کد تست گوشی سامسونگ

علاوه بر ویژگی‌های بارز مانند صفحه لمسی و سنسورهای بیومتریک ، تلفن‌های هوشمند مدرن دارای مجموعه‌ای از سخت افزارهای پیشرفته در قالب سنسورهای مختلف است که به دستگاه شما کمک می‌کند محیط اطراف خود را حس کند. اگر گوشی سامسونگ دارید، احتمالاً ویژگی‎های مفیدی را در اختیار دارید که به شما امکان می‌دهد بررسی کنید که آیا این سنسورها 100 درصد کار می‌کنند یا خیر. با ما در این مقاله همراه شوید تا با کد های تست گوشی سامسونگ کاملا آشنا شوید.

بدون اینکه بسیاری از کاربران سامسونگ از قابلیت‌های این دستگاه اطلاع داشته باشند، اکثر گوشی های گلکسی دارای یک حالت تشخیص مخفی هستند که به سادگی با وارد کردن یک کد (کمی) شناخته شده قابل دسترسی است. از همه بهتر، دسترسی به این ویژگی بسیار آسان است و یک راه مفید برای آزمایش یک گوشی جدید یا کارکرده است تا قبل از خرید آن، از عملکرد کامل آن اطمینان حاصل کنید.


دسترسی به منوی تشخیص مخفی

قبل از شروع، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است این ویژگی در دستگاه شما موجود نباشد. برخی از اپراتورها می‌توانند حالت تشخیص مبتنی بر کد را در گوشی های هوشمند و تبلت‌های سامسونگ مسدود کنند. اگرچه به نظر می‌رسد این قابلیت در گوشی های جدیدی مانند Galaxy S6 بازیابی شده‌اند.

برای شروع به کار فقط کافی است قفل گوشی سامسونگ خود را باز کنید. سپس کد *# 0 *# را با استفاده از صفحه شماره‌گیر وارد کنید و تلفن بلافاصله وارد حالت بررسی مخفی خود می‌شود. توجه داشته باشید که فرآیند به صورت خودکار انجام می‌شود، بنابراین نیازی به ضربه زدن روی دکمه سبز تماس برای وارد کردن فرمان نیست. بنابراین اگر کد را وارد کردید و اتفاقی نیافتاد، این ویژگی در دستگاه شما غیرفعال است.

کد تست گوشی سامسونگ 1

در ادامه تست‌های زیر را می‌توانید پس از وارد کردن کد و ورود به حالت HwModuleTest روی گوشی سامسونگ انجام دهید. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است برخی از تصاویر به دلیل دلایل امنیتی یا ماهیت آزمایش‌ها محو شده باشند. 


صفحه‌های قرمز ، سبز و آبی

انتخاب هر یک از این سه آزمایش طیف رنگ‌های قرمز ، سبز و آبی گوشی شما را بررسی می‌کند و هنگام انتخاب، رنگ‌های مربوطه را به وضوح نشان می‌دهد. برای بازگشت به صفحه اصلی تشخیص، کافی است روی صفحه ضربه بزنید تا خارج شوید.

کد تست گوشی سامسونگ 2


گیرنده و لرزش

برای بررسی اینکه آیا گیرنده تلفن شما به درستی کار می‌کند، روی دکمه گیرنده (Receiver) ضربه بزنید تا آزمایش شروع شود. با انجام این کار شما باید به صفحه سفید بروید، همراه با یک صدای شماره‌گیری واضح و قابل شنیدن. پس از راضی بودن از این قابلیت، دوبار روی دکمه برگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی آزمایش برگردید.

ارتعاش (Vibration) موتور لرزش تلفن شما را آزمایش می‌کند. هنگامی که روی دکمه ارتعاش ضربه می‌زنید، صفحه نمایش شما همراه با ارتعاش ثابت، سیاه می‌شود. یکبار روی صفحه ضربه بزنید تا از این آزمون خارج شوید و به صفحه اصلی آزمایش برگردید.


