نحوه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

اگر اغلب از اینستاگرام استفاده می‌کنید، ممکن است مشاهده کرده باشید که بسته داده شما سریع‌تر از حد معمول تمام می‌شود. این موضوع به این دلیل است که اینستاگرام حجم زیادی از داده‌های تلفن همراه را مصرف می‌کند، به خصوص اگر پست‌ها و یا ویدیوهای IGTV زیادی تماشا کنید. خوشبختانه، این امکان وجود دارد که مصرف داده اینستاگرام را بدون نیاز به کاهش زمان استفاده از این پلتفرم کاهش دهید. در این مقاله ما چند روش جهت کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام و ذخیره داده‌های تلفن را آموزش داده‌ایم.


کاهش دادن مصرف اینترنت اینستاگرام

اینستاگرام پر از عکس‌ها، ویدیوهای IGTV است. به همین دلیل است که گذراندن وقت در اینستاگرام تقریباً از هر برنامه رسانه اجتماعی دیگری در گوشی شما، داده بیشتری را مصرف می‌کند. با این حال، ما راه‌های مفیدی جهت ذخیره داده‌های تلفن همراه یا به بیان دیگر کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را در ادامه به تفصیل شرح داده‌ایم.


1- فعال کردن حالت ذخیره کننده داده (Data Saver) در اینستاگرام (اندروید و آی‌او‌اس)

اینستاگرام دارای یک ذخیره‌کننده داده داخلی است که می‌تواند در مواقعی که دیتای شما کم است از آن استفاده کنید. وقتی این گزینه فعال باشد، بارگذاری ویدیوها را از قبل متوقف می‌کند و در نهایت مصرف داده را کاهش می‌دهد. با این حال، ویدیوهای موجود در فید شما ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا پخش شوند.

برای فعال کردن حالت ذخیره کننده داده (Data Saver) در اینستاگرام مراحل زیر را انجام بدهید:

1- اینستاگرام را باز کنید و به پروفایل خود بروید.

2- در اینجا، روی منوی سه خط افقی ضربه بزنید و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

3- در بخش تنظیمات بر روی گزینه حساب (Account) کلیک کنید.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام - 1

4- در مرحله بعد گزینه استفاده از داده‎های تلفن همراه (Cellular Data Use) را انتخاب کنید.  

5- در انتها هم کلید گزینه ذخیره داده (Data Saver) را فعال کنید.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام - 2


2- غیرفعال کردن رسانه با وضوح بالا (فقط اندروید) جهت کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

در همان بخش ذخیره‌کننده داده، اینستاگرام همچنین گزینه‌ای برای غیرفعال کردن رسانه‌های با وضوح بالا را ارائه می‌دهد. همانطور که از نامش مشخص است، کیفیت رسانه روی پلت فرم را کاهش می‌دهد تا مصرف داده را کاهش دهد.

ممکن است تصاویر و ویدیوها مثل قبل واضح به نظر نرسد، اما مطمئناً بخش زیادی از داده تلفن همراه را ذخیره خواهید کرد و همه چیز سریع‌تر از حد معمول بارگذاری می‌شود. این گزینه در حال حاضر فقط برای کاربران اندروید در دسترس است.

برای غیرفعال کردن حالت رسانه با وضوح بالا در اینستاگرام مراحل زیر را انجام دهید:

  1. اینستاگرام را باز کنید و به پروفایل خود بروید.
  2. سپس بر روی منوی سه خط افقی کلیک کرده و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.
  3. روی گزینه حساب (Account) کلیک کنید و بعد گزینه استفاده از داده‎های تلفن همراه (Cellular Data Use) را انتخاب کنید.
  4. در مرحله بعد روی گزینه رسانه با وضوح بالا (High-Resolution Media) کلیک کنید و کلید فقط وای‌فای (WiFi Only) را روشن کنید.
کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام - 3


3-  استفاده از اینستاگرام سبک (Instagram Lite) (فقط اندروید)

اینستاگرام نیز مانند فیس‌بوک، نسخه سبک‌تری از اپلیکیشن خود به نام Instagram Lite را ارائه کرده است. این برنامه برخی از ویژگی‌های برنامه اصلی را ندارد، اما سریع‌تر بارگیری می‌شود و داده‌های تلفن همراه کمتری مصرف می‌کند. بنابراین، اگر اتصال اینترنت یا بسته داده محدودی دارید، از برنامه Instagram Lite استفاده کنید.

این برنامه تمام ویژگی‌های اولیه، از جمله استوری‌ها، بخش پیام‌های مستقیم (DM)، تب کاوش را دارد. اما دیگر خبری از انیمیشن‌ها، فیلترهای واقعیت افزوده و ویژگی لایو اینستاگرام نیست.


4- حالت ذخیره داده سیستم را فعال کنید

هر دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس حالت‌های داخلی ذخیره‌سازی داده را ارائه می‌دهند. وقتی این حالت روشن باشد، فعالیت آنلاین پس‌زمینه را برای کاهش مصرف داده محدود می‌کنند.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام - 4

در اندروید معمولاً این گزینه را در بخش تنظیمات (Settings) > شبکه تلفن همراه (Mobile network) > استفاده از داده (Data Usage) پیدا خواهید کرد. در حالی که در iOS، می‌توانید به بخش تنظیمات (Settings) > داده‌های موبایل (Mobile Data) > گزینه های داده تلفن همراه (Mobile Data Options) > حالت داده کم را فعال کنید (Enable Low Data Mode) بروید.


بررسی کنید که اینستاگرام چقدر از داده استفاده می‌کند

آیا می‌خواهید اطلاعاتی در مورد میزان استفاده از داده‌های اینستاگرام داشته باشید؟ خبر خوب این است که هم اندروید و هم iOS به شما این امکان را می‌دهند تا میزان مصرف داده برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود را مشاهده کنید.

در اندروید، بخش تنظیمات (Settings) را باز کرده و گزینه شبکه تلفن همراه (Mobile Network) را انتخاب کنید. در اینجا، روی گزینه استفاده از داده‌ها (Data Usage) ضربه بزنید. اگر از آیفون (iPhone) یا آیپد (iPad) استفاده می‌کنید، به بخش تنظیمات و سپس داده‌های موبایل (Mobile Data) بروید و به لیست برنامه‌ها بروید. در اینجا، می‌توانید حجم داده مورد استفاده از داده تلفن همراه توسط برنامه اینستاگرام و سایر برنامه‌ها را در دستگاه خود بررسی کنید.

کلام پایانی: موضوعات مطرح شده در این مقاله، چند روش سریع برای ذخیره داده‌های تلفن همراه در برنامه اینستاگرام برای اندروید و iOS بود. روش‌های فوق قطعا به شما کمک می‌کند تا مصرف اینترنت گوشی خود را کاهش دهید و دیگر نگران تمام شدن بسته دیتا خود نباشید.  
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونگی شروع پخش زنده در اینستاگرام

نحوه افزودن موسیقی به تصاویر در اینستاگرام

نحوه ایجاد اکانت تجاری در اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید