نحوه دریافت اطلاعات دقیق در مورد کامپیوتر شخصی

گاهی اوقات باید اطلاعات مربوط به کامپیوتر شخصی خود را پیدا کنید. مواردی مانند نوع سخت افزار مورد استفاده، نسخه BIOS یا UEFI یا حتی جزئیات مربوط به محیط نرم افزار. در ادامه نگاهی به چند ابزار ویندوز می‌اندازیم که می‌تواند جزئیات مختلفی از اطلاعات سیستم شما را ارائه دهد.


برای بررسی اطلاعات پایه از برنامه تنظیمات استفاده کنید

اگر فقط به یک نمای کلی از سیستم خود نیاز دارید. شما می‌توانید آن نما را در برنامه تنظیمات خود در ویندوز 8 یا 10 پیدا کنید. کلیدهای ترکیبی Windows + I را بزنید تا برنامه تنظیمات باز شود و سپس روی نماد  System  کلیک کنید.

در صفحه سیستم (System)، به زبانه درباره (About) در سمت چپ بروید.

در سمت راست، دو بخش مرتبط را پیدا خواهید کرد. بخش مشخصات دستگاه (Device Specifications) که اطلاعات اساسی در مورد سخت‌افزار شما، از جمله پردازنده، مقدار حافظه (RAM)، شناسه دستگاه و محصول و نوع سیستم (32 بیتی یا 64 بیتی) را که استفاده می‌کنید نشان می‌دهد.

نشان دهنده مشخصات دستگاه است

بخش مشخصات ویندوز (Windows Specifications) ویرایش، نسخه و تاریخ ساخت ویندوز در حال اجرا را نشان می‌دهد.

نشان دهنده مشخصات ویندوز است.


از برنامه اطلاعات سیستم برای مشاهده جزئیات سخت افزارها و نرم افزارها استفاده کنید

برنامه اطلاعات سیستم (System Information) از ویندوز XP در ویندوز گنجانده شده است. این برنامه اطلاعات بسیار دقیق‌تری از اطلاعات سیستم را فراهم می‌کند. اما شما فقط با استفاده از برنامه تنظیمات می‌توانید آن اطلاعات را دریافت کنید.

برای باز کردن برنامه اطلاعات سیستم، کلیدهای ترکیبیWindows + R  را بزنید. سپس عبارت msinfo32 را در قسمت Open تایپ کنید و سپس Enter را بزنید.

تصویر پنجره Run و تایپ دستور msinfo32 در آن

صفحه خلاصه سیستم (System Summary) که باز می‌شود، اطلاعات بسیار بیشتری از آنچه در برنامه تنظیمات مشاهده کرده‌اید را ارائه می‌دهد. می‌توانید جزئیات مربوط به نسخه ویندوز و سازنده کامپیوتر شخصی خود را به همراه جزئیات سخت‌افزاری مانند نسخه BIOS، مدل مادربرد، حافظه نصب شده و موارد دیگر را مشاهده کنید.

نشان دهنده پنجره اطلاعات سیستم است.

بر روی علامت بعلاوه در سمت راست کلیک کنید. با این کار شما به جزئیات بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد. بسیاری از این اطلاعات، مانند مواردی که در بخش منابع سخت‌افزار مشاهده می‌کنید کاملاً محرمانه هستند. با جستجوی بیشتر به اطلاعات بسیار مهمی دسترسی پیدا خواهید کرد.

نشانه دهنده بخش خلاصه اطلاعات سیستم است.

برای مثال، روی بخش صفحه نمایش (Display) کلیک کنید. در این صورت می‌توانید تاریخ ساخت و مدل کارت گرافیک، نسخه درایور و وضوح فعلی صفحه نمایش خود را مشاهده کنید.

نشانه دهنده بخش Display در پنجره اطلاعات سیستم است.

در مورد برنامه System Information یک ویژگی عالی دیگر نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنید. می‌توانید یک گزارش دقیق از سیستم به عنوان پرونده متنی تهیه کنید. اگر می‌خواهید جزئیات مربوط به سیستم خود را برای شخص دیگری ارسال کنید، یا اگر می‌خواهید در صورت نیاز به عیب‌یابی یک کامپیوتر شخصی که خودتان نمی‌توانید آن را راه‌اندازی کنید و از شخص دیگری کمک بگیرید و نیاز داشته باشید که یک کپی از اطلاعات سیستم را داشته باشید، قابلیت تهیه گزارش از اطلاعات سیستم می‌تواند مفید باشد.

ابتدا اطلاعاتی را که می‌خواهید از آنها گزارش تهیه کنید انتخاب کنید. اگر بخش خلاصه سیستم را انتخاب کنید، فایل تهیه شده شامل تمام جزئیات موجود در تمام بخش‌های موجود در برنامه اطلاعات سیستم است. همچنین می‌توانید یک بخش خاصی را انتخاب کنید تا فقط جزئیات آن بخش را در فایل متنی داشته باشید.

