چگونگی ایمن نگه داشتن گوشی یا تلفن همراه

هر وقت با گوشی خود از در خانه بیرون می‌روید، محتوای زندگی خود را با خود حمل می‌کنید. امنیت ممکن است یک موضوع خسته کننده به نظر برسد. اما تلفن شما انواع اطلاعات مهم، شخصی و حساس را در درون خود ذخیره کرده است. حتی اگر شما خلاف این فکر کنید. وقتی گم کردن دستگاه تلفن همراه یا سرقت آن خیلی آسان است، باید از خود بپرسید چرا باید محافظت از داده‌هایتان را بسیار ساده در نظر بگیرید؟ لحظه‌ای به تمام اطلاعات شخصی خود مانند عکس‌های خانوادگی، ایمیل‌های شخصی یا کاری، آدرس و حتی رمز عبور‌های مختلف، فکر کنید.این یعنی اینکه یک لحظه فراموشی می‌تواند برابر با روزها نگرانی و رنج باشد. امنیت خوب دستگاه از اولویت‌های اصلی است. بنابراین ما در مورد همه کارهایی که شما می توانید برای قفل و یا ایمن نگه داشتن گوشی یا تلفن همراه خود انجام بدهید، صحبت خواهیم کرد.

تقریباً همه مواردی که در این مقاله درباره آن صحبت می کنیم در یک مکان خاص از گوشی شما خواهد بود و آن بخش تنظیمات امنیتی است. برای دسترسی به این گزینه ها در اندروید، ابتدا بخش اعلان‌ها را پایین بکشید و روی نماد چرخدنده ضربه بزنید. همچنین می توانید به کشوی برنامه بروید و روی میانبر تنظیمات (Settings) ضربه بزنید.

ایمن نگه داشتن گوشی - 1

به پایین بخش تنظیمات بروید و وارد قسمت امنیت (Security) شوید. در بعضی از دستگاه ها، این نام ممکن است کمی متفاوت باشد. به عنوان مثال سامسونگ آن را قفل صفحه و امنیت (Lock screen and security) نامیده است.

ایمن نگه داشتن گوشی - 2

بعضی از مطالب بیان شده کاملاً ساده هستند، در حالی که بعضی از آنها کمی نیاز به توضیح دارند. ما بیشتر می خواهیم در مورد مواردی که به شما کمک می کند تا دستگاه‌تان به خوبی قفل شود صحبت کنیم.


ایمن نگه داشتن گوشی با قفل صفحه: الگوها، پین ها، گذرواژه‌ها و اثر انگشت

برای شروع در بخش امنیت، روی گزینه قفل صفحه (Lock Screen) ضربه بزنید. در اینجا شما به انواع قفل صفحه‌ای که می‌توانید استفاده کنید، نگاهی بیندازید. در اکثر تلفن های مدرن، حتی می توانید قفل دستگاه ها را با اثر انگشت باز کنید.

ایمن نگه داشتن گوشی - 3

ما می خواهیم به شما بگوییم که از بین این موارد، بیشترین کاربرد را برای شما الگو، پین و اثر انگشت دارد. به نظر می‌رسد قفل های الگو از محبوب ترین ها هستند. اما شما می توانید از هر آنچه که برای شما مناسب است استفاده کنید. اجازه دهید گزینه های شما را که در اینجا آورده شده است، بررسی کنیم.


ایمن نگه داشتن گوشی توسط قفل های الگو: هوشمندانه و بسیار ایمن

باز شدن قفل الگو (Pattern) واقعاً جالب است. به جای تایپ کردن شماره یا رمز عبوری که باید به یاد بیاورید، برای باز کردن قفل تلفن خود، الگوی اتصال نقاط (connect the dots) را ترسیم می کنید.

هنگامی که برای اولین بار الگویی را تنظیم می کنید، از شما سوال می شود که آیا می خواهید برای راه اندازی دستگاه از الگویی استفاده کنید یا نه. ما به شما توصیه می کنیم برای شروع دستگاه الگوی مورد نظر خودتان را داشته باشید. توجه داشته باشید که پس از راه اندازی مجدد گوشی، هیچ نوع اعلان یا زنگ هشدار دریافت نخواهید کرد تا الگوی وارد شده را وارد کنید.

سپس، روی طرح نقاط 3 × 3 الگویی بکشید تا قفل شما ایجاد شود.

ایمن نگه داشتن گوشی - 4

هر کاری که می کنید، الگوی خود را فراموش نکنید. اثبات شده است که باز کردن قفل الگو بسیار سخت است. با این حال، توجه داشته باشید که وقتی الگوی خود را برای باز شدن قفل صفحه ترسیم می کنید، لکه هایی به شکل الگوی خود بر روی صفحه می گذارید. بنابراین توصیه می کنیم که عادت کنید هر بار که می خواهید گوشی را دوباره در جیب خود قرار دهید، یک دستمال برای پاک کردن لکه های ایجاد شده که بیان کننده الگو هستند بر روی صفحه بکشید.