کم نور شدن

ضربه زدن روی گزینه کم نور شدن (Dimming) شما را به یک صفحه قرمز، سبز و آبی می‌رساند. سپس هر زمان که روی صفحه ضربه می‌زنید، صفحه نمایش بین حالت کم نور و روشن شدن به صورت متناوب حرکت می‌کند. برای بازگشت به صفحه اصلی آزمایش، دکمه افزایش صدا را فشار دهید.

کد تست گوشی سامسونگ 3


مگا کم

با ضربه زدن روی گزینه مگاکم (Mega Cam) می‌توانید دوربین اصلی گوشی خودتان را آزمایش کنید. برای بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی از دکمه‌های صدا استفاده کنید، سپس روی دکمه دوربین در پایین صفحه ضربه بزنید تا عکس بگیرید. لطفاً توجه داشته باشید که فلش به طور پیش فرض روشن است و عکس آزمایشی شما نیز در گالری شما ذخیره می‌شود. پس از اتمام آزمایش دوربین، روی دکمه برگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی منتقل بشوید.

کد تست گوشی سامسونگ 4


کد تست سنسور گوشی سامسونگ

با ضربه زدن روی گزینه سنسور (Sensor) یک صفحه آزمایشی برای تعدادی از سنسورها، یعنی شتاب سنج، سنسور مجاورت، فشارسنج، سنسور نور، ژیروسکوپ، سنسور مغناطیسی، سنسورHRM  و اسکنر اثر انگشت، ایجاد می‌شود. در ادامه به هشت مورد از این سنسورهای زیرمجموعه در بخش‌های جداگانه پرداخته‎ایم.


1- کد تست شتاب‌سنج گوشی سامسونگ

شتاب‌سنج‌ها سنسورهای حیاتی هستند که برای تشخیص جهت تلفن استفاده می‌شوند و در درجه اول شتاب حرکت خطی را اندازه‌گیری می‌کنند. برای بررسی عملکرد آن، روی گزینه تست تصویر (Test Image) جهت بررسی حرکت صفحه از حالت افقی به عمودی ضربه بزنید. همچنین می‌توانید بر روی گزینه گراف (Graph) ضربه بزنید تا بتوانید تشخیص دهید که چگونه سنسور با تکان دادن و بالا بردن دستگاه، حرکت را تشخیص می‌دهد.

کد تست گوشی سامسونگ 5


2- سنسور مجاورت

این سنسور مجاورت دستگاه شما را آزمایش می‌کند. وظیفه این سنسور خاموش کردن صفحه نمایش در مواقعی است که تلفن شما در تماس تلفنی با چهره شما تماس دارد تا از لمس‌های تصادفی جلوگیری شود. برای آزمایش این ویژگی، کافی است قسمت بالای گوشی خود را با دست بپوشانید. اگر سنسور مجاورت (Proximity Sensor) کار کند، صفحه باید سبز شود، بنابراین صفحه را باز کنید تا صفحه سفید شود و به آزمایش بعدی بروید.

کد تست گوشی سامسونگ 6


3- کد تست فشارسنج گوشی سامسونگ

این سنسور در درجه اول وظیفه ردیابی ارتفاع را بر عهده دارد و به خواندن دقیق تر GPS کمک می‌کند. آزمایش این عملکرد ساده است. فقط کافی است که شما روی گزینه Barometer Selftest  ضربه بزنید تا یک آزمایش خودکار شروع شود که فوراً به شما اطلاع می‌دهد که آیا این سنسور کار می‌کند یا نه.

کد تست گوشی سامسونگ 7


4- حسگر روشنایی

همانطور که از نامش مشخص است، این سنسور وظیفه تشخیص نور محیط را بر عهده دارد. برای شروع آزمایش روی گزینه سنسور نور (Light Sensor) ضربه بزنید. سپس تلفن خود را در معرض نور با روشنایی متفاوت قرار دهید. باید سه سطح را به نوبه خود ثبت کنید. از سطح 1 برای روشنایی نور کم تا سطح 3 برای شدت نور زیاد استفاده می‌شود.

کد تست گوشی سامسونگ 8


5- کد تست ژیروسکوپ گوشی سامسونگ

ژیروسکوپ چرخش دستگاه شما را اندازه‌گیری می‌کند و در کنار شتاب سنج کار می‌کند تا تصویری کامل از حرکت کلی ایجاد کند. چندین روش برای آزمایش ژیروسکوپ گوشی شما وجود دارد. شما می‌توانید به صورت دستی با ضربه زدن روی گزینه صفحه نمایش (Display) یا گراف (Graph) یک آزمایش را انجام دهید یا می‌توانید تلفن خود را بچرخانید و نتایج مربوطه را به صورت اعداد یا نمودار خطی بخوانید.

کد تست گوشی سامسونگ 9

از طرف دیگر، می‌توانید با انتخاب گزینه Gyro Selftest برای هر دو محور x و y ، عملکرد ژیروسکوپ دستگاه خود را به طور خودکار آزمایش کنید.

کد تست گوشی سامسونگ 10


6- سنسور مغناطیسی

این تست کارکرد سنسور مغناطیسی دستگاه شما را آزمایش می‌کند. با ضربه زدن روی گزینه Selftest یک آزمایش خودکار آغاز می‌شود تا مشخص شود آیا دستگاه شما این آزمایش را پاس می‌کند یا رد می‌شود. اگر می‌خواهید به صورت دستی آزمایش کنید، روی گزینه تست قدرت نویز (Power Noise Test) ضربه بزنید، سپس یک آهنربا در اطراف تلفن خود بچرخانید. به عنوان مثال، در سامسونگ S8، سنسور مغناطیسی در گوشه سمت چپ بالای تلفن قرار دارد. همانگونه که توسط خوشه‌های مغناطیسی روی نمودار هنگامی که آهن‌ربا به آن ناحیه نزدیک است، مشخص می‌شود.

کد تست گوشی سامسونگ 11


7- سنسور HRM

این دستگاه مانیتور ضربان قلب تلفن هوشمند شما را آزمایش می‌کند و می‌تواند به دو صورت انجام شود. ضربه زدن روی دکمه شروع (Start) در برگه HRM شما را به صفحه HRM Test می‌برد و از آنجا می‌توانید با قرار دادن انگشت روی سنسور، مانیتور ضربان قلب گوشی خود را آزمایش کنید. اگر می‌خواهید آزمایش HRM EOL را اجرا کنید، باید تلفن خود را روی یک سرویس ثابت قرار دهید و آن را کاملاً ثابت نگه دارید، در غیر این صورت، چندین خرابی را ثبت می‌کند و در نتیجه آزمایش به درستی انجام نمی‌شود.

کد تست گوشی سامسونگ 12


8- حسگر اثر انگشت

این بخش اسکنر اثر انگشت شما را آزمایش می‌کند. برای شروع آزمایش روی اسکن عادی (Normal Scan) ضربه بزنید، که به طور خودکار انجام می‌شود تا بررسی شود آیا همه اجزا به درستی کار می‌کنند یا خیر. با ضربه زدن روی گزینه اطلاعات سنسور (Sensor Information) جزئیاتی مانند نسخه سیستم عامل که می‌توانید به آنها نگاه کنید نشان داده می‌شود.

کد تست گوشی سامسونگ 13


کد تست صفحه لمسی گوشی سامسونگ

صفحه لمسی گوشی شما مهم‌ترین جزء آن است که می‌توانید آزمایش کنید، زیرا برای دسترسی و تعامل با گوشی خود به طور کلی به آن نیاز دارید. بنابراین برای آزمایش این قابلیت و بررسی وجود مناطق مرده، برای شروع روی دکمه صفحه لمسی یا تاچ (Touch) ضربه بزنید. اکنون، مربع‌های روی صفحه را دنبال کنید تا کادر علامت X تکمیل شود، که باید سبز شود. پس از انجام این کار، به طور خودکار به صفحه اصلی آزمایش بازگردانده می‌شوید. همچنین می‌توانید با فشار دادن دکمه افزایش صدا به صفحه اصلی آزمایش بروید.

کد تست گوشی سامسونگ 14


خواب و بلندگو

با ضربه زدن روی دکمه خواب (Sleep) عملکرد خواب دستگاه شما آزمایش می‌شود. با این کار باید فوراً گوشی خود را در حالت خواب قرار دهید. پس از اتمام کار، تلفن خود را مانند حالت عادی بیدار کنید و به طور خودکار به صفحه اصلی تشخیص بازگردانده می شوید.

اگر می‌خواهید خروجی صدای گوشی خود را آزمایش کنید، روی دکمه بلندگو (Speaker) ضربه بزنید، که شروع به پخش یک نمونه آهنگ می‌کند که می‌توانید به آن گوش دهید. پس از تأیید اینکه بلندگوهای شما خوب هستند، کافی است دوباره روی دکمه بلندگو ضربه بزنید تا آزمایش پایان یابد.


کلید فرعی

کلید فرعی (Note Key) دکمه‌های سخت افزاری شما را به همراه دکمه خانه مجازی در صورت داشتن گوشی‌های نوت 8 (Note 8) یا اس 8 (S8) آزمایش می‌کند. با فشردن هر دکمه رنگ صفحه نمایش تغییر می‌کند تا عملکرد آنها بررسی شود. روی دکمه خروج در وسط صفحه ضربه بزنید تا به صفحه تشخیص اصلی بازگردید.

کد تست گوشی سامسونگ 15


کد تست دوربین جلو گوشی سامسونگ

برای آزمایش دوربین جلویی خود، کافی است برای شروع روی دکمه دوربین جلو (Front Cam) ضربه بزنید. با این کار دوربین جلویی شما بالا می‌آید و به شما اجازه می‌دهد یک عکس معمولی بگیرید. به خاطر داشته باشید که هرگونه عکس آزمایشی که می‌گیرید به طور خودکار در گالری گوشی شما ذخیره می‌شود، بنابراین اگر دقیقاً برای آزمایش بود، آنها را حذف کنید. پس از اتمام آزمایش دوربین جلو و سلفی، دوبار روی دکمه برگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی آزمایش برگردید.

کد تست گوشی سامسونگ 16


گریپ سنسور

به احتمال زیاد سنسورهای گوشی سامسونگ شما دارای قابلیت تشخیص چسبندگی هستند. برای آزمایش این قابلیت، روی دکمه گریپ سنسور  (Gripsensor) ضربه بزنید، سپس دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و در صورت آموزش، دست خود را رها کنید. اگر سنسور گرفتن به درستی کار کند، باید یک صفحه آبی با برچسب، در حال کار (Working) دریافت کنید. پس از اتمام آزمایش، دوبار روی دکمه برگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی برگردید.

کد تست گوشی سامسونگ 17


حالت LED  و فرکانس پایین

تست LED عملکرد چراغ اعلان LED دستگاه شما را بررسی می‌کند. اجرای آزمون ساده است، فقط کافی است روی دکمه LED ضربه بزنید، سپس روی صفحه ضربه بزنید تا رنگ LED از قرمز به سبز و در نهایت به آبی تغییر کند. برای پایان آزمایش، برای آخرین بار روی صفحه ضربه بزنید و به صفحه اصلی تشخیص بازگردید. 

فرکانس پایین (Low Frequency) هدفون گوشی شما را آزمایش می‌کند و ضربه زدن روی دکمه برای شروع آزمایش، شما را به صفحه تست فرکانس پایین (Low Frequency Test) می‌برد. از آنجا، روی گزینه 100 هرتز، 200 هرتز و 300 هرتز ضربه بزنید و هر بار که فرکانسی را برای بررسی نویز یا وزوز کم انتخاب می‌کنید، گوش خود را در برابر هدفون گوشی قرار دهید. پس از اتمام آزمایشات، می‌توانید با دوبار ضربه زدن روی دکمه برگشت، به صفحه اصلی آزمایش بازگردید.


کد تست شبیه ساز بارکد گوشی سامسونگ

اگر می‌خواهید توانایی تلفن خود را در تولید صحیح بارکد آزمایش کنید، روی گزینه تست شبیه ساز بارکد (Barcode Emulator Test) ضربه بزنید. با انجام این کار شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که دارای بارکدهای مختلف است. از آنجا به سادگی روی هر بارکد ضربه بزنید و آنها را با اسکنر بارکد اسکن کنید تا مطمئن شوید که به درستی ایجاد شده‌اند. پس از اتمام آزمایش، دو بار روی دکمه بازگشت ضربه بزنید تا به صفحه اصلی آزمایش برگردید.

کد تست گوشی سامسونگ 18


آزمایشات Hall IC ، MST و MLC

سنسور Hall IC میدان‌های مغناطیسی را تشخیص می‌دهد و در درجه اول برای تشخیص روکش‌های مغناطیسی استفاده می‌شود تا وقتی یک آهنربای موجود در درون قاب گوشی بخش تلنگر گوشی را لمس می‌کند، به طور خودکار صفحه گوشی را خاموش کند. این آزمایش به خودی خود کار چندانی نمی‌کند و فقط تأیید می‌کند که Hall IC به درستی کار می‌کند.

اختصار MST که مخفف انتقال ایمن مغناطیسی است، به دستگاه‌ها این امکان را می‌دهد تا موقتاً تلفن شما را به عنوان یک کارت اعتباری در نظر بگیرند. این سنسور هنگام استفاده از خدمات پرداخت مانند سیستم پرداخت سامسونگ (Samsung Pay) ضروری است. اختصار MLC ، از سوی دیگر، فناوری است که در حسگرهای اثر انگشت استفاده می‌شود. آزمایشات زیادی در این زمینه وجود ندارد، که به نظر می‌رسد بیشتر برای توسعه‌دهندگان اختصاص داده شده است.

کد تست گوشی سامسونگ 19


کد تست دوربین عنبیه گوشی سامسونگ

آخرین و مهم‌ترین نکته این است که تست دوربین عنبیه (Iris Camera Test) دوربین مادون قرمز را که برای باز کردن قفل دستگاه شما توسط اسکن عنبیه استفاده می‌شود را آزمایش می‌کند. با ضربه زدن روی این دکمه، دوربین عنبیه چشم باز می‌شود تا شما بتوانید چشمان خود را با آن تراز کنید و بلافاصله بسته می‌شود و هنگامی که با موفقیت عنبیه چشم شما را اسکن کرد، به صفحه تشخیص اصلی باز می‌گردید.


خروج از حالت  HwModuleTest

پس از انجام آزمایشات تشخیصی، اکنون می‌توانید از حالت HwModuleTest خارج شوید. برای انجام این کار، کافی است دوبار روی دکمه برگشت ضربه بزنید تا به شماره‌گیر تلفن خود برگردید، سپس مانند همیشه از آنجا خارج شوید. اکنون می‌توانید به راحتی با گوشی خود کار کنید، زیرا می‌دانید که همه چیز دستگاه مورد علاقه شما به درستی کار می‌کند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

نحوه رفع مشکلات وای فای گوشی سامسونگ

مشکل اتصال به اینترنت در گوشی سامسونگ

لغو دایورت در گوشی سامسونگ
دیدگاهتان را بنویسید