از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هک شده

مانند بسیاری از برنامه‌های آنلاین دیگر، WhatsApp تمام تلاش خود را می‌کند تا داده‌های کاربران خود را خصوصی و ایمن نگه دارد. این پلتفرم با ویژگی‌هایی مانند یک بار ورود به سیستم و احراز هویت دو مرحله‌ای نسبتا ایمن است. اما، مانند هر چیزی که به اینترنت متصل است، آسیب‌پذیری‌های امنیتی وجود دارد که افراد بدجنس و نابخرد از کشف آن‌ها خوشحال می‌شوند. با توجه به ماهیت واتس اپ، اگر فکر می‌کنید حساب کاربری شما نقض شده است، ضروری است که سریع دست به کار شوید. ما در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه فعالیت‌های مشکوک را در حساب واتساپ شناسایی کنید و اینکه آیا حساب کاربری واتساپ شما هک شده است یا خیر. همچنین نشان می‌دهیم که چگونه حساب خودتان را ایمن کنید.


بررسی کنید که آیا شخصی حساب کاربری واتساپ شما هک شده یا خیر

هکرها به طور کلی به دوسته زیر تقسیم می‌شوند. دسته اول فقط می‌خواهند به بخش چت‌ها و مکالمات شما دسترسی پیدا کنند. دسته دوم قصد تصاحب حساب کاربری شما را دارند. در هر دو حالت این هکرها بسیار مخرب و مضر هستند و صرف نظر از نیت آنها، ما در این بخش برخی علائم هشدار دهنده مبنی بر حضور شخصی در حساب شما را آموزش می‌دهیم.

فعالیت‌های انجام شده در حساب کاربری خودتان را بررسی کنید. وقتی برنامه WhatsApp را باز می‌کنید، ابتدا لیستی از پیام‌ها را مشاهده خواهید کرد. این فهرست را برای هر پیامی که فکر می‌کنید شما نفرستاده‌اید و یا پیام‌هایی که از افرادی که نمی‌شناسید دریافت کرده‌اید را مرور کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 1

اطلاعات تماس خود را بررسی کنید. اگر هکر بخواهد حساب کاربری واتساپ شما را هک کند، شروع به تغییر اطلاعات تماس شما می‌کند. در تلفن همراه، روی نماد سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 2

سپس روی گزینه تنظیمات (Settings) ضربه بزنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 3

پروفایل (Profile) خودتا را از بالای منو انتخاب کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 4

در این مرحله اطلاعات را بررسی کنید و مطمئن شوید که دقیق و به روز هستند.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 5

اگر چیزی از اطلاعات تغییر کرد، یا اطلاعاتی وجود داشت که نمی‌شناسید، می‌توانید به این نتیجه برسید که حساب کاربری واتساپ شما هک شده و باید حساب خودتان را ایمن کنید. به این منظور مراحل مربوط به استفاده از تایید دو مرحله‌ای را در بخش بعدی دنبال کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 6

پیام‌های ارسال شده از طرف برنامه واتساپ را بررسی کنید. پیام‌های خود را با تایپ کردن کلمه WhatsApp  در بخش جستجو در بالای صفحه گوشی آیفون یا استفاده از ابزار ذره بین در گوشی Android جستجو کنید. به دنبال پیام‌هایی در مورد تغییرات یا دسترسی به حساب کاربری باشید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 7

دوستان جدید را بررسی کنید. با باز کردن برنامه و ضربه زدن بر روی نماد چت (Chats) در گوشه سمت راست پایین، مخاطبین خود را در WhatsApp بررسی کنید. تأیید کنید که هیچ دوست جدید و ناشناسی در لیست ظاهر نشده است.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 8

آخرین چت‌های خودتان را بررسی کنید. جهت دیدن آخرین چت‌ها یا گفتگوهای باز بر روی نماد سه نقطه عمودی ضربه بزنید.

سپس گزینه دستگاه‌های مرتبط (Linked Devices) را انتخاب کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 9

لیست آخرین فعالیت (Last active) را برای دستگاه‌های ناشناخته مرور کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 10

اگر دستگاه ناشناخته‌ای پیدا کردید، روی آن ضربه بزنید و سپس گزینه خروج (Log Out) را انتخاب کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 11

نکته بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که مراحل بالا تنها راه برای مشاهده فعالیت ورود به حساب کاربری برنامه واتساپ شما است.


ایمن کردن حساب واتساپ

اگر متوجه شدید که شخص حساب کاربری واتساپ شما را هک کرده و مشغول به استفاده از آن است، وقت آن رسیده که آن را ایمن کنید. به خاطر داشته باشید، اگر هر یک از شرایط ذکر شده در بالا وجود دارد، باید سریع عمل کنید.


نحوه فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای در واتس اپ

اگر به این نتیجه رسیدید که شخصی از حساب WhatsApp شما استفاده کرده است، باید آن را قفل کنید. برای این کار باید با روشن کردن حالت احراز هویت دو مرحله‌ای، آن را قفل کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 12

اپلیکیشن واتس اپ از رمز عبور استفاده نمی‌کند. در عوض می‌توانید گزینه احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید. به این ترتیب، هر کسی که سعی می‌کند وارد سیستم شود باید یک کد تأیید وارد کند. جهت فعال کردن این حالت مراحل ذکر شده را دنبال کنید. 

برنامه WhatsApp را باز کنید و بر روی نماد سه نقطه عمودی در پنجره اصلی ضربه بزنید.

