فرق بین رم DDR3 با DDR3L و نحوه استفاده از آنها

افزایش میزان ظرفیت رم در بین بسیاری از کاربران روشی رایج است. با این وجود، به دلیل ویژگی ولتاژ دوگانه، در مورد سازگاری کارت DDR3L با مدل قبلی (DDR3) شک و تردید مداوم وجود دارد. به همین دلیل در مورد سازگاری DDR3 و DDR3Lبا هم در ادامه مطالبی بیان شده است. تصاویر پایین یک نمونه از رم های DDR3 و DDR3L برند Hynix برای هر دو نوع کامپیوتر (لپ‌تاپ و رومیزی) را نشان می‌دهند.

تصویر مربوط به 2 عدد رم کامپیوتر از دو مدل DDR3 و DDR3L
تصویر مربوط به 2 عدد رم لپ‌تاپ از دو مدل DDR3 و DDR3L


کارت های رم DDR3 و DDR3L چیست؟

رم های DDR3  و DDR3L  مدل‌هایی از کارت‌های حافظه هستند که می‌توانید برای افزایش RAM (حافظه دسترسی تصادفی) در کامپیوتر استفاده کنید. اختصارDDR3  مخفف (Double Data Rate3) است. اکثر مردم اغلب این اصطلاح را با اصطلاح DIMM  و SoDIMM استفاده می‌کنند که مخفف (Dual Inline Memory Module) و (Standard Outline Dual Inline Memory Module) است. این اصطلاح به دستگاه خاصی که برای آن طراحی شده‌اند اشاره دارد. حافظه DIMM  برای کامپیوترهای رومیزی و SODIMM برای لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است.


چه تفاوتی بین رم DDR3 و DDR3l وجود دارد؟

حافظه DDR3L تکامل یافته DDR3 است. درست مانند مدل DDR3 نسبت به DDR2، حافظه DDR3L نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. این حافظه برای پردازنده‌های نسل چهارم اینتل طراحی شده است و با ولتاژ 35/1 ولت کار می‌کند. در حالی که مدل قبلی با ولتاژ 5/1 ولت کار می‌کرد (حرف L برای ولتاژ پایین استفاده می‌شود). یک DDR3L می‌تواند 25 درصد در مقایسه با مدل قبلی خود در مصرف برق صرفه جویی کند. این اختلاف منجر به کاهش تولید گرما و ماندگاری بیشتر باتری می‌شود. این پیشرفت ها DDR3L را برای لپ‌تاپ‌ها که دارای فضا محدود هستند و دما عامل اصلی است، ایده آل می‌کند.


سازگاری DDR3 در مقابل DDR3L

اگر کامپیوتر مورد استفاده با پردازنده‌های نسل 4 اینتل کار می‌کند، برای جایگزینی یا افزودن کارت حافظه جدید به کارت حافظه جدید DDR3L (SoDIMM – DDR3L) نیاز خواهید داشت. کامپیوترهای ارائه شده با پردازنده‌های نسل قبلی با هر دو مدل (DDR3 و DDR3L) سازگار هستند.

حافظه DDR3L یک حافظه DIMM با ولتاژ دوگانه است که می‌تواند در دو ولتاژ 5/1 ولت و 35/1ولت کار کند. همچنین با کارت‌های حافظه DDR3 سازگار است. با این حال، کارت‌های حافظه DDR3 یک حافظه DIMM با ولتاژ واحد هستند که فقط از عملکرد 5/1 ولت پشتیبانی می‌کنند.


آیا DDR3L و DDR سازگار هستند

در این بخش سازگاری بین هر دو کارت حافظه به وضوح توضیح داده می‌شود:

سازگاری پین: حافظه DDR3L با DDR3 سازگار است و در نسخه SoDIMM هر کدام 204 پین دارد. به یاد داشته باشید پین‌ها بخش فلزی رم هستند که رم را به مادربرد متصل می‌کنند. وقتی هر دو کارت دارای پین‌های سازگار باشند به این معنی است که به طور مشخص در آن شیار (اسلات) قرار می‌گیرند.

