بررسی میکروفون گوشی اندروید

آیا اخیراً تماس تلفنی داشته اید که طرف مقابل بیان کرده که صدای شما واضح نیست؟ هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است این مشکل را به یک تماس بد نسبت بدهید. با این حال، ممکن مشکل از میکروفون گوشی اندرویدی شما باشد. شما حتی ممکن است از مشکلات میکروفون گوشی خود آگاه نباشید. بدترین سناریو داشتن یک میکروفون خراب است. بیایید نگاهی به برخی از مشکلاتی که میکروفون تلفن اندروید شما با آن مواجه می‌شود و راه‌های رفع آن بیاندازیم. پس با ما در این مقاله همراه شوید تا به طور کامل با موضوع بررسی میکروفون گوشی اندروید آشنا شوید. شما خواننده عزیز می‌توانید از روش‌های بیان شده در این مقاله برای تست میکروفون تمامی گوشی های اندرویدی از جمله گوشی سامسونگ ، گوشی شیائومی ، گوشی هواویی و غیره استفاده کنید.


بررسی دلالیل مشکلات مربوط به میکروفون گوشی اندروید

میکروفون گوشی شما می‌تواند به دلایل مختلف دچار اختلال شود، که رایج ترین آن تلفن کثیف است. اگر شما جزء آن دسته از افرادی نیستید که تلفن خود را به طور مرتب تمیز می‌کنند، ممکن است از دیدن میزان آلودگی بخش میکروفون شگفت زده شوید.

سایر مسائل رایج مربوط به به‌روزرسانی نرم افزار و نصب برنامه‌ها است. این برنامه‌ها بدون آگاهی شما میکروفون گوشی شما را پیکربندی مجدد یا غیرفعال می‌کنند. میکروفون شما همچنین می‌تواند به دلیل مشکلات فیزیکی مانند خرابی داخلی یا خرابی سخت افزار ناشی از استفاده بد از تلفن آسیب ببیند.


چگونه می‌توان بررسی و تشخیص داد که میکروفون گوشی اندروید شما خراب است

اگر در حین یک تماس با مشکلات گفته شده در بالا مواجه شدید و مشکوک شدید که میکروفون گوشی شما خراب است یا عملکرد مناسبی ندارد، بهتر است آن را تست کنید تا مطمئن شوید. در ادامه نحوه آزمایش میکروفون گوشی اندروید بیان شده است.


– ضبط صدای خودتان

ساده ترین راه برای اطمینان از عملکرد میکروفون این است که صدای خودتان را در تلفن خود ضبط کرده و به صدای ضبط شده گوش دهید. به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا صدایتان مخدوش شده است یا نه. این کار می‌تواند به شما در بررسی و تشخیص مشکل میکروفون گوشی اندروید به شما کمک کند.

اکثر گوشی‌های اندرویدی (مانند سامسونگ) دارای برنامه ضبط صدا هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. اگر گوشی شما دارای این نوع از برنامه‌ها نیست، می‌توانید از برنامه ضبط صدا مانند ASR Voice Recorder استفاده کنید.


– بررسی میکروفون گوشی اندروید با برنامه

اگر هنوز از میکروفن گوشی خود مطمئن نیستید، می‌توانید از یک برنامه مانند Phone Doctor Plus جهت آزمایش و تشخیص خرابی سخت افزار و سیستم گوشی خود استفاده کنید. این برنامه آزمایش های مختلفی را انجام می‌دهد و نتایج مربوط به وضعیت میکروفون گوشی را به شما ارائه می‌دهد.


راه‌هایی برای رفع مشکلات میکروفون اندروید

اگر مطمئن شدید که میکروفون گوشی شما به درستی کار نمی‌کند، اکنون می‌توانید برای تعمیر آن اقدام کنید. از آنجا که دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است میکروفون تلفن شما خراب شود، بیایید راه‌های مختلفی را برای رفع مشکل شما بررسی کنیم.


1- راه اندازی مجدد و بررسی به‌روزرسانی گوشی

گاهی راحت ترین راه حل بهترین راه حل است. راه اندازی مجدد تلفن هوشمند با پاکسازی تمام فرآیندها و بستن تمام برنامه‌ها، سیستم شما را تازه می‌کند. این کار می‌تواند یک راه حل سریع برای مشکل شما باشد.

دکمه روشن / خاموش را نگه دارید تا منو ظاهر شود، سپس گزینه خاموش کردن (Power off) را انتخاب کنید. به مدت 30-60 ثانیه گوشی را خاموش نگه دارید و سپس آن را روشن کنید. سپس بررسی کنید که آیا مشکل گوشی برطرف شده است یا خیر.

اگر با راه اندازی مجدد گوشی کاری از پیش نرفت، می‌توانید به‌روزرسانی سیستم عامل را بررسی کنید. این موضوع را می‌توانید از بخش تنظیمات (Settings) > سیستم (System) > پیشرفته (Advanced) > به‌روزرسانی سیستم (System update) یا موارد مشابه این بررسی کنید. به‌روزرسانی سیستم عامل معمولاً اشکالات و یا خطاهایی را که ممکن است در نسخه فعلی وجود داشته باشد، که میکروفن شما را تحت تأثیر قرار داده است را برطرف می‌کند.


2- میکروفون تلفن خود را تمیز کنید

اگر هر چند وقت یکبار تلفن خود را تمیز نکنید، خاک می‌تواند در دهانه‌های کوچک دستگاه شما مانند پورت میکروفون جمع شود. فقط پاک کردن تلفن کافی نیست، زیرا گرد و غبار یا سایر خرده ریزها می‌توانند در آن جمع شوند.

میکروفون شما یک سوراخ کوچک یا درگاه دیگری است که در کنار اتصال USB، معمولاً در پایین تلفن شما قرار دارد. یک سنجاق کوچک، سوزن نازک یا موارد مشابه بردارید و از آن برای تمیز کردن آرام میکروفون خود استفاده کنید. جایگزین دیگر این است که مستقیماً به آن ضربه بزنید و تمام زباله‌های موجود در آنجا را حذف کنید. مراقب باشید که حین انجام موارد گفته شده به گوشی آسیب نرسانید.

بررسی میکروفون گوشی اندروید 1

جنبه دیگری که هنگام تمیز کردن باید بررسی کنید قاب یا محافظ صفحه است. هنگامی که یک وسیله محافظ جدید روی گوشی خود قرار می‌دهید، این احتمال وجود دارد که میکروفون گوشی خود را با آن بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که هیچ قسمتی از قاب شما میکروفن شما را مسدود نمی‌کند و هیچگونه تجمع گرد و غبار در شکاف های قاب شما نیز وجود ندارد.


3- تنظیمات صدا را مجددا پیکربندی کنید

برخی از گوشی های اندرویدی دارای ویژگی ای به نام سرکوب نویز (noise suppression) یا کاهش نویز (noise reduction) هستند. کاهش نویز به کاهش نویز پس زمینه هنگام تماس یا ضبط ویدئو کمک می‌کند.

برای کسانی که از این امر بی اطلاع هستند، نتیجه ممکن است کمی گمراه کننده به نظر برسد. بنابراین به راحتی می‌توان تصور کرد که میکروفون شما مشکلی دارد. در اینجا چگونگی بررسی تنظیمات میکروفون جهت اطمینان از سالم بودن میکروفون گوشی شما بیان شده است:

  1. به برنامه تنظیمات (Settings) بروید.
  2. گزینه تنظیمات تماس (Call Settings) یا تنظیمات صدا (Sound Settings) را انتخاب کنید.
  3. به دنبال گزینه کاهش نویز (Noise Reduction) باشید و آن را غیرفعال کنید.
  4. تلفن خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

لطفاً توجه داشته باشید که همه گوشی های اندروید دارای این ویژگی نیستند و ممکن است این گزینه برای شما به گونه دیگری ظاهر شود.

جدا از این گزینه، این احتمال نیز وجود دارد که تلفن خود را به میکروفون، هدست بلوتوث یا دستگاه دیگری متصل کرده باشید. در این صورت، تلفن شما به جای میکروفون داخلی از آن به عنوان میکروفون اصلی استفاده می‌کند.

مطمئن شوید آنچه در حال حاضر در بخش تنظیمات (Settings) > دستگاه‌های متصل (Connected devices) وجود دارد را بررسی می‌کنید. هرگونه دستگاه بلوتوث فعال را غیرفعال کنید و دوباره از میکروفون استفاده کنید تا مشکل خود را برطرف کنید.

