دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید

آیا از اینکه گوشی شما به یکباره خاموش می‌شود و دوباره روشن نمی‌شود خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید خود هستید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات بله است، باید به شما بگویم که این موضوع فقط مشکل شما نیست بلکه بسیاری دیگر از کاربران با آن روبرو شده‌اند. خبر خوب این است که ما در این مقاله به بررسی دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی پرداخته‌ایم. شما از روش‌های گفته شده در این مقاله می‌توانید برای رفع این مشکل در گوشی‌های سامسونگ ، شیائومی و سایر گوشی‌های اندروید استفاده کنید. 

در ابتدا باید بگویم که اگر گوشی اندرویدی شما بارها و بارها به صورت خودکار راه اندازی مجدد می‌شود، من حدس می‌زنم که این مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری است.

در ادامه این مقاله ما چندین راه‌حل ساده برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی اندروید به طور تصادفی یا ناگهانی یا خاموش شدن گوشی اندروید به صورت خودکار گردآوری کرده‌ایم.

اما قبل از مراجعه به راه‌حل‌ها، دلایل احتمالی را که باعث می‌شود دستگاه اندروید به خودی خود خاموش شود را بررسی می‌کنیم.


دلایل احتمالی خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید

وقتی گوشی کاربران اندروید به طور خودکار خاموش می‌شود در این شرایط سوال متداولی به ذهن آنها می‌رسد و آن اینکه چرا گوشی اندروید من به طور تصادفی خاموش می‌شود یا چرا گوشی سامسونگ من ناگهان خاموش می‌شود؟

همانطور که قبلاً در بالا اشاره کردم مشکل می‌تواند ناشی از نرم افزار یا سخت افزار گوشی باشد، بنابراین باید سناریوهایی را بررسی کنیم که باعث خاموش شدن خودکار گوشی می‌شود.

مشکلات نرم افزاری:

مشکلات مربوط به مسئله نرم افزار گوشی شامل موارد زیر است:

 • پردازنده گوشی می‌تواند چنین مشکلی را به وجود آورد. هنگامی که پردازنده به هیچ فرمانی پاسخ نمی دهد، گوشی اندروید به طور خودکار خاموش می‌شود.
 • حتی استفاده از نسخه قدیمی نرم افزار در حال اجرا بر روی دستگاه اندرویدی می‌تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی یا خودکار گوشی شود
 • وقتی چندین برنامه به طور همزمان نصب می‌شوند، گوشی شروع به نمایش خطاهایی مانند خاموش شدن خود می‌کند.
 • گاهی اوقات به دلیل داغ بودن باتری، گوشی به طور خودکار خاموش می‌شود تا دستگاه خنک شود.
 • همچنین استفاده از چندین ویجت می‌تواند باعث خاموش شدن خودکار گوشی شود.

مشکلات سخت افزاری:

برخی از مشکلات سخت افزاری شامل موارد زیر است:

 • شاید باتری گوشی آلودگی داشته باشد که مانع از عملکرد صحیح دستگاه و خاموش شدن خودکار گوشی می‌شود.
 • باتری و ترمینال آن ممکن است دارای اتصال ضعیفی باشند که باعث خاموش شدن گوشی می‌شود.

پس از اطلاع از دلایل خاموش شدن گوشی‌های اندرویدی، اکنون زمان آن رسیده است که راه‌حل‌هایی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند از شر خطایی که با آن روبرو می‌شوید خلاص شوید.


بهترین راه‌حل‌ها برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید

راه‌حل 1: بررسی کنید که آیا گوشی در حالت خواب است

هنگامی که گوشی اندروید شما به طور مداوم و به طور خودکار خاموش می‌شود، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا دستگاه شما در حالت خواب است یا خیر. اما قبل از آن، دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا بررسی کنید که آیا گوشی واقعاً خاموش است یا خیر.

اگر بعد از فشار دادن دکمه روشن کردن گوشی، صفحه به حالت عادی برگردد، مشکل متفاوت است. در این وضعیت، به سادگی به بخش تنظیمات (Settings) > نمایش و حرکات (Display & gestures) > نمایش (Display)، حرکات و دکمه‌ها (gestures & buttons) یا نمایش (Display) بروید.

وقتی گزینه خواب یا صفحه نمایش روی گوشی ها در دسترس نیست چه باید کرد؟

در این وضعیت، باید گزینه خاصی را پیدا کنید، زیرا در صفحه قفل و صفحه امنیتی پنهان شده‌است. بعضی از دستگاه های اندروید مانند گوشی های ردمی (Redmi) گزینه خواب (Sleep) را در بخش تنظیمات صفحه نمایش (Display Settings) ندارند، در این نوع گوشی ها باید به محل زیر بروید:

 • ابتدا به تنظیمات بروید.
 • سپس بر روی گزینه قفل صفحه (Lock Screen) و پسورد (Password) کلیک کنید که در بخش سیستم و دستگاه (System & Device) قرار دارد.
نشان دهنده گزینه قفل صفحه و پسورد
 • در صفحه بعدی، روی گزینه خواب (Sleep) یا زمان پایان صفحه (Screen timeout) کلیک کنید.
 • وقتی پنجره بازشو ظاهر شد، روی گزینه 30 دقیقه کلیک کنید یا طولانی ترین گزینه موجود را انتخاب کنید.