سازگاری برق: حافظه DDR3L یک حافظه ولتاژ دوگانه است که از 35/1 ولت و 5/1 ولت پشتیبانی می‌کند، در حالی که DDR3 فقط از 5/1 ولت پشتیبانی می‎کند. کامپیوترهای ساخته شده با نسل چهارم اینتل فقط از کارت‌های حافظه  DDR3L پشتیبانی می‌کنند. کامپیوترهای دیگر ممکن است حتی در یک دستگاه از هر دو مدل رم  DDR3Lو DDR3استفاده کنند. این بدان معنی است که اگر کامپیوتر مورد نظر دارای پردازنده پایین‌تر از نسل 4 اینتل باشد، می‌توانید یک یا دو کارت  DDR3Lرا به طور مشخص در آن قرار دهید.


آیا  DDR3L از DDR3 بهتر است؟

حافظه DDR3L با 25 درصد مصرف انرژی کمتر از DDR3 در دستگاه‌های قابل حمل (لپ تاپ)، بدون شک سرعت و تجربه پایدارتری را فراهم می‎کند. حتی در مواردی که هر دو این حافظه‌ها (DDR3L و DDR3) در یک دستگاه نسب شده باشند. البته این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که کارت‌های حافظه با دستگاه مرد نظر سازگار باشند.


آیا می‌توان رم DDR3 را در اسلات DDR3L قرار داد؟

اگر تراشه پردازنده دسکتاپ یا لپ تاپ شما کمتر از پردازنده نسل چهار اینتل باشد، بله، می توانید یک DDR3L را در یک اسلات DDR3 قرار دهید. اگر این شرط بر قرار نیست، کارت حافظه با کامپیوتر شما سازگار نیست. اگر هم بخواهید از این کارت استفاده کنید ممکن است کارت گرافیک را خراب کنید.


اگر کارت ناسازگار در یک اسلات قرار داده شود چه اتفاقی می افتد؟

وقتی کامپیوتر دارای پردازنده نسل چهار است و یک کارت DDR3 نصب می‌شود، این کار استفاده از کارت ناسازگار است. در این صورت احتمال تأثیر نامطلوب بر کارت گرافیک وجود دارد. بخاطر داشته باشید که کارت‌هایDDR3 برای کار کردن به انرژی بیشتری احتیاج دارند (1،5 ولت ، در مقابل 1،35 ولت DDR3L). کارت DDR3 به طور مداوم نسبت به مادربرد و کارت PCI انرژی (برق) بیشتری نیاز دارد، چیزی که پردازنده و GPU دستگاه شما قادر به مدیریت آن نیستند.

در نتیجه، اگر GPU توانایی تحمل 5/1 ولت را نداشته باشد، GPU نمی‌تواند ویدیو را به صفحه نمایش ارسال کند و در نهایت مانیتور آبی می‌شود. اگر این وضعیت طولانی شود، ممکن است مقاومت‌های الکتریکی مانیتور بیش از حد شارژ شده و آنها را بسوزاند.


جدیدترین حافظه DDR چیست؟

علاوه برDDR3L ، یک کارت حافظه دیگر نیز وجود دارد که حتی نیاز به انرژی کمتری دارد، نام آن حافظه DDR3U است. حافظه DDR3U (حرف U برای Ultra Low است) یک کارت حافظه است که به میزان 10 درصد کمتر از DDR3L برق مصرف می‌کند(یعنی 25/1 ولت). این حافظه یک جایگزین مستقیم برای همتایان خود یعنی DDR3 و DDR3l نیست، زیرا برای کامپیوترهای سرور طراحی شده‌اند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

تشریح اسلات پی‌سی‌آی (PCI) و انواع آن

تاریخ انتشار پردازنده‌های پرکاربرد – اینتل

ایمن کردن کامپیوتر با رمز عبور BIOS یا UEFI
دیدگاهتان را بنویسید