اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ

اشباع اکسیژن که اغلب به اختصار به آن SpO2 گفته می‌شود، معیاری از غلظت اکسیژن در خون شما است. در بسیاری از تلفن‌های سامسونگ، SpO2  را می‌توان با استفاده از یک سری سنسورهای موجود در پشت گوشی و به وسیله روشی به نام پالس اکسیمتری که موج نوری را از طریق رگ‌های خونی در نوک انگشتان شما منتشر و جذب می‌کند اندازه گیری کرد. با ما در این مقاله همراه باشید تا روش اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ را فرا بگیرید.

 سامسونگ این ویژگی را کمی تغییر داده و حتی آن را در بسیاری از گوشی های جدیدتر خود به طور کامل حذف کرده است، اما اگر دستگاه شما هنوز قابلیت خواندن SpO2 را دارد، می‌تواند در اندازه گیری میزان سلامتی شما مفید باشد.


نحوه اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ

همانطور که در بالا ذکر شد، سامسونگ بسیاری از سنسورهای معمول خود را در گوشی های جدیدتر مانند سامسونگ گلکسیS20  حذف کرده است، اما دستگاه‌های قدیمی تر مانند S10 هنوز قادر به اندازه گیری اشباع اکسیژن با استفاده از برنامه سلامت سامسونگ (Samsung Health) هستند. تا زمانی که تلفن شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، این کار یک فرآیند نسبتاً ساده است. در اینجا مراحل آسان جهت اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ شما آمده است.

  1. برنامه سلامت سامسونگ (Samsung Health) را باز کنید.
  2. روی گزینه مدیریت موارد (manage items) ضربه بزنید، سپس گزینه اشباع اکسیژن (Oxygen saturation) را فعال کنید.
  3. به صفحه اصلی برنامه برگردید و روی گزینه اندازه گیری (Measure) در کنار اشباع اکسیژن ضربه بزنید.
  4. در صورت درخواست، انگشت خود را روی سنسور اشباع اکسیژن در پشت گوشی خود قرار دهید.
  5. وقتی تلفن شما در حال اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن خون است، بی حرکت بمانید.
اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ

هنگامی که تلفن شما اندازه گیری اکسیژن خون یا اشباع اکسیژن را به پایان رساند، به شما اطلاع داده می‌شود که می‌توانید انگشت خودتان را از روی سنسور بردارید. پس از آن درصدی به شما نشان می‌دهد که میزان اشباع اکسیژن به چه میزان است. همچنین ضربان قلب شما را بر حسب ضربان در دقیقه به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید برای خواندن اطلاعات دقیق در موردSpO2  بر روی آن ضربه بزنید.

از همان صفحه، می‌توانید داده‌هایی را که اندازه گیری کرده‌اید را ذخیره یا حذف کنید. پس از ذخیره شدن، می‌توانید از برگه روند SpO2 دیدن کنید تا روند میزان اکسیژن خون خود را مشاهده کنید.


چه گوشی هایی از خواندن SpO2 پشتیبانی می‌کنند؟

سامسونگ سنسورهای مختلف نظارت بر سلامت را از گوشی های جدیدتر خود مانند S20 حذف کرده است، اما بسیاری از مدل‌های قدیمی هنوز قادر به اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن خون شما هستند.

اگر شما هر یک از گوشی های سامسونگ سری S ( S5 ، S6 ، S6 Edge ، S7 ، S8 ، S9 ، S10 و S10 Plus ) و یا نوت ( نوت 4 ، نوت 5 ، نوت 6 ، نوت 7 ، نوت 8 و نوت 9) را استفاده می‌کنید خبر خوب این است که می‌توانید به سادگی مراحل اندازه گیری اکسیژن خون با گوشی سامسونگ را انجام بدهید. ساده‌ترین راه برای تشخیص اینکه آیا تلفن شما از اندازه گیری SpO2 پشتیبانی می‌کند این است که به دنبال سنسورهای نوری در پشت گوشی، درست در کنار سنسورهای دوربین باشید. بسته به مدل، سنسورهای مختلفی برای نظارت بر ضربان قلب، فشار خون و اشباع اکسیژن در اختیار خواهید داشت.  
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

بهترین نکات و ترفندها جهت تنظیمات تماس در گوشی سامسونگ

اندازه گیری فشار خون با گوشی سامسونگ

تنظیمات صفحه کلید گوشی سامسونگ
دیدگاهتان را بنویسید