بررسی میکروفون گوشی اندروید 2


4- تداخل برنامه‌های نصب شده را بررسی کنید

برنامه‌ها یکی از بزرگترین دلایل خرابی تلفن هستند. آنها می‌توانند با تنظیمات تلفن شما تداخل داشته باشند. بسیاری از مردم بی نظمی‌هایی را تجربه می‌کنند اما آنها را چیزی بیشتر از یک اشتباه نمی‌دانند. به این ترتیب، برنامه‌هایی که می‌توانند به میکروفون شما دسترسی داشته باشند ممکن است علت مشکلات فعلی شما باشند.

برای تعیین اینکه آیا مشکلات میکروفون شما ناشی از برنامه نصب شده بر روی گوشی است یا خیر، باید تلفن خود را در حالت ایمن اجرا کنید، که به طور موقت همه برنامه‌های نصب شده را غیرفعال می‌کند.

نکته: روش راه اندازی حالت ایمن (safe mode) در گوشی ها متفاوت است.

در اینجا نحوه فعال کردن حالت ایمن در گوشی بیان شده است:

  1. دکمه روشن / خاموش تلفن خود را فشار داده و نگه دارید.
  2. در صفحه نمایش، گزینه Power off را لمس کرده و نگه دارید.
  3. پس از آن، باید حالت ایمن را در پایین صفحه مشاهده کنید. این گزینه را انتخاب کنید تا گوشی در حالت ایمن راه اندازی مجدد شود.

اگر تلفن شما خاموش است، موارد زیر را انجام دهید:

  1. دکمه روشن / خاموش گوشی خود را نگه دارید تا در حالت عادی بوت شود.
  2. هنگامی که انیمیشن شروع به پخش می‌کند، دکمه کاهش صدا را فشار داده و نگه دارید. آن را نگه دارید تا انیمیشن تمام شود و تلفن شما در حالت ایمن شروع به کار کند.
  3. برای تأیید، حالت ایمن را در پایین صفحه مشاهده خواهید کرد.

اکنون که در حالت ایمن هستید، یک تماس آزمایشی انجام دهید یا از برنامه ضبط صدا برای بررسی میکروفون استفاده کنید. اگر میکروفون شما در حالت ایمن خوب کار می‌کند، مشکل از یک برنامه است. می‌توانید لیستی از برنامه‌هایی که از میکروفون شما استفاده می‌کنند را در منوی تنظیمات پیدا کنید.

به بخش تنظیمات (Settings) > برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & notifications) > پیشرفته (Advanced) > مدیریت مجوزها (Permission manager) > میکروفون (Microphone) بروید.

بررسی میکروفون گوشی اندروید 3

اگر برنامه‌های تقویت کننده یا تسهیل کننده صدا را نصب کرده‌اید، به احتمال زیاد آنها مقصر هستند. در غیر این صورت، برنامه‌هایی را که گمان می‌کنید علت این مشکل هستند را بررسی کنید. دسترسی میکروفون آنها را لغو کنید، سپس میکروفون خود را آزمایش کنید تا ببینید آیا آنها علت بوده‌اند یا خیر.


5- گوشی خود را نزد یک تکنسین ببرید

اگر در همه موارد بالا با شکست مواجه شدید، به احتمال زیاد تلفن شما آسیب دیده است. میکروفون ها قسمت‌های ظریفی هستند و می‌توانند به راحتی به واسطه سقوط، بر خورد با آب یا آسیب‌های مشابه دچار مشکل شوند. در این مواقع، بهتر است تلفن خود را پیش یک تکنسین ببرید تا بتواند خطای دستگاه شما را تشخیص دهد.

کلام پایانی: دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود میکروفون تلفن شما به درستی کار نکند. اگر تا به حال با مشکلی روبرو شدید، روش‌های بالا باید به شما در شناسایی و رفع مشکلات میکروفون کمک کند. بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات در آینده این است که از تلفن خود به خوبی مراقبت کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

روت كردن گوشي اندروید

مشکل آپدیت نشدن گوشی اندروید

تنظیمات گوشی دو سیم کارت
دیدگاهتان را بنویسید