نرم افزار سیگنال چیست و چرا همه از آن استفاده می‌کنند؟

نرم افزار سیگنال (Signal) یک برنامه پیام رسان رمزگذاری شده امن است. به عنوان یک گزینه خصوصی‌تر و امن‌تر ازWhatsApp ،Facebook Messenger ،Skype ،iMessage  و SMS می‌توانید در مورد آن فکر کنید. به همین دلیل است که شما باید به طور جدی استفاده از Signal را در نظر بگیرید.

تصویری از پیام رسان سیگنال نشان داده شده است.


چرا نرم افزار سیگنال خاص است

سیگنال برایAndroid ،iPhone و iPad در دسترس است. همچنین یک سیستم دسک تاپ Signal برای ویندوز، مک و لینوکس وجود دارد. برای عضویت، تنها آنچه شما نیاز دارید یک شماره تلفن است. ثبت نام در این برنامه رایگان است.

تجربه کاربری Signal دقیقاً مانندWhatsApp ،Facebook Messenger  و سایر برنامه‌های چت معروف است. این برنامه یک برنامه پیام رسان با ویژگی هایی مانند پیام‌های یک به یک، گروهی، برچسب ها (Stickers)، عکس‌ها، انتقال فایل ها، تماس‌های صوتی و حتی تماس‌های ویدیویی است. شما می‌توانید با حداکثر 1000 نفر و به صورت گروهی با حداکثر هشت نفر گپ گروهی داشته باشید.

سیگنال متعلق به یک شرکت بزرگ فناوری نیست. در عوض، سیگنال توسط یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه یافته و از طریق کمک های مالی تأمین می‌شود. برخلاف فیس بوک، صاحبان سیگنال حتی در تلاش برای کسب درآمد نیستند. سیگنال سعی نمی‌کند مجموعه‌ای از داده‌ها را در مورد شما جمع کند یا تبلیغات را به شما نشان دهد.

در حالی که نرم افزار سیگنال از رابط کاربری بسیار آشنایی برخوردار است، اما در زیر این پوسته بسیار متفاوت است. مکالمات شما در Signal از ابتدا تا آخر رمزگذاری شده است، به این معنی که حتی صاحبان Signal  نیز نمی‌توانند مکالمات را کنترل کنند. فقط افرادی که در حین مکالمه هستند می‌توانند این کار را بکنند.  

سیگنال نیز کاملا منبع باز است. کد منبع برنامه‌های مشتری و نرم افزار سرور پروژه در GitHub در دسترس است.


چگونه (و چرا) سیگنال بسیار خصوصی و ایمن است

تمام ارتباطات موجود در سیگنال، از جمله پیام‌های یک به یک، پیام‌های گروهی، انتقال فایل ها، عکس‌ها، تماس‌های صوتی و تماس‌های ویدئویی، به صورت پیوسته رمزگذاری شده هستند. فقط افراد درگیر در ارتباط می‌توانند آنها را ببینند. رمزگذاری بین دستگاه‌های جداگانه با استفاده از Signal اتفاق می‌افتد. شرکتی که سیگنال را ارائه داده است حتی اگر بخواهد نمی‌تواند این پیام‌ها را ببیند. در واقع Signal پروتکل رمزگذاری مخصوص خود را برای این امر ایجاد کرده است.

این برنامه بسیار متفاوت از برنامه‌های پیام رسان سنتی است. به عنوان مثال، فیس بوک به هر آنچه در فیس بوک مسنجر می‌گویید دسترسی دارد. فیس بوک می گوید از محتوای پیام‌های شما برای تبلیغات استفاده نمی‌کند، اما آیا اطمینان دارید که این موضوع در آینده هرگز تغییر نخواهد کرد؟

مطمئناً، برخی دیگر از پیام رسان ها پیام رمزگذاری شده را به عنوان یک ویژگی اختیاری ارائه می‌دهند. اما همه چیز در Signal رمزگذاری شده است، همیشه و به طور پیش فرض. سیگنال همچنین ویژگی‌های حریم خصوصی دیگری را ارائه می‌دهد، از جمله پیام‌های خود تخریب (ناپدید) که پس از مدتی به طور خودکار حذف می‌شوند.

مسنجر فیس بوک نیز داده‌های زیادی در مورد شما جمع آوری می‌کند. اکثر شرکت ها داده‌های زیادی را جمع آوری می‌کنند اما سیگنال سعی می‌کند این کار را نکند.

حتی اگر سیگنال مشمول احضاریه ای از دادگاه در رابطه با شما شود و مجبور به افشای آنچه در مورد شما می‌داند شود، این شرکت تقریباً چیزی درباره شما و فعالیت شما در سیگنال نمی‌داند. سیگنال می‌تواند فقط شماره تلفن حساب شما، آخرین تاریخ اتصال و زمان ایجاد حساب را نشان دهد.

در مقابل، فیس بوک می‌تواند نام کامل شما، همه آنچه را که در پیام رسان فیس بوک گفته اید، لیستی از مکان‌های جغرافیایی که از آنجا به حساب خود دسترسی پیدا کرده اید و موارد دیگر را به خوبی بیان کند.

همه موارد موجود در برنامه Signal شما – پیام‌ها، تصاویر، پرونده ها و موارد دیگر – به صورت محلی در تلفن شما ذخیره می‌شود. می‌توانید به صورت دستی داده‌ها را بین دستگاه ها منتقل کنید، اما فقط همین.


چرا سیگنال به طور ناگهانی بسیار محبوب شد؟

رمزگذاری سیگنال از انتها به انتها یا پیوسته (end-to-end) ویژگی بزرگ آن است. به همین دلیل بسیاری از افراد از Signal استفاده می‌کنند. زیرا آنها نگران حریم خصوصی خود هستند. این برنامه در ابتدای سال 2021، از طرف ایلان ماسک تا مدیر اجرایی توییتر جک دورسی مورد تأیید قرار گرفته و به بالای نمودارهای فروشگاه برنامه‌های اپل و گوگل رفته است.

اما سیگنال از هیچ جا نیامده است یعنی در جای خاصی درست نشده است. برنامه سیگنال در سال 2013 به وجود آمده است. این برنامه یک نرم افزار کاملاً قابل احترام است که مدتها توسط طرفداران حریم خصوصی و سایر فعالان مورد استفاده قرار می‌گرفت. ادوارد اسنودن Signal را در سال 2015 تایید کرد.

برنامه WhatsApp در حال تغییر سیاست حفظ حریم خصوصی خود است تا داده‌های بیشتری را با فیس بوک به اشتراک بگذارد. بسیاری از مردم به وضوح می‌خواهند مکالمات خود را از دید مارک زاکربرگ خارج کنند و از حریم خصوصی خود دفاع کنند. 

تصویر رتبه 1 بودن سیگنال در بین پیام رسان ها


سیگنال با شماره تلفن شما را شناسایی می‌کند

در حالی که ارتباطات شما در Signal خصوصی است، شما ناشناس نیستید. برای ثبت نام در Signal ، به یک شماره تلفن نیاز دارید. برای صحبت با کسی درSignal ، شماره تلفن شما شناسه شما در Signal است.

این موضوع با طراحی از پیش تعیین شده‌ای انجام گرفته است. سیگنال به عنوان جایگزینی برای پیامک طراحی شده است. هنگام ورود به سیستم Signal و نصب برنامه، درخواست دسترسی به مخاطبین تلفن شما را می‌کند. سیگنال به طور ایمن مخاطبین شما را اسکن می‌کند تا ببیند کدام یک از کاربران از سیگنال استفاده می‌کنند. فقط شماره تلفن‌ها را بررسی می‌کند و می‌بیند که آیا این شماره تلفن ها نیز در Signal ثبت شده اند یا خیر.

بنابراین، اگر شما و شخص دیگری از طریق پیام کوتاه ارتباط برقرار کنید، هم می‌توانید Signal را نصب کنید و هم به راحتی سوییچ کنید. اگر Signal را نصب کنید، می‌توانید ببینید که به کدام یک از مخاطبین خود می‌توانید به جای پیام کوتاه از طریق Signal پیام دهید. نیازی نیست از آنها بپرسید آیا آنها از سیگنال استفاده می‌کنند یا نه. این برنامه فقط با شماره تلفن کا دارد. با این وجود، می‌توانید شماره های ایمنی مرتبط با یک مکالمه را تأیید کنید تا اطمینان حاصل کنید که مستقیماً با شخص درستی که فکر می‌کنید در آن طرف مکالمه است صحبت می‌کنید. این یک ویژگی امنیتی مفید دیگر در Signal است.

اگر نگران افراد دیگری هستید که در Signal با آنها صحبت می‌کنید و آنها شماره تلفن شما را دارند، می‌توانید با شماره تلفن ثانویه ثبت نام کنید. اما، به طور واقعی، اگر به دنبال یک راه حل گپ هستید که به شماره تلفن وابسته نباشد – به عنوان مثال، یک راه حل گپ ناشناس که فقط از نام های کاربری به جای شماره تلفن استفاده می‌کند برنامه Signal آن چیزی نیست که شما می‌خواهید.


چگونه می‌توان با نرم افزار سیگنال شروع به کار کرد

شروع کار با سیگنال ساده است. فقط برنامه رسمی Signal را از App Store Apple برای iPhone و iPad یا Google Play برای Android بارگیری کنید. مراحل راه اندازی را برای دادن شماره تلفن به سیگنال و دسترسی به مخاطبین خود انجام دهید. دسترسی به تماس اختیاری است، اما Signal  به گونه ای طراحی شده است که این ویژگی جزء بهترین‌ها است.  

سپس می‌توانید مکالمات را از داخل برنامه شروع کنید. اگر شخصی در مخاطبین خود داشته باشید و شماره تلفن آن شخص با یک حساب Signal مرتبط باشد، خواهید دید که می‌توانید از طریق Signal با او تماس بگیرید. این فرایند به صورت یکپارچه است.  

آیا می‌خواهید به جای برنامه چت دیگری با کسی در Signal صحبت کنید؟ فقط از آنها بخواهید آن را بارگیری کنند و ثبت نام کنند. حتی وقتی شخصی را که می‌شناسید وارد سیستمSignal  شود، یک اعلان دریافت خواهید کرد.

همچنین می‌توانید برنامه Signal desktop را برای ویندوز، Mac یا Linux از وب سایت SIgnal Foundation  بارگیری کنید. با این کار پیام‌های برنامه Signal موجود در تلفن با رایانه شما همگام سازی می‌شود. با این حال، این موضوع کاملا اختیاری است.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نحوه اتصال فلش USB به تلفن هوشمند یا تبلت های اندرویدی

نحوه غیر فعال کردن Google Meet در Gmail در گوشی های هوشمند

نحوه اجرای برنامه ها و بازی های اندرویدی در ویندوز با نرم افزار BlueStacks
دیدگاهتان را بنویسید