کد پین: به راحتی به خاطر سپرده می شود

شماره شناسایی شخصی یا پین (Pin)، درست مانند پین یا رمز ورود کارت خودپرداز شما است. اما اگر بخواهید می توانید رشته طولانی تری را انتخاب کنید، حداقل طول رمز ورود چهار رقم است. این تنظیم همچنین از شما سوال می کند که آیا می خواهید برای راه اندازی دستگاه هم یک پین در نظر بگیرید یا نه.

ایمن نگه داشتن گوشی - 5

بدیهی است که هرچه طول پین بیشتر باشد بهتر است. اگر شخصی مصم باشد تا رمز پین را پیدا کند باید بدانید که پین ها خیلی آسان تر از رمزهای عبور شکسته می شوند. اما بگذارید صادقانه بگویم، حتی یک پین چهار رقمی نیز ورود های معمولی را خنثی می کند. مگر اینکه شما یک چیز ساده مانند 1111 یا عددی که حدس زدن آسان است مانند اعداد مربوط به سال یا روز و ماه تولد را انتخاب کرده باشید.


رمزهای عبور: قوی، اما یک دردسر بزرگ

رمزهای عبور (Password) نیز برای شما آشنا خواهند بود. این رمزها تقریباً به همان روشی که در رایانه کار می کند کار خواهند کرد. می توانید رمز عبوری به طول چهار تا 17 کاراکتر یا نویسه انتخاب کنید.

ایمن نگه داشتن گوشی - 6

هرچه رمز عبور طولانی تر باشد، بهتر است. اما ما فکر می کنیم وارد کردن رمز ورود هر بار که می خواهید از تلفن خود استفاده کنید سخت خواهد بود. این شرایط ما را به آخرین گزینه می رساند.


ایمن نگه داشتن گوشی توسط اثر انگشت

اثر انگشت یک تکنولوژی تازه در بحث امنیت گوشی یا تلفن های همراه است. اما این تکنولوژی بهترین، ساده‌ترین و ایمن ترین روش است. زیرا اثر انگشت شما غیر قابل جعل است و همیشه انگشتتان با شما است. در اکثر دستگاه ها این تکنولوژی اثر انگشت (fingerprint) نامیده می شود، اما در دستگاه های Nexus، Nexus Imprint نامیده می شود. هر چند همان هدف را دنبال می کند.

ایمن نگه داشتن گوشی - 7

تنظیمات آن آسان است. فقط کافی است سنسور خواننده اثر انگشت گوشی خود را چندین بار لمس کنید در حالی که ضبط می کند. خوب است که انگشت خود را در زوایای مختلف حرکت دهید تا از دقیق ترین قرائت اطمینان حاصل کنید.

ایمن نگه داشتن گوشی - 8

همچنین باید علاوه بر اثر انگشت خود، پین، الگو یا رمز عبور را تنظیم کنید، که وقتی گوشی شما روی میز قرار دارد و سنسور اثر انگشت در دسترس نیست، مفید باشد.


با Smart Lock قفل تلفن خود را به صورت خودکار باز کنید

گرچه قفل صفحه ضروری است اما ممکن است آزاردهنده باشد. وارد کردن الگو یا پین هر بار که می‌خواهید از گوشی استفاده کنید طاقت فرسا است. این موضوع می تواند شما را به فکر بیاندازد که آیا امنیت ارزش آن را دارد یا نه؟

از قفل هوشمند (Smart Lock) استفاده کنید. این ویژگی به شما امکان می دهد شرایط خاصی را تنظیم کنید که نیازی به وارد کردن الگو یا پین ندارید. به عنوان مثال، می توانید آدرس خانه خود را به عنوان مکان مورد اعتماد (trusted location) تنظیم کنید. تا زمانی که شما در خانه باشید، قفل دستگاه باز خواهد ماند. این حالت برای تعیین موقعیت مکانی شما از GPS استفاده می کند.

ایمن نگه داشتن گوشی - 9

این فقط یک مثال بود. همچنین وقتی تلفن همراه یا گوشی به دستگاه بلوتوث متصل است، هنگامی که صورت شما را می بیند (با استفاده از دوربین جلو)، صدای شما را می‌شنود، می توانید قفل آن را باز نگه دارید.


تلفن گمشده خود را با پیام قفل صفحه بازگردانید

اگر قفل صفحه را فعال کنید، یک ایده وجود دارد. اطلاعات مالک خود را پر کنید تا اگر تلفن خود را گم کردید، هر فرد صادقی که آن را پیدا کند به راحتی آن را به شما برگرداند. می توانید این کار را در بخش تنظیمات (Settings) > امنیت (Security) > پیام قفل صفحه (Lock Screen Message) انجام دهید. این کار به اندازه کافی ساده است.

ایمن نگه داشتن گوشی - 10
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونگی کالیبره کردن صفحه گوشی اندروید

چگونگی کالیبره کردن قطب نما در اندروید

نحوه تنظیم چندین پروفایل کاربر در اندروید
دیدگاهتان را بنویسید