار داشته باشد.

2 – در پوشه مورد نظر، فایل‌های پشتیبان چت مختلف را خواهید یافت. آخرین مورد msgstore.db.crypt12 نام دارد، در حالی که بقیه فایل ها نامی شبیه msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 دارند. همانطور که انتظار دارید،YYYY-MM-DD به ترتیب نشان دهنده سال، ماه و تاریخ ایجاد فایل است.

برای بازیابی پیام های WhatsApp پاک شده در فاصله زمانی بین دو نسخه پشتیبان، به سادگی موارد زیر را انجام دهید:

3 – نام فایل msgstore.db.crypt12 را به msgstore-latest.db.crypt12 تغییر دهید. این کار نام آخرین فایل پشتیبان را تغییر می‌دهد، زیرا می‌خواهید به یک نسخه پشتیبان قدیمی‌تر نام آن را بدهید تا آن را بازیابی کنید.

4 – سپس نام فایلmsgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را که می خواهید بازیابی کنید به msgstore.db.crypt12 تغییر دهید.

بازیابی پیام های پاک شده واتساپ 3

5 – پس از این کار، برنامه واتس اپ را حذف کنید. اگر حالت پشتیبان‌گیری ابری Google Drive را فعال کرده‌اید، برنامه Google Drive را باز کنید، منوی سمت چپ را بیرون بکشید و گزینه پشتیبان‌گیری (Backups) را انتخاب کنید. یک فایل پشتیبان واتساپ با شماره تلفن خود در آن مشاهده خواهید کرد. روی منوی سه نقطه سمت راست آن ضربه بزنید و برای پاک کردن آن، گزینهDelete backup را انتخاب کنید.

6 – انجام این کار باعث می‌شود برنامه WhatsApp از فایل پشتیبان موجود در Google Drive به جای فایل موجود در گوشی که می‌خواهید بازیابی کنید، استفاده نکند.

بازیابی پیام های پاک شده واتساپ 4

اکنون واتساپ را از پلی استور مجددا نصب کنید. در طول فرآیند راه‌اندازی، از شما خواسته می‌شود که فایل پشتیبان را که اخیراً بهینه‌سازی کرده‌اید بازیابی کنید. به جای آخرین فایل پشتیبان، به‌عنوان X روز قدیمی نشان داده می‌شود. بازیابی از این فایل را تایید کنید.

این تنها کاری است که باید انجام دهید تا پیام‌های حذف شده WhatsApp را از نسخه‌های پشتیبان قدیمی‌تر بازیابی کنید. هنگامی که آن پیام ها را بازیابی کردید، به راحتی شروع به استفاده از WhatsApp به طور معمول کنید.


نحوه خارج کردن پیام های بازیابی شده واتساپ و بازگشت به آخرین نسخه پشتیبان

وقتی موارد بالا را انجام می دهید، پیام‌های ایجاد شده از زمان پشتیبان‌گیری که بازیابی کرده‌اید را از دست خواهید داد. اگر این فرآیند را فقط برای بازیابی چند پیام حذف شده انجام داده اید و نمی خواهید پیام های اخیر را از دست بدهید، می توانید پیام های چت بازیابی شده را خارج (Export) کنید و سپس واتس اپ را به آخرین نسخه پشتیبان بازیابی کنید. شما باید دوباره کل فرآیند را طی کنید، اما دشوار نیست.

برای خارج کردن پیام‌ها، چت حاوی پیام‌هایی را که می‌خواهید ذخیره کنید را باز کنید. روی دکمه منوی سه نقطه در بالا سمت راست و سپس بر روی گزینه بیشتر (More) و بعد خارج کردن چت (Export chat) ضربه بزنید. اگر چت مورد نظر دارای رسانه (تصاویر، فیلم ها و سایر فایل ها) باشد، گزینه ای برای خارج کردن بدون رسانه (attach Media) یا گنجاندن رسانه (Without Media) خواهید دید.

انتخاب حالت رسانه، تمام تصاویر اخیر را به عنوان پیوست به فایل خروجی اضافه می کند، که بدیهی است اندازه فایل خروجی را افزایش می دهد. شما می توانید تا 000/10 پیام را با رسانه یا 000/40 پیام را بدون رسانه خروجی بگیرید.

پس از انتخاب خود، برنامه ای را در گوشی خود انتخاب کنید تا فایل متنی (و پیوست ها، در صورت وجود) حاوی پیام های شما را به اشتراک بگذارد. شما می ‌توانید این فایل را برای خودتان ایمیل کنید، آن را به فضای ذخیره‌سازی ابری اضافه کنید یا موارد مشابه. این کار را برای هر چت دیگری با پیام هایی که می خواهید ذخیره کنید تکرار کنید.

بازیابی پیام های پاک شده واتساپ 5

پس از اتمام خارج کردن چت ها، مراحل موجود در بخش بالا را دوباره دنبال کنید. هنگامی که به تغییر نام فایل های پشتیبان می رسید، روند را معکوس کنید:

با استفاده از تاریخ امروز،msgstore.db.crypt12  موجود (که حاوی پیام‌هایی است که بازیابی کرده‌اید) را به msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 تغییر دهید. در صورتی که از قبل فایلی با تاریخ امروز وجود داشته باشد، به جای آن از DD.2 استفاده کنید.

سپس، نام msgstore-latest.db.crypt12 (آخرین نسخه پشتیبان ایجاد شده در زمان شروع کار با نرم افزار) را به msgstore.db.crypt12 تغییر دهید.

اپلیکیشن WhatsApp را حذف نصب کنید، در صورت نیاز، نسخه پشتیبان Google Drive خود را دوباره حذف کنید و برنامه را دوباره نصب کنید. پس از بازیابی واتساپ از فایل پشتیبان، آخرین چت های شما دوباره ظاهر می شوند. پیام‌هایی که خارج کرده‌اید در واتس‌اپ ظاهر نمی‌شوند، اما حداقل می‌توانید هر زمان که نیاز داشته باشید آنها را در فایل متنی مشاهده کنید.


یک استراتژی پیشرفته پشتیبان گیری واتساپ برای اندروید

از آنجایی که می توانید به راحتی فایل های پشتیبان چت واتس اپ را در اندروید مشاهده و ویرایش کنید، در صورت تمایل می توانید آنها را دستکاری کنید. تغییر نام آنها به شما این امکان را می دهد که هر تعداد فایل پشتیبان را که می خواهید نگه دارید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک نسخه پشتیبان در قالب msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به چیز دیگری مانند oct11.db.crypt12 یا 2021-June-Backup تغییر نام دهید. از آنجایی که این فایل از قرارداد نامگذاری واتس اپ استفاده نمی کند، اکنون از بازنویسی واتس اپ محافظت می شود.

در نظر بگیرید که فایل پشتیبان خود را با این روش هر ماه یا بیشتر ایجاد کنید. به این ترتیب، اگر مجبور به بازیابی از یک نسخه پشتیبان قدیمی تر باشید، پیام های زیادی را از دست نخواهید داد. برای ایمنی بیشتر، باید این فایل‌های پشتیبان را در فضای ذخیره‌سازی ابری یا کامپیوترتان کپی کنید تا در صورت از کار افتادن گوشی، در دسترس باشند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

سه روش برای پشتیبان گیری خودکار از واتساپ

چگونه بفهمیم چه کسی پروفایل و وضعیت واتساپ من را دیده است

افزایش کیفیت تماس صوتی و تصویری در واتساپ
دیدگاهتان را بنویسید