ابتدا گزینه تنظیمات (Settings) و سپس حساب کاربری (Account) را انتخاب کنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 13

سپس گزینه تأیید دو مرحله‌ای (Two-step verification) را انتخاب کنید، بر گزینه روی فعال کردن (Enable) ضربه بزنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 14

در مرحله بعد یک کد پین 6 رقمی را تایپ کنید، سپس روی گزینه بعدی (Next) ضربه بزنید.

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 15

پس از تنظیم این حالت، هر بار که واتس اپ را باز می‌کنید، باید آن پین کد را برای احراز هویت وارد کنید. مطمئن شوید که پین انتخابی چیز واضحی نیست که دیگران بتوانند به راحتی آن را حدس بزنند. پس از انجام مراحل بالا، حساب واتس اپ خود را یک مرحله‌ایمن‌تر کرده‌اید.

استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای یک راه مناسب جهت قفل کردن حساب کاربری واتساپ شما جهت جلوگیری از هک شدن است.


نکاتی که باید همیشه در نظر داشته باشید

صرف نظر از داستان‌های ترسناک در مورد هک، می‌توانید به آسانی از بسیاری از حملات هکرها جلوگیری کنید. در بیشتر موارد، وقتی پیام آلوده یا محتوای دیگری را که از منبع مشکوک ارسال شده است را باز می‌کنیم، ناآگاهانه به هکرها اجازه دسترسی به دستگاه‌های خود را می دهیم.  

اگر زمانی پیامی از شماره ناشناس یا لینک مشکوکی دریافت کردید، حتما از باز کردن آن خودداری کنید. همین موضوع در مورد نصب برنامه نیز صدق می‌کند. شما باید تمام نصب برنامه‌ها را از منابع ناشناس مسدود کنید. فروشگاه پلی (Play Store) گزینه‌ای دارد که به شما این امکان را می دهد.

هر بار که از طریق کامپیوتر و یا دستگاه‌های مشابه به حساب واتساپ خود متصل می‌شوید یادتان باشد که بعد از اتمام کارتان حتما از آن خارج شوید. این کار را به یک عادت تبدیل کنید. این امر مانع از خواندن چت‌های شما توسط هکرها می‌شود، حتی اگر به صورت آنلاین به حساب شما دسترسی پیدا کنند.  

از كجا بفهميم حساب کاربری واتساپ هك شده 16

وقتی بیرون از خانه هستید هرگز گوشی خود را بدون مراقبت رها نکنید. حتی اگر در جمع دوستان یا گروهی از افراد شناخته شده هستید.

برای جلوگیری از دسترسی افراد ناشناس به اطلاعات شخصی شما در گوشی، بهتر است همه برنامه‌های خود را قفل کنید. بسیاری از برنامه‌های مختلف به صورت رایگان در دسترس هستند که به شما کمک می‌کنند برنامه‌های خود را به دلایل حفظ حریم خصوصی و امنیتی قفل کنید.

هرگز تلفن هوشمند خود را به یک اتصال Wi-Fi ناشناخته وصل نکنید. این راه یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که هکرها می‌توانند به آدرس IP یا آدرس MAC منحصر به فرد شما دسترسی پیدا کنند و به راحتی به تمام چت‌های شما دسترسی پیدا کنند.

اگر حساب کاربری واتساپ شما هک شده است، بهترین کار این است که به support@whatsapp.com ایمیل بزنید و از آنها بخواهید حساب شما را غیرفعال کنند. اگر به مدت 30 روز به حساب کاربری دسترسی نداشته باشید، به طور خودکار حذف می‌شود. 


سوالات متداول در مورد حساب کاربری واتساپ هک شده

اگر دسترسی به حساب واتس اپ خود را از دست دادم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

این احتمال وجود دارد که یک هکر حساب کاربری واتساپ شما را هک کرده باشد و آن را در اختیار داشته باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد، نمی‌توانید وارد حساب خودتان شوید و تمام اطلاعات حساب شما در دست هکر است. مراحل بازگرداندن حساب شما ممکن است کمی پیچیده باشد. اما خوشبختانه، همچنان می‌توانید حساب واتس اپ خود را بازیابی کنید.

من یک کد تایید متنی از واتس اپ دریافت کردم. آیا این بدان معناست که شخصی از حساب من استفاده می‌کند؟

یکی از بدترین راه‌هایی که افراد می‌توانند به حساب واتس اپ شما دسترسی پیدا کنند، دریافت کد تایید متنی است. اگر WhatsApp یک کد تأیید متنی را برای شما ارسال می‌کند که شما آن را فراخوانی نکرده اید، بهتر است آن را نادیده بگیرید.

حتی ممکن است چندین کد پشت سر هم دریافت کنید. با این حال، واتس اپ تنها در یک بازه زمانی مشخص، تعداد زیادی کد تأیید را ارسال می‌کند. پس از آن، اگر از سیستم خارج شوید، برنامه شما را قفل می‌کند.

آیا هکر می‌تواند پیام‌های من را ببیند؟

خیر. طبق قوانین واتس اپ، همه پیام ها در دستگاه شما ذخیره می‌شوند و نه در سرویس ابری. اگر شخصی به طور غیرقانونی به حساب شما دسترسی پیدا کند، هیچ یک از مکالمات قبلی شما را نخواهد دید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونه عکس های واتساپ را در گالری ذخیره کنیم

چگونه بفهمیم پیام ارسال شده در واتساپ خوانده شده یا خیر

روش ارسال لوکیشن خود در واتساپ
دیدگاهتان را بنویسید