نحوه پاک کردن CMOS کامپیوتر برای باز نشانی (ریست) تنظیمات بایوس

کامپیوتر شما تنظیمات سطح پایین مانند زمان سیستم و تنظیمات سخت‌افزار را در حافظه CMOS خود ذخیره می‌کند. این تنظیمات در منوی تنظیمات BIOS پیکربندی می‌شوند. اگر با مشکل سازگاری سختت افزاری یا مشکل دیگری روبرو هستید، ممکن است بخواهید CMOS را پاک کنید.

پاک کردن این حافظه تنظیمات BIOS شما را به حالت پیش فرض کارخانه باز می‌گرداند. در بیشتر موارد می‌توانید محتویات این حافظه را از داخل منوی BIOS پاک کنید. در بعضی موارد، ممکن است مجبور شوید کیس کامپیوتر خود را باز کنید.


از منوی BIOS استفاده کنید

ساده‌ترین راه برای پاک کردن CMOS از منوی تنظیمات BIOS کامپیوتر است. برای دسترسی به منوی تنظیمات، کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی کنید. سپس کلیدی را که روی صفحه شما ظاهر می‌شود (اغلب Delete  یاF2 ) فشار دهید تا به منوی تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

اگر كلیدی را در صفحه نمایش خود مشاهده نمی‌كنید، به دفترچه راهنمای کامپیوتر خود مراجعه کنید. کامپیوتر‌های مختلف از کلیدهای مختلفی استفاده می‌کنند. اگر خودتان کامپیوتر را سرهم کرده‌اید، به دفترچه مادربرد خود مراجعه کنید.

نشان دهنده کلیدهای F11 و F2 و DEL هنگام بالا آمدن ویندوز

در BIOS به دنبال گزینه ریست (Reset) بگردید. ممکن است تنظیم مجدد به صورت، بارگذاری پیش فرض‌های کارخانه، پاک کردن تنظیمات BIOS، پیش فرض‌های تنظیم یا موارد مشابه نامگذاری شود.

آن را با کلیدهای جهت دار خود انتخاب کنید،Enter  را فشار دهید و عملیات را تأیید کنید.BIOS شما اکنون از تنظیمات پیش فرض خود استفاده می‌کند. اگر در گذشته تنظیمات BIOS را تغییر داده باشید، باید آنها را دوباره تغییر دهید.

نشان دهنده بخش Save & Exit در بایوس


از جامپرCLEAR CMOS  مادربرد استفاده کنید

بسیاری از مادربردها دارای یک جامپر هستند که در صورت عدم دسترسی به BIOS شما می‌توانید تنظیمات CMOS را پاک کند. این امر به ویژه اگر رمز عبور BIOS را فراموش کرده باشید بسیار مفید است.

محل دقیق جامپر را می‌توان در کتابچه راهنمای مادربرد (یا کامپیوتر) پیدا کنید. اگر می‌خواهید از جامپر مادربرد استفاده کنید باید برای راهنمایی دقیق‌تر از دفترچه راهنما استفاده کنید.

با این حال، روند اساسی در همه کامپیوترها تقریباً مشابه است. برای اطمینان از اینکه سیستم شما برق ندارد، سوئیچ برق کامپیوتر را خاموش کنید. کیس کامپیوتر را باز کرده و جامپری را که با عناوین مختلفی همچونCLEAR CMOS ،CLEAR ،CLR CMOS ،PASSWORD  یا CLR PWD شناخته می‌شود را پیدا کنید. این جامپر اغلب در نزدیکی باتری CMOS قرار دارد. مطمئن شوید که قبل از لمس مادربرد موارد احتیاطی را جهت جلوگیری از آسیب رساندن به مادربرد در اثر برق ساکن انجام داده‌اید. جامپر را در موقعیت پاک‌ کردن (CLEAR) تنظیم کنید. سپس کامپیوتر خود را روشن کنید، دوباره آن را خاموش کنید. مجددا جامپر را در موقعیت اصلی قرار دهید. در اینجا کار شما تمام شده است.


باتری CMOS کامپیوتر را دوباره بررسی کنید

اگر مادربرد شما جامپر CLEAR CMOS ندارد، اغلب می‌توانید با برداشتن باتری CMOS و تعویض آن، تنظیمات CMOS را پاک کنید. باتری CMOS انرژی مورد استفاده برای ذخیره تنظیمات BIOS  را تأمین می‌کند. بنابراین با در آوردن باتری منبع تغذیه از بین می‌رود و تنظیمات پاک می‌شود.

نکته مهم: همه مادربردها باتری CMOS قابل جابجایی ندارند. در نتیجه اگر باتری در نمی‌آید، آن را به حال خود رها کنید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر خاموش است. باتری گرد، مسطح و نقره‌ای را روی مادربرد پیدا کرده و با دقت آن را بردارید. قبل از جاگذاری مجدد باتری، پنج دقیقه صبر کنید.

نشان دهنده مکان باتری مادربرد لپ‌تاپ و مادربرد کامپیوتر رومیزی

پاک‌کردن CMOS همیشه باید همراه با یک دلیل خوب باشد. مانند عیب‌یابی مشکل کامپیوتر یا پاک کردن رمز فراموش شده. اگر همه چیز درBIOS  به درستی کار می‌کند دلیلی برای پاک کردن CMOS  وجود ندارد.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نحوه نمایش پرونده‌ها و پوشه‌های پنهان در ویندوز 7، 8 و 10

زمان‌بندی حافظه چیست و چرا مهم است؟

چگونه درایورهای گرافیک خود را برای حداکثر کردن عملکرد بازی به روز کنیم
دیدگاهتان را بنویسید