راه‌حل 2: وضعیت باتری گوشی خود را جهت رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید یکبار بررسی کنید

اغلب اوقات به دلیل وجود مشکل در باتری، گوشی ناگهان خاموش می‌شود. هنگامی که پس از فشار دادن دکمه روشن کردن گوشی با مشکلی روبرو می‌شوید، مطمئن باشید دلیل باتری است. بنابراین یکبار وضعیت باتری را بررسی کنید.

جهت بررسی مشکل موجود در باتری مراحل زیر را با دقت دنبال کنید:

 • ابتدا شماره گیر را روی صفحه اندروید راه اندازی کنید.
 • سپس کد دستوری *#*#4636#*#*را تایپ کرده و آن را شماره گیری کنید. در اینجا پنجره های صفحه اطلاعات باتری (Battery Info) را مشاهده خواهید کرد. اما اگر این کد دستوری کار نمی‌کند، شماره *#*#INFO#*#* را شماره گیری کنید.
نشان دهنده اطلاعات باتری گوشی است
 • داده‌های مربوط به سلامت باتری را به شما نشان می دهند. اگر خراب است، باید باتری را عوض کنید و اگر وضعیت باتری خوب است، برای رفع خطا به راه‌حل بعدی بروید.


راه‌حل 3: دکمه روشن / خاموش گیر کرده‌است

گاهی اوقات دکمه پاور یا خاموش و روشن گوشی گیر می‌کند. بنابراین اگر این مشکل وجود دارد، دکمه روشن / خاموش را چندین بار فشار دهید و مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. همچنین، بررسی کنید که دکمه بدون مشکل کار می‌کند و وقتی آزاد شد بلافاصله بیرون می آید.

امیدوارم بعد از انجام این کارها گوشی شما بارها خاموش یا روشن نشود.


راه‌حل 4: گوشی خود را در حالت ایمن بوت کنید

قرار دادن دستگاه در حالت ایمن یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از این مشکل است. این مشکل زمانی رخ می دهد که چندین برنامه با هم سازگار نباشند و رفتن به حالت امن (Safe Mode) اجازه می دهد فقط برنامه های داخلی کار کنند.

بهتر است برنامه هایی را که استفاده نمی‌کنید را پاک کنید، زیرا این برنامه ها فقط بار اضافه به پردازنده گوشی وارد می‌کنند.

اکنون برای قرار دادن گوشی خود در حالت ایمن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دکمه روشن / خاموش را برای مدت طولانی فشار دهید تا گزینه های زیر را مشاهده کنید.
 • روی دکمه گزینه خاموش (Power Off) به مدت 10 ثانیه فشار بیاورید و سپس روی گزینه OK که روی صفحه ظاهر می‌شود ضربه بزنید.
نشان دهنده گزینه های خاموش و روشن و غیره

پس از اتمام کار، گوشی به طور خودکار راه اندازی مجدد می‌شود و حالت امن (Safe Mode) روی صفحه ظاهر می‌شود.

نشان دهنده پیامی جهت راه اندازی مجدد گوشی

بعد از انجام کارهای گفته شده، گوشی شما در حالت ایمن بوت می‌شود و به شما کمک می‌کند مشکلی که با آن روبرو هستید را حل کنید.


راه‌حل 5: برنامه ای را که باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید شده را پیدا کنید

بعضی از برنامه ها می‌تواند برای شما مشکل ساز شود و دستگاه شما ممکن است به طور غیرمنتظره خاموش شود. برخی از برنامه ها می‌توانند منجر به بی ثباتی نرم افزار شوند، بنابراین برای خلاص شدن از شر آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اگر برنامه ذخیره ساز باتری را نصب کرده‌اید، آن را حذف (Uninstall) کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که همه برنامه ها به روز هستند.
نشان دهنده مراحل حذف برنامه
 • سعی کنید دریابید که آیا گوشی شما با استفاده از یک برنامه خاص خاموش می‌شود یا کار خاصی را انجام می دهد.
 • اگر مشکل بوجود آمده پس از نصب برنامه های جدید است، بلافاصله آنها را حذف کنید.


راه‌حل 6: نرم افزار گوشی را به روز کنید

گاهی اوقات خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید به طور تصادفی به دلیل قدیمی بودن نسخه سیستم عامل اندروید گوشی است. در نتیجه جهت بر طرف کردن این مشکل فقط کافی است که گوشی خودتان را آپدیت کنید. برای آپدیت گوشی مراحل زیر را طی کنید:

 • به سادگی به بخش تنظیمات (Settings) > درباره (About) > سپس گزینه به‌روزرسانی نرم افزار (Software updates) بروید.
 • روی گزینه اکنون بررسی کنید (Check Now) کلیک کنید.
نشان دهنده مسیر رسیدن به گزینه به روز رسانی نرم افزار است.

