تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام

آیا اکانت اینستاگرام شما خصوصی است، اگر جواب شما بله است، شروع خوبی داشته‌ایم. با این حال، اگر محتوای شما عمومی است، ممکن است بخواهید به تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام خود نگاهی جدی بیاندازید.

استوری اینستاگرام یکی از سرگرم کننده‌ترین و بی‌دغدغه‌ترین ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی است. بخش استوری فضای مناسبی جهت به اشتراک گذاشتن بریده‌های بصری زندگی شما و محتوای خلاقانه و جذاب با دنبال‌کنندگان ارائه می‌دهد. این محتواها شامل عکس‌ها، ویدیوها، آهنگ‌هایی که دوست دارید و همچنین نظرسنجی‌های شخصی را شامل می‌شود. اما آیا تا به حال در مورد ایمنی استوری های خود و اینکه دقیقاً چه کسی می‌تواند آنها را ببیند و به اشتراک بگذارد فکر کرده‌اید؟

اگر شما هم از علاقه مندان به استوری‌ها هستید و در گذشته به تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام توجه چندانی نداشتید، در اینجا شش مرحله جهت ایمن‌تر کردن استوری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.


ایجاد لیست دوستان نزدیک در بحث تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام

یکی از قابلیت های بخش تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام محدود کردن لیست افراد است. وقتی افراد به امنیت استوری های اینستاگرام خود فکر می‌کنند، ایجاد لیستی از دوستان نزدیک احتمالا اولین چیزی است که به ذهن آنها می‌رسد. برای کسانی که نمی‌دانند یا هنوز آن را امتحان نکرده‌اند، اینستاگرام ویژگی دوستان نزدیک (Close Friends) را در سال 2018 راه‌اندازی کرد. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که فهرستی از دنبال‌کنندگان مورد اعتماد را انتخاب کنند که می‌توانند استوری‌های خود را به‌صورت خصوصی با آنها به اشتراک بگذارند.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام - 1

برای ایجاد یا ویرایش فهرست دوستان نزدیک خود مراحل زیر را انجام دهید:

  1. روی نماد سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای پروفایل اینستاگرام خود کلیک کنید.
  2. گزینه دوستان نزدیک را انتخاب کنید.
  3. در آنجا، می‌توانید فهرستی از تمام فالوورهای خود را مرور کنید (یا افراد خاصی را با نام جستجو کنید) و انتخاب کنید و آنها را به لیست دوستان نزدیک خود اضافه کنید.

به کسی که به لیست اضافه یا حذف می‌کنید هشدار داده نمی‌شود و هیچ کس جز شما نمی‌تواند لیست دوستان نزدیک شما را ببیند. اگر به شخصی اجازه مشاهده محتوای دوستان نزدیک شما داده شود، به لطف یک برچسب سبز کوچک که در گوشه سمت راست بالای استوری‌های دوستان نزدیک شما ظاهر می‌شود، آنها متوجه این موضوع می‌شوند.


افراد خاصی را از دیدن استوری های خود محروم کنید

در حالی که ویژگی دوستان نزدیک (Close Friends) در بین کاربران نسبتاً محبوب است، اما یک اقدام احتیاطی کمتر شناخته شده‌ای وجود دارد که ارزش امتحان کردن را دارد. آن ویژگی مخفی کردن استوری اینستاگرام خود از دنبال‌کنندگان خاص است.

اگر حساب شما عمومی باشد، احتمالاً از تعداد زیاد کاربران تصادفی که در طول سال‌ها بدون اطلاع شما، شما را دنبال کرده‌اند، شگفت‌زده خواهید شد.

