تفاوت MHz و MT/s در چیست؟

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با تفاوت موجود بین مفاهیم MHz و MT/s آورده شده است. همچنین رابطه بین این مفاهیم و حافظه‌ها به طور کامل شرح داده شده است.


تفاوت بین  MT/s و  MHz

حافظه DDR در هر ثانیه دو عمل انجام می‌دهد. یعنی دو فرایند به طور همزمان در حال اجرا است. هر کدام از این فرایند با یک چرخه در ثانیه کار می‌کنند. از این رو، منصفانه است که بگوییم فرکانس دستگاه دو چرخه در ثانیه است (منظور همان نرخ داده دو برابری است – Double Data Rate). با این حال، لازم به ذکر است که یک حافظه DDR که روی آن مثلا DDR3 2133  نوشته شده است، این عدد 2133 به چه معناست؟ آیا این عدد نشان دهنده فرکانس است؟

یک حافظه DDR3 با سرعت 1066.6 مگاهرتز کار می کند. از آنجا که دو فرآیند به طور همزمان در حال اجرا هستند، تولیدکنندگان این مولفه را با فرکانس کلی آن (که 2133 مگاهرتز است) برچسب‌گذاری می‌کنند. با این حال، برای حافظه به جای استفاده از واحد مگاهرتز (که یک واحد جهانی برای فرکانس است) عنوان میلیون انتقال در ثانیه (MT/s) ذکر شده است.

از نظر فنی ، هر دو واحدMT/s  و MHz یکسان هستند. هر دو نشانگر چرخه در ثانیه یا تعداد وقوع چیزی در ثانیه است. به بیان دیگر یک هرتز برابر با یک بار در ثانیه است و واحد انتقال داده هم برابر انتقال یک واحد در ثانیه است. پس می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از واحد هرتز (Hz) به جای انتقال در ثانیه (T/s) بدون اشکال است.

T/s = Transfers per second

Hz = 1/s = once per second

Mega Transfers per second = MHz


واحد MT/s به چه معنی است؟

اختصار MT/s مخفف کلمه میلیون (مگا) انتقال در ثانیه است. در گزارشی که توسط سایت PCMag ارائه شده واحد MT/s به عنوان اندازه‌گیری سرعت گذرگاه (باس) و کانال در میلیون چرخه موثر در ثانیه تعریف شده است.

تصویر موج سینوسی که بیانگر هرتز است.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، یک طول موج شامل لبه‌های بالایی و پایینی است. یک لبه کاهش و یک لبه در حال افزایش یک چرخه ایجاد می‌کند. هنگامی که ما سرعت انتقال اطلاعات یک جز از کامپیوتر مانند حافظه یا ریزپردازنده را اندازه‎گیری می‌کنیم، ترکیبی از لبه‌های در حال کاهش و افزایش که منجر به ایجاد یک چرخه می‌شوند را اندازه‌گیری می‌کنیم.


معنی 2400 MT/s چیست؟

یک حافظه با سرعت 2400 MT/s نشان دهنده وجود دو فرایند است که هر یک با سرعت 1200 مگاهرتز کار می‌کنند. این دستگاه با سرعت 2400 مگاهرتز کار نمی‌کند، اما سرعت انتقال داده 2400 مگاهرتز (میلیون انتقال در ثانیه) را ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، کاربر نیازی به دانستن آنچه که در درون حافظه رخ می‌دهد را ندارد. از این رو تولیدکنندگان به جای 2400 MT/s عدد 2400 مگاهرتز را ذکر می‌کنند.


کدام یک بهتر است، حافظه 2400 MT/s یا حافظه 2133 MT/s ؟

به طور کلی، تراشه حافظه با 2400 MT/s سریعتر و عملکرد بهتری نسبت به تراشه حافظه با 2133 MT/s  را دارد. ذکر این موضوع لازم است که حافظه‌های 2133MT/s  تأخیر کمتری دارند. اما در نبرد یک به یک قادر به رقابت با حافظه 2400MT/s  نیستند.

جهت نتیجه‌گیری باید بیان کرد که واحد‌هایMT/s  و MHz دو تا از محبوب‎ترین واحدها برای نشان دادن پهنای باند یا حداکثر سرعت انتقال اطلاعات یک حافظه هستند. هیچ استاندارد واحدی وجود ندارد که تولیدکنندگان حافظه (RAM) بتوانند از آن پیروی کنند. عواملی مانند موقعیت مشتری، استراتژی بازاریابی، نوع RAM و غیره اصطلاحات را تعیین می‌کنند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

انتخاب یک کارت گرافیک خوب

چگونگی بررسی نوع و سرعت پردازنده موجود بر روی کامپیوتر

انواع آداپتورها و انواع کارت‌های PCI Express
دیدگاهتان را بنویسید