اگر به روزرسانی موجود باشد، در بارگیری و نصب آن تردید نکنید.


راه‌حل 7: ویروس مخرب را از دستگاه حذف کنید

همچنین وجود یک ویروس مخرب می‌تواند منجر به چندین موقعیت ناخواسته در گوشی اندروید شما شود و خاموش شدن دستگاه شما نیز می‌تواند به دلیل بدافزارهای مضر باشد.

شاید دستگاه شما دارای نرم افزار آنتی ویروس باشد اما نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. هر آنتی ویروس قدرتمندی را که می شناسید نصب کنید. سپس این برنامه کل دستگاه را اسکن کرده و فوراً آن بد افزار یا ویروس را حذف می‌کند.


راه‌حل 8: بررسی کنید که آیا گوشی شما داغ می‌شود یا خیر

استفاده مداوم از گوشی ممکن است باعث داغ شدن آن شود و در نتیجه می‌تواند به طور تصادفی باعث خاموش شدن گوشی شود. این اتفاق برای این می افتد که گوشی خنک شود و از هر گونه آسیب داخلی جلوگیری کند. بنابراین اگر گوشی شما به طور ناگهانی خاموش شود، گرما شدن گوشی می‌تواند دلیل این عمل باشد.

بنابراین برای جلوگیری از خاموش شدن گوشی و گرم شدن آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از برنامه هایی که نیاز به پردازش زیاد دارند استفاده نکنید یا از تماشای ویدیو برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • استفاده از شارژر شخص دیگر را فراموش کنید، زیرا باعث گرم شدن دستگاه شما می‌شود. فقط از کابل و شارژر موجود برای دستگاه خود استفاده کنید.
 • از گوشی خود در نور مستقیم خورشید یا در محیطی گرم که برای سلامتی گوشی شما خوب نیست استفاده نکنید.
 • بررسی کنید که آیا دستگاه شما در حین شارژ داغ می‌شود یا خیر. در این صورت شارژر را دربیاورید و همه برنامه ها را ببندید و منتظر بمانید تا گوشی شما خنک شود.


راه‌حل 9: تنظیم مجدد کارخانه گوشی خود را انجام دهید

این بدیهی‌ترین راه و در عین حال آخرین گزینه برای شما است هنگامی که همه روش‌های بالا کار نکردند. این گزینه نیز یکی از راه های قدرتمند برای رفع خاموش شدن تصادفی اندروید است. تنظیم مجدد کارخانه همچنین چندین مشکل دیگر را برطرف می‌کند، اما ممکن است شما تمام اطلاعات گوشی خود را از دست بدهد.

بنابراین از داده‌های مهم گوشی خود در یک مکان امن پشتیبان بگیرید و سپس مراحل ذکر شده در زیر را طی کنید:

 • به تنظیمات بروید > گزینه پشتیبان گیری و تنظیم مجدد (Backup and Reset) را انتخاب کنید.
نشان دهنده مسیر رسیدن به گزینه پشتیبان گیری و تنظیم مجدد است.
 • حال باید گزینه بازنشانی داده‌های کارخانه (Factory Data Reset) را انتخاب کرده و بر روی گزینه بازنشانی دستگاه (Reset device) کلیک کنید.
 • پس از آن، باید روی گزینه همه چیز را پاک کنید (Erase Everything) ضربه بزنید تا دستگاه شما به حالت کارخانه بازنشانی شود.
نشان دهنده مسیر رسیدن به گزینه همه چیز را پاک کنید

توجه: بلافاصله پس از اتمام فرآیند، گوشی شما به طور خودکار شروع به کار می‌کند و به یک گوشی جدید تبدیل می‌شود. شما باید دستگاه خود را از ابتدا یکبار دیگر راه اندازی کنید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، با تنظیم مجدد کارخانه، تمام داده‌ها از گوشی حذف می‌شود، بنابراین باید از قبل از همه چیز پشتیبان تهیه کنید. اما برخی از کاربران اشتباه می‌کنند و هنوز از داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده‌اند این کار را می‌کنند و بعد به دنبال روشی برای بازیابی داده‌های خود می‌گردند.

کلام آخر: در نهایت، می‌خواهم بگویم که خاموش شدن تصادفی گوشی اندروید یک سناریوی رایج برای برخی از کاربران است و نیازی به نگرانی نیست. شما می‌توانید به راحتی با مطالعه این مقاله و بررسی راه‌حل‌های ارائه شده مشکل خودتان را حل کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

بررسی میکروفون گوشی اندروید

روت كردن گوشي اندروید

مشکل آپدیت نشدن گوشی اندروید
دیدگاهتان را بنویسید