در مرحله بعد، منوی File را باز کرده و روی دستور Export کلیک کنید.

زدن گزینه Export از منوی فایل پنجره اطلاعات سیستم

فایل متنی را که ایجاد می‌کنید نام‌گذاری کنید، مکانی را انتخاب کنید و سپس روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

پنجره Export پنجره اطلاعات سیستم

بعد از این هر وقت دوست داشتید می‌توانید آن فایل متنی را باز کنید تا تمام جزئیات مربوط به سیستم خود را ببینید.

خارج کردن اطلاعات سیستم در یک فایل txt


برای داشتن جزئیات بهتر و متمرکز از سخت افزار از نرم‌افزارSpeccy  استفاده کنید

برنامه System Information جزئیات مفیدی درباره سخت‌افزار و محیط نرم‌افزار شما ارائه می‌دهد. اما اگر بخواهید از برنامه دیگری استفاده كنید، ما نرم‌افزار Speccy را به عنوان گزینه بهتر برای بیشتر افراد توصیه می‌كنیم. نسخه رایگان این نرم‌افزار بسیار خوب کار می‌کند.

نرم‌افزارSpeccy  یک رابط تمیزتر و بهتر از برنامه اطلاعات سیستم (System Information) فراهم می‌کند. این نرم‌افزا فقط بر مشخصات سخت‌افزاری سیستم شما متمرکز است و مشخصات اضافی را ارائه نمی‌دهد. حتی صفحه خلاصه را هم در نرم‌افزار Speccy نیز مشاهده می‌کنید که شامل نمایشگرهای دما برای اجزای مختلف است. همچنین یک سری جزئیات اضافی مانند شماره مدل مادربرد را ارائه می‌دهد. صفحه خلاصه همچنین شامل اطلاعات دقیقی در مورد کارت گرافیک و جزئیات ذخیره‌سازی است.

تصویری از نرم‌افزار Speccy

البته، با کلیک بر روی هر یک از دسته‌های سخت‌افزاری خاص در سمت چپ، می‌توانید اطلاعات بسیار جزئی‌تری را مشاهده کنید. با کلیک بر روی دسته حافظه (RAM)، جزئیات بیشتری در مورد حافظه نصب شده، از جمله تعداد کل اسلات‌های حافظه و تعداد اسلات‌های مورد استفاده در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید جزئیات مربوط به حافظه خود را، از جمله نوع حافظه استفاده شده، کانال‌ها و جزئیات تأخیر و غیره را مشاهده کنید.

تصویر بخش حافظه جانبی در نرم‌افزار Speccy

با انتخاب گزینه مادربرد، می‌توانید جزئیات مربوط به سازنده مادربرد، شماره مدل، چیپ‌ست مورد استفاده، جزئیات ولتاژ و دما برای اجزای مختلف و حتی نوع اسلات PCI مادربرد را ببینید و اینکه کدام یک از اسلات‌ها در حال استفاده شدن هستند و کدام یک آزاد هستند.

تصویر بخش مادربرد در نرم‌افزار Speccy


وقتی نمی‌توانید به طور معمول در ویندوز بوت شوید از خط فرمان استفاده کنید

ویندوز همچنین برای مشاهده مقدار کمی از اطلاعات سیستم در خط فرمان (Command Line)، دستوری را ارائه داده است. اگرچه به اندازه برنامه اطلاعات سیستم شامل جزئیات نمی‌شود و مسلماً استفاده از آن کمی سخت‌تر است. در صورتی که فقط بتوانید کامپیوتر شخصی خود را در یک پنجره خط فرمان بوت کنید، این دستور مفید است.

دستور systeminfo را تایپ کنید و سپس Enter را بزنید.

شما در مورد سال ساخت و نسخه سیستم عامل، پردازنده، نسخهBIOS ، درایو بوت، حافظه و جزئیات شبکه تعدادی اطلاعات مفید دریافت خواهید کرد.

مشاهده اطلاعات سیستم در بخش DOS با دستور systeminfo

البته، شما می‌توانید سایر ابزارهای دیگر را نیز پیدا کنید که حتی بیشتر (که هدفمندتر و بهتر) اطلاعات را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال،HWMonitor  ابزاری عالی برای نظارت بر جنبه‌های مختلف سیستم شما مانند دما و ولتاژ CPU و GPU است. مجموعه Sysinternals از مارک روسینوویچ (Russinovich) (متعلق به مایکروسافت) مجموعه‌ای متشکل از بیش از 60 ابزار مجزا است که می‌تواند اطلاعات حیرت انگیزی را در اختیار شما قرار دهد.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

کلید میانبر مخفی ویندوز جهت راه‌اندازی مجدد درایور کارت گرافیک

تفاوت MHz و MT/s در چیست؟

حافظه پنهان پردازنده چگونه کار می‌کند و انواع آن (L1، L2 و L3) چیست؟
دیدگاهتان را بنویسید