ویژگی پنهان کردن استوری از (Hide Story From) به شما این فرصت را می‌دهد تا فهرستی از تمام دنبال‌کنندگان خود را مرور کنید و افرادی را که نمی‌خواهید استوری‌ها یا ویدیوهای زنده شما را ببینند، به صورت دستی انتخاب کنید. مانند ویژگی دوستان نزدیک، افراد موجود در لیست پنهان کردن استوری از، هشداری مبنی بر اضافه شدن آنها در این لیست را دریافت نمی‌کنند. آنها فقط محتوایی را که در آینده در اینستاگرام پست می‌کنید نمی‌بینند مگر اینکه در فید اصلی شما آپلود شود یا آنها را از لیست حذف کنید. برای دسترسی به این ویژگی به مسیر تنظیمات (Settings) > خصوصی (Privacy) > استوری (Story) بروید.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام - 2

فرآیند پنهان کردن استوری بسته به تعداد فالوورهای شما می‌تواند کمی زمان بر باشد، اما در نهایت ارزش آن را دارد.


مسدود کردن افراد هنگام ارسال استوری در بحث تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام

اگر ترجیح می‌دهید کل لیست فالوورهای خود را به‌طور هم‌زمان بررسی نکنید، همیشه می‌توانید استوری اینستاگرام خود را به‌صورت استوری نظارت کنید تا بازدیدکنندگان ناخواسته را ردیابی کنید و تصمیم بگیرید که چگونه بهترین کار را به صورت موردی انجام دهید.

هنگامی که یک بیننده ناخواسته را در استوری خود مشاهده کردید، روی سه نقطه کنار کاربر مورد نظر کلیک کنید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که آنها را به عنوان یک دنبال کننده حذف کنید، استوری خود را از آنها مخفی کنید، حساب آنها را محدود کنید یا همه آنها را با هم مسدود کنید.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام - 3

در اینجا معنای هر یک از این گزینه‌های تنظیمات اینستاگرام بیان شده است:

  • محدود کردن (Restricting) یک حساب به شما این امکان را می‌دهد تا تعاملات با کاربر را بدون مسدود کردن یا لغو دنبال کردن آنها محدود کنید. این گزینه برای محدود کردن تعاملات روی پست‌ها مفیدتر است، زیرا کاربران محدود همچنان می‌توانند داستان‌های شما را ببینند. با این حال، اگر آنها سعی کنند به یک داستان پاسخ دهند، چت آنها به جای صندوق ورودی عادی شما به درخواست های پیام منتقل می‌شود.
  • همانطور که در بالا ذکر شد پنهان کردن یک استوری (Hiding a story) به این معنی است که از دیدن عکس‌ها، ویدیوها و ویدیوهای زنده‌ای که در استوری پست می‌کنید توسط کاربر جلوگیری می‌شود.
  • حذف فالوور (Removing a follower) با استفاده از این گزینه می‌توانید فالوور مورد نظر را برای همیشه حذف کنید و همیشه این احتمال وجود دارد که فرد در نهایت متوجه شود که دیگر شما را دنبال نمی‌کند.
  • مسدود کردن (Blocking) یک کاربر باعث می‌شود که آن کاربر دیگر نتواند پروفایل، پست‌ها یا استوری‌های شما را در اینستاگرام پیدا کند.

اگر بخواهید یک کاربر را محدود یا مسدود کنید، به هیچ وجه به او هشدار داده نمی‌شود و مانند پنهان کردن استوری ها، اگر در آینده نظر خود را تغییر دهید، همیشه می‌توانید محدودیت‌ها را لغو کنید.


تنظیمات پاسخ‌ها و واکنش‌ها را تغییر دهید

شاید با این موضوع که همه افراد بتوانند استوری های شما را ببینند مشکلی نداشته باشید، اما آرزو دارید که افراد خاصی قادر به پاسخ دادن نباشند. اگر اینطور است، به مسیر تنظیمات (Settings) > خصوصی (Privacy) > استوری (Story) بروید و بخشی با عنوان پاسخ‌ها و واکنش‌ها را مجاز کنید (Allow Replies and Reactions) را پیدا کنید.

