قسمت های مختلف مادربرد

مادربرد مهم‎ترین قطعه یا بخش یک کامپیوتر است. قطعات دیگر کامپیوتر یا به طور مستقیم یا به وسیله یک سیم به مادربرد متصل می‌شوند. در این مطلب سعی بر آن بوده که تمامی قسمت های مختلف مادربرد توضیح داده شود. در تصویر پایین قسمت های مختلف مادربرد مشخص شده است و در ادامه توضیحاتی درباره هر کدام بیان شده است.

تصویری از یک مادربرد که قسمت‌های مختلف آن مشخص شده است.


1- سوکت سی پی یو (CPU)

این قسمت مهم‎ترین بخش و محل قرارگیری CPU است. بسته به نوع مادربرد ظاهر و در عین حال نوع قرارگیری CPU بر روی آن متفاوت است. نکته مهم در رابطه با این قسمت این است در هنگام جا‎گذاری CPU باید مراقب باشیم که فشار بیش از حد به این بخش وارد نشود. معمولا در کامپیوترهای معمولی شاهد تنها یک سوکت هستیم اما در کامپیوترهای خاص مانند سرورها شاهد 2 یا 4 عدد سوکت هستیم.

دو مدل سوکت پردازنده نشان داده شده است


2- پایه نگهدارنده فن سی پی یو (CPU)

از این بخش برای اتصال فن و هیت سینک سی پی یو به مادربرد استفاده می‎شود. باید توجه کرد که قبل از قرارگیری فن سی پی یو باید CPU را در جای خود قرار داد و بعد بر روی CPU مقداری خمیر سیلیکون ریخته شود و بعد از آن فن را بر روی CPU قرار داد و محکم کرد. فن‎ CPU به دو صورت کلی به مادربرد متصل می‎شود یا به یک پایه پلاستیکی که بر روی مادربرد موجود است متصل می‎شود یا به وسیله چهار پین پلاستیکی به بدنه مادربرد متصل می‌شود.  

دو مدل پایه نگهدارنده فن سی‌پی‌یو


3- جامپر برق فن CPU

با اتصال سوکت برق فن CPU  به این بخش برق آن تامین می‎شود و با روشن شدن کامپیوتر فن هم شروع به کار می‎کند.

محل و نوع جامپر فن پردازنده را نشان داده شده است


4- اسلات‎های رم

از این قسمت برای اتصال رم به مادربرد استفاده می‎شود. با توجه به نوع مادربرد تعداد و در عین حال نوع آنها متفاوت است. در مدل‎های قدیمی از رم SD استفاده می‎شد اما در حال حاضر از انواع رم های مدل DDR استفاده می‎شود.

اسلات های رم


5- رابط (کانکتور) پاور (Power connector)  

توسط این ورودی‎ها برق مورد نیاز مادربرد و قطعاتی که بر روی آن قرار دارد تامین می‎شود.

چند مدل کانکتور برق را نشان داده است.


6- رابط (کانکتور) آی دی ایی (IDE)

جهت اتصال کابل IDE (Integrated Drive Electronics) به مادربرد از آن استفاده می‎شود. این نوع اتصال را می‎توان بر روی مدل‎های قدیمی هارد دیسک‌ها، درایوهای CD و DVD، Floppy مشاهده کرد.

رابط‌های آی‌دی‌ایی


7- رابط‎های (کانکتورهای) ساتا (SATA)

از این رابط‎ها برای اتصال کابل SATA (Serial Advanced Technology Attachment) به مادربرد استفاده می‌شود. این نوع کابل همراه هارد دیسک یا درایوهایی که از این نوع رابط استفاده می‎کنند قابل مشاهده است. معمولا 4 عدد از این نوع رابطها بر روی مادربرد وجود دارد اما امکان دارد که تعداد آنها بیشتر یا کمتر هم باشد.

دو مدل از پورتهای ساتا را به نمایش گذاشته است


8- باتری مادربرد

این باتری وظیفه تامین برق مورد نیاز ساعت سیستم و تنظیمات بایوس (BIOS) جهت بوت شدن کامپیوتر هنگام روشن شدن را بر عهده دارد.

تصویر باتری مادربرد


9- جامپرهای پنل جلویی کیس

از این جامپرها برای اتصال سیم‎های کیس (مانند چراغ‎های جلوی کیس، کلید روشن و خاموش و کلید ریست) به مادربرد استفاده می‎شود. بسته به نوع مادربرد تعداد و محل قرارگیری آنها متفاوت است.  

یک مدل از جامپرهایی جلویی کیس را به نمایش گذاشته است.


10- جامپر‎های یو‎اس‎بی (USB)

اگر بر روی پنل جلویی کیس پورت USB وجود داشته باشد می‎توان آنها را با این جامپرها به مادربرد متصل کرد و از آنها استفاده کرد.

دو مدل از جامپرهای USB را نشان داده شده است.


11- اسلات پی‎سی‎آی (PCI)

از اسلات‎های PCI (Peripheral Component Interconnect) برای اتصال کارت‎های صدا، مودمف تلویزیون، شبکه و غیزه مورد استفاده قرار می‎گیرند. تعداد و جای قرارگیری آنها در مادربردهای مختلف متفاوت است.

نشان دهنده اسلات PCI x1 است.


12- اسلات کارت گرافیک  

از اسلات AGP (Accelerated Graphics Port) یا PCI Express‎ برای اتصال کارت گرافیک به مادربرد استفاده می‎شود.

دو مدل از اسلات‌های کارت گرافیک را نشان می‌دهد.


13- اتصال دهنده‎های متفرقه و جامپرها

از این اتصالات برای متصل کردن فن‌های کیس، اسپیکرها و غیره استفاده می‎شود. محل قرارگیری آنها هم در مادربردها متفاوت است و برای استفاده از آنها باید به دفترچه راهنمای مادربرد مراجعه کرد.


14- چیپست یا تراشه (Chipset)

چیپست یا مجموعه‎ای از تراشه‎ها، در کامپیوتر به مجموعه‎ای از اجزای الکترونیکی در یک مدار مجتمع گفته می‎شود که وظیفه مدیریت جریان داده‎ها بین پردازنده، حافظه و قسمت‎های جانبی کامپیوتر را بر عهده دارد. چیپست‎ها را معمولا به گونه‎ای طراحی می‎کنند تا توانایی کار با تعداد مشخصی از پردازنده‎ها (CPU) را داشته باشد. نقش چیپست‎ها به جهت داشتن وظیفه کنترل ارتباط بین پردازنده و وسایل جانبی که به کامپیوتر وصل شده‎اند بسیار مهم است. چیپست‎ها نقش بسیار مهمی در تعیین عملکرد سیستم ایفا می‎کنند.   


15- پورت‎های ورودی و خروجی

از این پورت‎ها برای اتصال دستگاه‎های USB، موس، کیبورد، اتصال کابل شبکه، اتصال کابل سریال (موازی) پرینتر، فیش‎های اسپیکر و میکروفون و …. استفاده می‎شود.

انواع پورت‌های خروجی مادربرد را نشان می دهد که اغلب در پشت کیس قرار می‌گیرند.
مطالبی که شاید برای شما مفید باشد

چگونگی بررسی نوع و سرعت پردازنده موجود بر روی کامپیوتر

تاخیر زمانی یا CL در حافظه به چه معنا است؟

BIOS پس از بوت شدن چه کاری انجام می‌دهد
3/5 - (3 امتیاز)

این پست دارای یک نظر است

  1. عسل

    واقعا ممنون اطلاعات کامل و مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید