با استفاده از ابزار عیب یابی حافظه ویندوز ، حافظه (Ram) کامپیوتر خود را آزمایش کنید

اگر یک اورکلاکر هستید یا فقط مشکوک به وجود یک مشکل در حافظه (رم) کامپیوتر خود هستید، احتمالاً باید برخی از تست‌های حافظه را جهت عیب یابی حافظه انجام دهید. برای این کار می‌توانید از ابزار رایگان موجود در ویندوز استفاده کنید.

استفاده از این ابزار عیب یابی حافظه به راه‌اندازی مجدد نیاز دارد، بنابراین قبل از استفاده از این ابزار این موضوع را بخاطر داشته باشید. در منوی شروع کلمه حافظه (Memory) را تایپ کنید گزینه Memory Diagnostics Tool  را انتخاب کنید.

نشان دهنده ابزار Memory Diagnostics Tool در منوی شروع ویندوز

پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید هم اکنون سیستم را مجدداً راه‌اندازی کنید و مشکلات را بررسی کنید یا دفعه دیگر که سیستم را راه‌اندازی می‌کنید، مشکلات را بررسی خواهید کرد. 

پنجره مربوط به ابزار Memory Diagnostics Tool

اگر اکنون راه‌اندازی مجدد را انتخاب کنید، ویندوز مجدداً با ابزار تشخیص حافظه راه‌اندازی می‌شود.

صفحه آبی ابزار تشخیص حافظه پس از راه‌اندازی مجدد سیستم

همچنین می‌توانید مستقیماً از منوی بوت (boot) به این برنامه دسترسی پیدا کنید. در پایین تصویر مربوط به راه‌اندازی این برنامه از طریق بوت را مشاهده می‌کنید. 

نشان دهنده انتخاب گزینه ویندوز در هنگام بوت شدن ویندوز

اگر از ویندوز ویستا (Vista) استفاده می‌کنید، رسیدن به صفحه بالا کمی عجیب است. برای دسترسی به صفحه بالا، باید F8 را پایین نگه دارید و سپس Esc را بزنید. در ویندوز 7 هم فقط کافی است هنگام بوت کلید F5 را فشار بدهید تا به این صفحه دسترسی پیدا کنید.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

تفاوت پردازنده‌های Intel Core i3, i5, i7 و Core X چیست؟

اختلاف بین رم SDRAM و رم‌های DDR

انواع مادربرد براساس سوکت پردازنده
دیدگاهتان را بنویسید