در این بخش، می‌توانید از بین سه تنظیمات موجود یکی را انتخاب کنید. شما می‌توانید توسط گزینه همه‌کس (Everyone) به همه (چه شما را دنبال می‌کنند یا نه) این توانایی را بدهید که به استوری‌های شما پاسخ دهند و واکنش نشان دهند. با گزینه افرادی که شما دنبال می‌کنید (People you follow) می‌توانید فقط به افرادی که دنبال می‌کنید اجازه دهید به شما پاسخ دهند و واکنش نشان دهند. با گزینه خاموش (Off) هم می‌توانید همه را از پاسخ یا واکنش به استوری‌های خود منع کنید. توجه: ویژگی دوم یک راه عالی برای خاموش کردن پاسخ استوری اینستاگرام است.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام - 4


قابلیت اشتراک‌گذاری استوری های اینستاگرام خود را غیرفعال کنید

یکی از راه‌های ساده برای امن‌تر کردن استوری‌هایتان، غیرفعال کردن توانایی‌های اشتراک‌گذاری بین دنبال‌کنندگان است.

شما با رفتن به مسیر تنظیمات (Settings) > خصوصی (Privacy) > استوری (Story) و سپس رفتن به پایین صفحه، می‌توانید کلیدهای یکی یا هر دو گزینه، اجازه اشتراک گذاری استوری (Allow Sharing to Stories) یا اجازه اشتراک گذاری به عنوان پیام (Allow Sharing as Messages) را خاموش کنید.

گزینه اجازه اشتراک‌گذاری مجدد در استوری‌ها (Allow Resharing to Stories) به افراد دیگر اجازه می‌دهد در صورت تگ کردن پست‌های شما، پست‌های شما را به استوری‌های خود اضافه کنند، به این معنی که همه دنبال‌کنندگان آن‌ها می‌توانند استوری، نام کاربری شما را ببینند و در صورتی که روی استوری اصلی شما کلیک کنند، به راحتی به حساب شما دسترسی پیدا کنند. از سوی دیگر، گزینه اجازه اشتراک‌گذاری به‌عنوان پیام (Allow Sharing as Messages) به افرادی که استوری‌های شما را مشاهده می‌کنند این امکان را می‌دهد تا آن‌ها را از طریق بخش پیام مستقیم (Direct Message) با دیگران به اشتراک بگذارند، که به گیرندگان این امکان را می‌دهد تا استوری و پروفایل شما را نیز مشاهده کنند.

تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام - 5


اکانت اینستاگرام خود را خصوصی کنید

من شخصاً دوست دارم یک حساب عمومی داشته باشم تا دوستان بتوانند به راحتی داستان هایی را که من آنها را در آنها تگ می کنم به اشتراک بگذارند و هر کسی که در مورد زندگی من کنجکاو است می‌تواند با مرور فید من درباره من اطلاعات بیشتری کسب کند. اگر طرفدار حساب عمومی هستید اما به شدت فاقد هرگونه تنظیمات حریم خصوصی مرتبط با Story هستید، مراحل بالا باید بسیار مفید باشد.

اگر از دستکاری تنظیمات استوری خود خسته شده‌اید، یا ترجیح می‌دهید تا حد امکان نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را حذف کنید، می‌توانید کل حساب خود را خصوصی کنید تا استوری های خود را یک بار برای همیشه قفل کنید. برای ایمن‌سازی کامل حساب خود، به تنظیمات بروید، بر روی گزینه خصوصی ضربه بزنید و سپس بر روی کلید موجود در بالای صفحه با عنوان حساب خصوصی (Private Account) ضربه بزنید.

کلام پایانی: تنظیمات حریم خصوصی استوری اینستاگرام در نهایت به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد، اما بسیار مهم است که دامنه کامل افرادی که می‌توانند استوری‌های شما را مشاهده و به اشتراک بگذارند، را دریافت کنید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید و تعیین کنید که کدام اقدامات امنیتی برای شما مناسب است.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

تغییر نام کاربری حساب اینستاگرام

نحوه تغییر فونت در اینستاگرام

نحوه تغییر رمز عبور اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید